Máte ji doma? Tato rostlina filtruje vzduch lépe než čistička
Kvalitu ovzduší v domácnosti mohou ovlivňovat různé faktory. Jedná se např. o teplotu a vlhkost, četnost větrání, ale také o přítomnost (nezdravých) látek. Některé rostliny ovšem fungují jako přírodní čističky vzduchu, přičemž jedna z nich má jedinečné vlastnosti.
Problematika znečištěného ovzduší v interiéru je poměrně složitá. Může být totiž dosti individuální. Přílišná vlhkost např. v místnostech někdy způsobuje plísně. Ve vzduchu jsou navíc často přítomny nečistoty. Proto je někdy doporučováno používat čističky vzduchu. Jenže jejich nákup a provoz něco stojí. Pomoci sice může pravidelné větrání, pokud však bydlíte uprostřed města, mohou dovnitř otevřenými okny vnikat venkovní nečistoty.
Proto je tak přitažlivé uvažovat o rostlinách jako o přírodních čističkách vzduchu, protože jsou velmi levným a zdravým řešením. (Zelené) rostliny přijímají oxid uhličitý (CO2), který lidé vydechují, a jeho vyšší množství v ovzduší není právě optimální. Navíc mohou odstraňovat i těkavé organické látky (tzv. VOC), které se v domácnosti objevují vlivem vaření, smažení či používání čisticích prostředků. Musíme ovšem doplnit, že rostliny nedokážou zázraky.
„Potřebujete větší množství rostlin ve velmi dobře osvětleném prostoru, abyste dosáhli měřitelného dopadu na odstranění VOC a mnoha dalších plynů,“ uvedla pro BBC Tijana Blanusa, hlavní vědkyně Královské zahradnické společnosti a výzkumná pracovnice univerzity v Readingu. „Podobně to platí i pro oxid uhličitý.“
Čistička vzduchu jménem tchýnin jazyk
Tchýnin jazyk, který se někdy nazývá také „hadí rostlina“, je řazen do rodu Sansevieria. Jedná se o oblíbenou pokojovku, jež vám navíc nemusí dělat radost pouze z estetického hlediska. Tato rostlina dokáže filtrovat běžné domácí toxiny a navíc pohlcuje CO2 i v noci, kdy většina dalších rostlin dýchá stejně jako lidé, tedy přijímá kyslík a vydechuje oxid uhličitý. Navíc je nenáročná na pěstování, takže si tuto přírodní čističku vzduchu může opatřit prakticky každý.
„Tato rostlina pochází ze západní Afriky. Je vhodná pro naprosté začátečníky, jelikož je známá svojí nenáročností, dlouhověkostí, zálibou i pro stinné prostory a vyžaduje méně časté zalévání, a to jednou za 2 až 3 týdny,“ uvedla milovnice rostlin Kristýna Kratochvílová pro Denik.cz.
Upozorňujeme: tchýnin jazyk patří mezi jedovaté rostliny. Ve vzácných případech může dokonce dojít k dermatologické reakci a podráždění kůže. Pozor by si ale měli dát především majitelé domácích zvířat, která by ji rozhodně neměla okusovat.
Jak tchýnin jazyk pěstovat?
Tchýnin jazyk dokáže dle některých studií, mezi něž patří i výzkum NASA, eliminovat ze vzduchu formaldehyd, trichloretylen nebo benzen. Jeho pěstování tedy stojí za zvážení. Na co se připravit?
- Rostlina bez problémů zvládne i stinná stanoviště, byť pak nemívá takové „kresby“ na listech. Vyhovuje jí přitom dobře propustný substrát.
- Tchýnin jazyk ocení především teplotu mezi 18 a 24 °C. V každém případě by neměla nikdy klesnout pod 12 °C.
- Výhodou je i již zmíněná mírná zálivka. Rostlina dokonce ocení spíše půdu suchou než přelitou. Nemusíte ji tedy věnovat takovou pozornost jako mnoha jiným pokojovkám.
- Tchýninu jazyku nebude vadit ani suchý vzduch u topení. Umístit jej tedy můžete téměř kamkoli.
- Mladší rostlinky je vhodné přesazovat jednou za rok, u starších kusů postačí jednou za tři roky. Postupem času se tedy nároky ještě snižují.
- Hnojit je vhodné v průběhu vegetačního období, a to jednou za 14 dnů běžným hnojivem. Pak se bude rostlince dařit lépe.
Tip na závěr: Existují pochopitelně i další rostliny, které si můžete pořídit, abyste pročistili vzduch v interiéru. Mnohé z nich se přitom jako pokojovky používají běžně a pěstují se s oblibou. Patří sem např. dracény nebo gerbery. Přesto musíme ještě jednou upozornit, že čištění vzduchu pokojovými rostlinami je jen omezené. Na druhou stranu fungovat mohou a navíc mají i další výhody, když mj. působí kladně na vaši náladu. Měli byste jich ovšem mít doma hodně.
Zdroje: BBC, Deník, Garden Health