Miloš Forman si při natáčení filmu Amadeus prošel peklem: StB ho nespustila z očí, dokonce se snažila vznik snímku zhatit
Když v roce 1983 dorazil režisér Miloš Forman do Prahy, aby natočil snímek Amadeus, musel čelit několika problémům. Coby emigrant byl nevítaným návštěvníkem a StB mu byla neustále v patách.
Oscarový režisér Miloš Forman měl před vznikem filmu Amadeus velké dilema. Rozhodoval se, kde film natočí, a v úvahu připadala jen tři města – Budapešť, Vídeň a Praha. Nakonec zvítězila režisérem tolik milovaná Praha. A to i navzdory tomu, že dobře věděl, nakolik náročné kvůli tomu natáčení bude.
Nevítaný host
Miloš Forman totiž už v roce 1968 emigroval do Spojených států amerických a v tu chvíli se pro socialistický režim stal nežádoucím příslušníkem nepřátelského státu. „Od roku 1977, kdy jsem se stal americkým občanem, jsem několikrát žádal o vízum, ale vždycky marně. Československá vláda mě odmítala vpustit do země, byť i jen na kratičkou návštěvu,“ vzpomínal režisér ve své biografii.
Úplně původně mu tak vůbec natáčení v Praze povolit nechtěli. Nakonec vláda přece jen svolila, a to díky producentovi filmu. Tím byl Saul Zaentz, který se dokázal dohodnout s Československým Filmexportem a dobře mu zaplatil.
StB ho nespustila z očí
Jakmile se Miloš Forman v roce 1983 ocitl v Praze, téměř okamžitě mu byla StB v patách a sledovala každý jeho krok. Před domem, ve kterém byl režisér ubytovaný, neustále postávala podezřelá auta. Miloš Forman si během svého pobytu nechal několikrát vyměnit telefon, protože měl obavy z toho, že je odposloucháván.
Nebyl to ale jen on, koho StB sledovala. Pochopitelně se zaměřila i na ostatní Američany, kteří byli členy filmového štábu. „Řidiči a překladatelé museli policii každý týden hlásit naši činnost. V hotelových pokojích jsme měli mikrofony,“ vzpomínal po letech pro Českou televizi producent Saul Zaentz. Státní bezpečnost se například snažila zjistit i to, zda někdo ze štábu nemá konexe v americké tajné službě CIA.
Chtěli mít na place zvěda
Aby se StB dostala k nejrůznějším informacím, potřebovala mít přímo u natáčení filmu člověka, který by jim donášel. A rozhodli se oslovit kameramana Miroslava Ondříčka, který byl zároveň dobrým přítelem Miloše Formana.
Ten ale na Formana donášet nechtěl. „Byl jsem pod neuvěřitelným tlakem, vysvětloval jsem jim, že nejsem na agenta ten správný typ, že to nepůjde. Odmítl jsem podepsat a myslím si, že stres se podepsal na mé druhé mrtvici,“ uvedl kameraman ve své autobiografii.
Snaha o narušení natáčení
Několik scén filmu se natáčelo i v Arcibiskupském paláci v Praze. To se ale tajné policii z nějakého důvodu nelíbilo, a tak se snažila filmování překazit. Kardinálovi Františku Tomáškovi StB zalhala a tvrdila, že Forman v Praze točí úplně jiný film. Režisér se ale naštěstí s kardinálem následně setkal, vše mu vysvětlil a kardinál mu natáčení umožnil.
Spor kvůli jídlu
Členové štábu i komparzisté se v socialistickém Československu dostávali leckdy do velmi bizarních situací. Například při stravování. Čechoslováci, kteří na filmu pracovali, vůbec nesměli jíst stejné jídlo jako Američané.
„Jednou týdně jezdilo auto do Vídně nakoupit jídlo. Vozilo čerstvé potraviny, ovoce a tak dále,“ vyprávěl producent. „Chtěli jsme, aby čeští členové štábu jedli stejné obědy, jaké jsme měli my. Československá vláda ale protestovala, proč by štáby pracující na Amadeovi měly mít lepší jídlo, když štáby u jiných filmů ho nemají,“ dodal.
Příslušníci StB odhaleni
Na place se pohybovala celá řada příslušníku StB v utajení. Ty se ale štábu podařilo snadno odhalit. Jeden z natáčecích dní totiž připadal na 4. července, kdy se v USA slaví Den nezávislosti. Kvůli tomu se na filmovém place v určitý moment rozezněla americká hymna. Všichni vstali a tleskali. Až na pár osob. A tak bylo hned všem jasné, kdo patří k tajné policii.
Oceňovaný snímek Amadeus můžete vidět v sobotu 6. července ve 20:00 na ČT2.
Zdroje: zpravy.tiscali.cz, idnes.cz, Česká televize, autobiografie Miroslava Ondříčka, biografie Miloše Formana