Poznáte tohoto oblíbeného herce na fotografii z mládí? Dnes patří u nás k těm nejpopulárnějším
Patří k nejoceňovanějším hercům a na kontě má řadu nezapomenutelných rolí v televizi i divadle. Miroslav Donutil působil téměř čtvrt století v Národním divadle, ale mládí prožil na Moravě. A kdybyste ho tehdy potkali, asi byste ho ani nepoznali. Nosil plnovous, knírek, delší vlasy a vypadal tak trochu jako Václav Havel.
Herec Jiří Suchý o Miroslavu Donutilovi jednou prohlásil, že je to „klaun z boží milosti“. Donutil se jako klaun ostatně projevoval už v dětství a na škole hodně bojoval s prospěchem.
Sice původně chtěl studovat žurnalistiku nebo lesní inženýrství, ale jeho známky i sklony ke komediantství jasně ukázaly, že tudy jeho cesta nepovede. A tak rodák z Třebíče zamířil na brněnskou Janáčkovu akademii múzických umění. Už vzápětí se ukázalo, že šlo o skvělou volbu.
Sluha dvou pánů ho proslavil
Už od svých 22 let hrál Miroslav Donutil v brněnském Divadle Husa na provázku, kde zůstal dlouhých 17 let. Občas si z jeviště odskakoval do televize, i když dostával převážně menší role. První větší příležitost měl ve filmu Balada pro banditu v roce 1978, o čemž dodnes rád vypráví. Ostatně, svými humornými historkami se proslavil podobně jako svými rolemi, a tak si je diváci mohli užívat v mnoha jeho pořadech – Pořád se něco děje, Furt ve střehu nebo Ptejte se mě na co chcete, já na co chci odpovím.
Právě v Baladě pro banditu můžete Donutila vidět s netypickým vzezřením – vousatého, s delšími vlasy, rozcuchaného a tak trochu neupraveného. A nešlo čistě jen o natáčení. V mládí si po jeden čas přesně takovou vizáž zachovával, takže byl z dnešního pohledu téměř k nepoznání. Ale i s vousy mu to slušelo a dokonce se s nimi i ženil.
Asi byste do elegantního Donutila netipli, že v mládí vyváděl pěkné vylomeniny. „Prováděli jsme si různé věci – poslali jsme kolegu za nabroušeným režisérem, jinému jsme do láhve, ze které se na jevišti pije voda, nalili alkohol,“ vzpomínal v rozhovoru pro časopis Vlasta.
Donutil se v podstatě „zklidnil“ až s přechodem do Národního divadla, kde vládne spíš formální a profesionální atmosféra. I když i tady prý na různé žertíky docházelo, zvlášť když hrál svou životní roli – sluhu Truffaldina ve hře Sluha dvou pánů. Tou se tak proslavil, že se dočkala 600 repríz. „Když jsme na premiéře viděli ty jásající davy, které stály a tleskaly, strašně nás to potěšilo. A tohle nám vydrželo 22 let,“ řekl Donutil České televizi, když se se svou životní rolí loučil.
Tatínek ho bil, pak se usmířili
Podobně jako jeho role byl zajímavý i Donutilův život. Letos oslavil už 73. narozeniny, a tak si toho zažil hodně. Dětství prožil v 50. letech a tatínek nad ním držel pevnou ruku. Často byl bit, ale jak sám přiznal, leckdy si to i zasloužil. Tatínka přesto respektoval a měl k němu kladný vztah – chodili spolu na ryby a táta ho mnohému naučil. Přesto spolu vedli v jedné záležitosti spory – otec byl členem KSČ a „prozřel“ prý až po roce 1968. Tehdy se jejich vztah zlepšil.
Už na gymnáziu Donutil hrál v ochotnickém divadle a hodně ho v tom podporovala maminka, také nadšená ochotnice. Doplatil na to ale jeho školní prospěch, takže v maturitním ročníku dělal reparát z francouzštiny a ruštiny. Pak úspěšně odmaturoval a rozhodl se pro studium činohry.
Už na škole se potkal s mnoha lidmi, z nichž se pak stali známí a oceňovaní herci – Dášou Veškrnovou, Eliškou Balzerovou, Bolkem Polívkou, Jiřím Bartoškou nebo Pavlem Zedníčkem.
Ve 26 letech se oženil a s manželkou Zuzanou má 2 syny – Tomáš pracuje s počítači, Martin šel v jeho hereckých šlépějích. Ale život Miroslava Donutila nebyl až tak snový a bez komplikací. V 18 letech dostal první epileptický záchvat a od té doby s touhle nevyzpytatelnou nemocí bojuje.
Ocenění se mu vyhýbají
Miroslav Donutil patří mezi divácky nejoblíbenější herce, jde z role do role, dabuje, pracuje v rozhlase i moderuje – ale ocenění se mu vyhýbají. Má na kontě jen jednoho Českého lva za vedlejší roli ve filmu Pasti, pasti, pastičky.
Naštěstí na něj nezapomněli v jeho rodné Třebíči, kde mu v roce 2016 udělili Cenu města Třebíče, a v tamním divadle má bronzovou bustu.
V posledních letech zvolnil a užívá si důchod – třeba i na své chalupě na Vysočině. Nabídek na role má pořád dost, ale už si hodně vybírá. „Většinu jsem v posledních letech odmítal,“ přiznal. „Věnuji čas věcem, které za to stojí. A jinak si radši dám volno,“ dodal herec.
Zdroje: seznamzpravy.cz, vlasta.cz, ceskatelevize.cz