Michael Clarke Duncan alias hromotluk Coffey ze Zelené míle: Od kopáče příkopů až k nominaci na Oscara. Co se s ním stalo?
Americký herec Michael Clarke Duncan se nejvíce proslavil průlomovou rolí Johna Coffeyho ve filmu Zelená míle (1999), za kterou byl nominován na Oscara za nejlepší vedlejší roli a další ocenění. Jaký byl příběh jeho života?
Michael Clarke Duncan se narodil v Chicagu a vyrůstal v neúplné rodině se svou sestrou Judy poté, co je otec opustil. Když byl mladší, chtěl hrát fotbal a zkoušel to v týmu Chicago Bears z Národní fotbalové ligy (NFL). Rozhodl se však stát se hercem, protože ho matka odmítla nechat hrát fotbal, jelikož se bála, že se zraní. Vždycky chtěl hrát fotbal, ale musel přerušit studium komunikace na Alcorn State University, aby uživil rodinu, když jeho matka onemocněla.
Duncanova velká postava – 196 cm a 143 kg – mu pomáhala při práci kopáče příkopů pro společnost Peoples Gas Company a vyhazovače v několika chicagských klubech. Duncan také hrál basketbal na Kankakee Community College a jednu sezónu za Alcorn State Braves.
V roce 1979 se zúčastnil demoliční noci v Comiskey Parku, domovském stadionu Chicago White Sox, kde byl mezi prvními 100 lidmi, kteří vběhli na hřiště, a proklouzl na třetí metu. Během následné výtržnosti mu byla ukradena stříbrná spona na opasku, když kradl baseballovou pálku z bagru.
Michael Clarke Duncan a jeho kariéra
Duncan vystřídal v Los Angeles různá zaměstnání v oblasti bezpečnosti a zároveň se snažil získat hereckou práci v reklamách. Během této doby pracoval jako bodyguard pro celebrity, jako Will Smith, Martin Lawrence, Jamie Foxx, LL Cool J a The Notorious B.I.G., a zároveň hrál epizodní role v televizi a filmech. Když byl v roce 1997 rapper Notorious B.I.G. zabit, Duncan s osobní ochrankou skončil.
Poté, co svou kariéru zahájil několika epizodními rolemi vyhazovačů ve filmech jako Bulworth a Noc v Roxbury, se Duncan zviditelnil, když byl obsazen do role Beara v akčním trháku Michaela Baye Armageddon (1998). Během natáčení filmu se Duncan spřátelil s hereckým kolegou Brucem Willisem.
A právě Willisův vliv mu pomohl získat průlomovou roli něžného obra Johna Coffeyho ve filmu Franka Darabonta Zelená míle (1999). Za svůj výkon v hlavní roli s Tomem Hanksem byl Duncan nominován na Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli a na Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu.
Po roli Coffeyho byl Duncan obsazen do řady filmů, které mu pomohly prosadit se jako herec akčních i komediálních rolí. Objevil se například ve filmech Můj soused zabiják (2000), Flek (2001), Planeta opic (2001), Král Škorpion (2002) a Daredevil (2003). Když byl Duncan v roce 2002 obsazen do role Kingpina ve filmu Daredevil, čelil dvojí výzvě: ztvárnit typicky bělošskou postavu a zároveň musel přibrat 18 kg, aby se přizpůsobil velké postavě.
V červenci 2006 Michael Clarke Duncan projevil zájem o návrat do role Kingpina, ale prohlásil, že by nebyl ochoten znovu nabrat váhu. Přestal však jíst maso a později se objevil v reklamní kampani organizace PETA, kde vyzdvihoval zdravotní výhody a svou větší sílu díky vegetariánské stravě.
V roce 2005 se Duncan objevil ve filmech Ostrov a Sin City, kde hrál Manuta, mocného mafiána. Kritik Roger Ebert Duncana za jeho výkon ve filmu Ostrov pochválil a napsal, že „Duncan má jen tři nebo čtyři scény, ale jsou stěžejní a vnáší do nich opravdovou hrůzu“. Duncan se poté objevil ve vedlejší roli v komedii Ricky Bobby: Nejrychlejší jezdec z roku 2006. V roce 2009 si zahrál Balroga ve filmu Street Fighter: Legenda z Hong Kongu.
