Teplo domova bez vysokých účtů? Tohle je jediný efektivní způsob, který musíte znát
S každou blížící se topnou sezónou se většina z nás stále více připravuje na to, až udeří první větší mrazy a venku bude sychravo a nepříjemně vlezlý chlad zalézající pod nehty. Abychom se doma krásně ohřáli a zajistili si tu správnou tepelnou pohodu, je nanejvýš vhodné věnovat čas pravidelné údržbě kotle a jiných součástí naší domácí otopné soustavy, aby nás uprostřed zimy nic nepřekvapilo.
Velký problém dokážou způsobit v ten nejméně vhodný okamžik neodvzdušněné radiátory, které nehřejí na plný výkon, a nejenže nám prostor dostatečně nevytopí, ještě zbytečně spotřebovávají rok od roku dražší a dražší energie.
Odvzdušnění radiátorů není žádná věda
Zjistíte-li, že vám radiátor moc netopí a větší část jeho plochy je studená, pravděpodobně máte co do činění se vzduchovými bublinami, které zavzdušnily radiátor a tím zabránily horké vodě proudící v otopné soustavě v rovnoměrném a žádoucím oběhu. Zavzdušnění velmi často kromě nedostatku tepla doprovází i známé akustické projevy v podobě bouchání, šplouchání nebo nepříjemného klepání.
Nejlepší prevencí je pravidelná údržba
Přesný termín, kdy se mají radiátory odvzdušňovat, není určený. Mnozí odborníci věnující se topným soustavám však doporučují radiátory zkontrolovat a odvzdušnit vždy před začátkem topné sezóny, a má to svoji logiku. V období letních měsíců radiátory odpočívaly a za tu dlouhou dobu se v nich mohlo přihodit ledasco. Pokud případný problém vyřešíte ještě před nástupem zimy, ušetříte si zbytečné komplikace a nervy s narychlo prováděnou opravou.
V případě, že váš dům už má něco za sebou a odpovídá tomu i vybavení, vaše radiátory budou vyžadovat větší péči a častější kontrolu. Máte-li však v domě moderní typy topných těles, máte napůl vyhráno, protože jejich odvzdušnění je více než snadné a se základním nářadím to zvládnete i vy.
Pomocí integrovaného odvzdušňovacího ventilu, který uvolníte šroubovákem, radiátor jednoduše otevřete a s připravenou nádobou počkáte na chvíli, kdy přestane odcházet všechen vzduch a bude proudit pouze voda. Ventil opět opatrně utáhnete zpátky a budete sledovat, jestli jste byli ve svém úsilí úspěšní. Pokud ano, radiátor by měl začít rovnoměrně topit. Ve chvíli, kdy se vám cokoliv nezdá, nebo vámi provedené odvzdušnění nepomohlo, zkuste povolat odborníka, který dokáže identifikovat možný problém.
Vždy myslete na to, že každý typ topné soustavy vyžaduje jiný přístup. Nejlepším řešením je řídit se doporučenými pokyny výrobce vašeho vybavení. Jen tak si můžete být jistí, že vámi zvolený postup je správný a předejít nepříjemným komplikacím a poruchám.
Pečujte o topení a šetřete peníze
Kromě odvzdušnění nezapomínejte ani na pravidelné čištění topných těles. Všechny nečistoty, které se na povrchu radiátoru usazují, mohou snížit jeho výkon. Čas od času proto vezměte do ruky vysavač a hadr s teplou vodou a poctivě odstraňte prach a špínu i z těch nejméně dostupných míst.
Efektivní provoz radiátoru snižuje i okolní prostor. Pokuste se váš byt uspořádat tak, abyste radiátor zbytečně neobkládali věcmi a nábytkem. Problémem mohou být i dlouhé závěsy bránící proudění teplého vzduchu.
Ještě stále převládá zvyk sušit prádlo na radiátoru, ale mnoho lidí netuší, že to značně snižuje jeho výkon. Topné těleso musí v takovém případě zvýšit příjem energie, a vám se zvyšuje celková spotřeba. Účet za topení vám může snížit i správně nastavená teplota v místnostech a automatická regulace v podobě chytrých termostatů.
Protože opakování je matka moudrosti, připomínáme známý, ale mnohdy opomíjený způsob zimního větrání. Zapomeňte na ventilačky, okna otevřete dokořán a během několika minut rychle a efektivně vyměňte vzduch v místnosti bez zbytečných tepelných ztrát.
zdroje: e15.cz, idnes.cz, prozeny.cz