Miliony Čechů nepůjdou dnes spát. V TV dávají kultovní film, který miluje každý
V pondělí 6. 1. 2025 bude začínat druhý týden letošního roku. Mnoho z nás bude muset po dovolených vstávat do práce a s mírnou nechutí se vracet ke svým povinnostem. A ti, kteří museli pracovat i přes svátky, se tak jednoduše budou potýkat pouze se skutečností, že opět nastalo pondělí. Ať už však celý den bude jakýkoliv, alespoň jeho zakončení může být příjemné. Na televizních obrazovkách bude totiž Česká televize vysílat jednu starou klasiku, která si našla svoje místo v srdcích mnohých.
Příběhy o Vinnetouovi patří mezi známé a nesmrtelné klasiky. Mayovy westerny se řadí mezi počiny definující celý tento žánr, ať už se bavíme o jeho knihách, nebo jejich filmových zpracováních. S postavou indiánského hrdiny v doprovodu přátelstvím zavázané bledé tváře se během svého mládí setkal asi každý. Proto mnoho z vás možná potěší, že na ČT2 bude v pondělí večer vysílán starý snímek Vinnetou a Old Firehand z roku 1966. Ačkoliv je to mnohými možná oblíbený film, jeho počátky nebyly tak jednoduché.
Karel May a jeho klasiky
Karl Friedrich May, píšící pod jménem Karel May a v českém kontextu uváděný jako Karel May, se narodil 25. února 1842 v německém Ernstthalu u Saské Kamenice a skonal 30. března 1912 v německém Radebeulu. Během svého života se věnoval hlavně psaní dobrodružných románů a povídek, které byly často zasazeny do exotického a cizokrajného prostředí. Jeho díla pak zaznamenala výrazný nárůst oblíbenosti zejména v 60. letech minulého století, kdy byla celá řada jeho příběhů zfilmována.
Karel May se v rámci svého psaní vyznačoval svými humanistickými a pacifistickými tendencemi. Jeho díla často oslavují a vyzdvihují smír všech lidí, spojení s přírodou a rovnost všech ras a národů. Právě toto téma je velmi výrazným motivem například v kontextu indiánského náčelníka Vinnetoua a jeho zálesáckého přítele Old Shatterhanda.
Ve svých dílech sklouzával k poněkud idealistickému vykreslení amerického divokého západu. Původní obyvatele Ameriky vykresloval hlavně jako čestné a mírumilovné lidi, kteří se stali obětí bezohledného zacházení a drancování koloniálních mocností. V tomto ohledu se jeho díla velmi výrazně liší od amerických románů z tohoto prostředí a přispěl k ovlivnění obrazu původních obyvatel severní Ameriky v evropském, ale hlavně německém prostředí.
Příběh filmu
Náčelník Vinnetou, cestující se svojí sestrou Nšo-Či na pohraničí mezi Texasem a Novým Mexikem, jsou přepadeni skupinou banditů pod vedením rabiáta Silerse. Naštěstí se však souhrou okolností setkávají s potulným zálesákem Jasonem Waadem, kterému je kvůli jeho střeleckým schopnostem přezdíváno Old Firehand.
Vinnetou, Nšo-Či, Old Firehand a jeho přátelé Tom, Caleb a Mojžíš jsou pak nuceni organizovat obranu mexického městečka Miramonte, které čelí náporu banditů. Loupežný vůdce Silers totiž touží po záchraně svého bratra, který je v mexickém městečku vězněn v místním žaláři.
Zatímco skupina odolává náporu loupeživých nájezdníků, mezi řádky začne bujit láska. Firehandův kumpán Tom se totiž do Nšo-Či vášnivě zamiluje a samotný Old Firehand zjišťuje, že se v městečku nachází jeho dávná láska Michele. Zároveň se pak městečko v otázce řešení nebezpečí rozdělí na dva tábory, kdy jedna polovina chce Silersova bratra vydat bez boje, druhá polovina města je však proti tomu.
Zajímavosti z natáčení
Snímek natočený v roce 1966 a je ve srovnání s jinými filmovými zpracováními Mayových románů pouze velmi volně inspirován svojí knižní předlohou. Scénář původně vlastně vůbec nemusel vzniknout, neboť se jedná o přepis původně jiného scénáře, do kterého byly následně dodatečně „vtlačeny“ postavy Vinnetoua, Old Firehanda a Nšo-Či.
Snímek se příběhovou chronologií řadí mezi jedny z prvních mayovek, avšak svojí premiérou se řadí až mezi předposlední. Film navíc, jako ostatní Vinnetouovy příběhy, nemělo na starosti studio Constantin Film, ale americká společnost Columbia Pictures.
Film bohužel v době svého vydání nesplnil očekávání diváků. To se stalo kvůli tomu, že se nepořádalo žádné nové představení v kinech, vysílání v televizích, ani nahrání na videokazety. Televizní premiůru slavil na kanále ORF až v roce 1993 a posléze v roce 1994 konečně došlo i k distribuci na VHS kazetách.
zdroje: tv.seznam.cz cs.wikipedia.org csfd.cz ceskatelevize.cz