Nejen filmy
Duncan se svým hlubokým, zvučným hlasem namluvil role ve filmech jako Medvědí bratr (2003) a jeho pokračování Medvědí bratr 2 (2006), Kung Fu Panda (2008) a Green Lantern (2011), kde po boku Ryana Reynoldse namluvil Kilowoga z DC Comics.
Mezi jeho další hlasové role patří televizní seriály Loonatics Unleashed a Operation: Z.E.R.O., reklamy na Quiznos a řadu videoher, jako jsou Demon Stone, SOCOM II U.S. Navy SEALs, The Suffering: God of War II, kde namluvil hlas Titána Atlase. Kromě toho si zopakoval roli Kingpina ve filmu Spider-Man: The New Animated Series.
Kromě filmových rolí Duncan hostoval v mnoha televizních pořadech. Mezi dva z nich patří epizoda seriálu Sladký život Zacka a Codyho a epizoda první sezóny CSI: NY. V roce 2008 se objevil jako pan Colt v premiéře druhé sezóny seriálu Chuck, „Chuck versus první rande“ a jako hostující hvězda ve dvou epizodách seriálu Dva a půl chlapa. Především v dubnu 2011 Duncan hostoval v epizodě seriálu Kosti jako Leo Knox, což v roce 2012 vedlo k tomu, že Duncan získal svou první hlavní roli stejné postavy ve spin-off seriálu Pátrač. Byla mu věnována epizoda 8. série seriálu Sběratelé kostí „Rozvodoví partneři“, která byla odvysílána tři týdny po jeho smrti.
V týdnu od 14. května 2012 se Michael Clarke Duncan objevil jako host v noční talk show Noční Show Craiga Fergusona, když se pořad týden natáčel ve Skotsku. Duncan patřil k častějším hostům pořadu, objevil se v něm celkem osmnáctkrát a den po Duncanově smrti v září zahájil Ferguson svůj pořad vzpomínkou na něj.
V lednu 2013 byly během zimní přestávky pořadu Noční Show Craiga Fergusona odvysílány reprízy skotských epizod, přičemž na začátku každé z pěti epizod byla Duncanovi vzdána pocta s Duncanovou fotografií na růžovém pozadí a textem „Na památku našeho přítele Michaela Clarkea Duncana“.
Osobní život
V době své smrti Duncan chodil s osobností televizní reality show Omarosou Manigault. Jeho rodina později tvrdila, že Omarosa změnila jeho závěť. Tvrdili také, že Omarosa Duncanem v jeho posledních dnech manipulovala, lhala o jejich zasnoubení a bez vědomí rodiny prodala jeho věci. V roce 2013 se Manigaultová objevila v obsazení pořadu The All-Star Celebrity Apprentice a hrála na Duncanovu počest pro jeho oblíbenou charitativní organizaci, kterou sám využíval, pro Dětské centrum Sue Duncanové. Ve druhé epizodě této sezóny Manigault pro tuto charitativní organizaci vyhrála 40 000 dolarů.
Duncan trénoval brazilské jiu-jitsu na Gracie Academy v kalifornském Torrance a byl držitelem fialového pásu v této disciplíně.
Smrt
Michael Clarke Duncan byl 13. července 2012 převezen do Cedars-Sinai Medical Center poté, co utrpěl infarkt. 6. srpna 2012 byl přemístěn z jednotky intenzivní péče, ale zůstal hospitalizován. Dne 3. září 2012 Duncan v nemocnici zemřel na selhání dýchání. Bylo mu 54 let.
10. září 2012 se v Los Angeles konal Duncanův soukromý pohřeb. Byl pohřben v památníku Forest Lawn Memorial Park v Hollywood Hills.
Michael Clarke Duncan byl nedávno divákům připomenut ve filmech Zelená míle na TV Nova a Snídaně šampiónů na Prima MAX. Pomocí funkce zpětné zhlédnutí budou tyto filmy ještě nějakou dobu dostupné.
Zdroje: Michael Clarke Duncan – Kinobox, wikipedia.org