Máte pro strach uděláno? Sem se na výlet vypraví jen ti nejodvážnější
Na světě existují místa, která jsou považována za záhadná. Některá z nich ostatně najdeme i u nás. Mezi nejtajemnější místa České republiky přitom patří Velhartický hřbitov. Máte odvahu se sem s námi vydat?
Velhartice jsou obec na Klatovsku. Do těchto končin míří řada turistů, kteří chtějí obdivovat šumavskou přírodu nebo zajímavé kulturní památky. Často si sem ovšem najdou cestu i různí záhodologové. Místní hřbitov a kostel totiž bývají řazeny k nejtajemnějším památkám v Čechách. V těchto místech se totiž v minulosti mělo udát hned několik tragických a děsivých událostí. Ostatně právě ty měly inspirovat Karla Jaromíra Erbena k sepsání pověsti z balady Svatební košile.
Velhartický hřbitov a Kostel svaté Máří Magdalény
Kostel svaté Máří Magdalény byl postaven již v roce 1373, byť byl v 16. století přestavěn do gotické podoby. Ke hřbitovu, který tuto církevní stavbu obklopuje, se váže řada (často hrůzných) pověstí. Zvláštní tísnivou atmosféru mohou vyvolat už samotné hroby, které se k sobě tisknou velice zblízka. V minulosti v jihovýchodní části hřbitova údajně proběhl rituál, který měl oživit mrtvého, kvůli čemuž se zde údajně „usídlila“ negativní energie, již prý někteří jedinci cítí dodnes.
Podobný příběh vypráví, že zde jistý voják rituálem oživil svého padlého spolubojovníka, do kterého byla zamilována místní dívka. Učinil tak ovšem ze msty, protože žena i po smrti své lásky jeho žijícího kamaráda setrvale odmítala. Oživený voják měl údajně dívku posednout, takže musel proběhnout rituál exorcismu. Od té doby se nicméně na stěně kostela začala objevovat ženská tvář (viz níže).
Další pověst je ještě starší a zároveň děsivější. V místním kraji měli údajně v době, kdy zde stával ještě dřevěný kostel, řádit zbojníci. Ti měli přepadnout karavanu (jiné zdroje hovoří o přepadení vesnice), přičemž lidi nahnané/schované v kostele zaživa upálili. I to má podle některých názorů vliv na zdejší negativní atmosféru. Na druhou stranu řada jedinců hovoří o tom, že zde nic špatného necítili. Záleží tedy zřejmě na vnitřním rozpoložení jednotlivých návštěvníků.
Dívčí tvář na zdi kostela
Negativní energie z výše zmíněného obřadu vymýtání se měla dle některých pověstí vtisknout nejen na samotný hřbitov, ale i do zdi kostela. Na jedné části jeho zděného štítu totiž několik tmavých skvrn připomíná dívčí tvář. Daný úkaz je optimální pozorovat z dálky, konkrétně ze silnice mezi Velharticemi a Nemilkovem. Obličej se prý místní pokusili několikrát přemalovat bílou barvou, leč po pár dnech dívčí tvář vždy znovu vystoupila. Traduje se, že právě tyto události a s nimi spojený jev, inspiroval Karla Jaromíra Erbena k sepsání části balady Svatební košile.
„Hoj, má panenko, tu jsme již!
Nic, má panenko, nevidíš?“„Ach proboha, ten kostel snad?“
„To není kostel, to můj hrad!“
„Ten hřbitov – a těch křížů řad?“
„To nejsou kříže, to můj sad!
Hoj, má panenko, na mě hleď
a skoč vesele přes tu zeď!“
Další zajímavosti Velhartic a okolí
Kostel svaté Máří Magdalény je pro veřejnost zpřístupněn málokdy, tudíž odvážní turisté se mohou vydat právě na Velhartický hřbitov. K návštěvě navíc vybízí i několik dalších zajímavostí této jihočeské obce. Kam ještě můžete vyrazit?
- V samotné obci se nachází hrad Velhartice, který byl vystavěn na konci 13. století a aktuálně je národní kulturní památkou. Jedna z pověsti mimochodem říká, že hrad je s výše zmiňovaným kostelem spojen podzemní chodbou.
- Milovníci přírody se mohou vydat do přírodní rezervace Borek u Velhartic. Ta se rozkládá přímo pod hradem, přičemž uchovává zbytky přirozeného rozšíření borovice.
- Ve Velharticích lze navštívit i další zajímavá místa. Jedná se o Kostel Narození Panny Marie či židovský hřbitov. Nedaleko se nachází rovněž chata Jana Wericha, případně zámek Nemilkov.
Zdroje: Velhartice, iDnes, Český rozhlas Střední Čechy, Wikipedia