Herec Miroslav Horníček: Po jeho smrti vypukl spor o dědictví, chalupu odkázal svému lékaři
Miroslav Horníček celý život jezdil na chalupu v Kytlicích, kde nejen odpočíval, ale také pracoval. Když oblíbený herec a spisovatel zemřel, nebylo dlouho jasné, komu připadne jeho majetek. Původní závěť totiž humorista těsně před smrtí změnil a nádherný domek získal liberecký chirurg Vladimír Mareš.
Stavení poblíž Českého Švýcarska herec koupil začátkem šedesátých let. Tenkrát bylo potřeba zabydlet pohraničí, kde se daly sehnat opuštěné a zdevastované objekty za pár stovek nebo tisícovek.
Plzeň, Provence a Kytlice
Jedním z prvních, kdo začal v Kytlicích chalupařit, byl herec Vlastimil Brodský. Ten pak nelenil a výhodné nemovitosti doporučoval svým kolegům, mezi nimiž byl také Miroslav Horníček.
Podle svých slov Horníček nikdy nemohl zapomenout na Plzeň, kde se narodil. „Její rybníky a okolí, tam jsem doma,“ svěřil se. Dobře se cítil i v Praze, kde žil od roku 1945, a rád jezdil na dovolenou do Provence. Chalupu v Kytlicích proto považoval za svůj čtvrtý domov.

„Domov není věšák. To je místo, kde člověk nalézá své vlastní já. Je to útočiště. Místo jistoty, odpočinku, schopnosti nebo nutnosti přemýšlet,“ podotkl v televizním dokumentu Humor není žádná sranda.
Tragická smrt syna Honzy
Nejraději trávil volné chvíle v Kytlicích na zahradě s manželkou Bělou. Ta platila za obětavou a inspirativní ženu, která dokázala být podobně vtipná a pohotová jako Miroslav.
„Miluješ mě ještě?“ zeptal se jednou Horníček své ženy. „Ne. Mám tě moc ráda, to ano, ale nemiluji tě.“ Herec se zamyslel a okamžitě vymyslel trefnou odpověď. „Vidíš, to je rozdíl mezi námi. Já tě miluji pořád, ale už tě nemám rád.“
Začátkem sedmdesátých let Horníček pracoval na legendárním seriálu Byli jednou dva písaři, když rodinu postihla obrovská tragédie. Hercův syn Honza se přijel podívat na natáčení, kde přímo v jeho dějišti nešťastnou náhodou zemřel.

Pro Miroslava to byla tvrdá rána, ze které se dlouho nemohl vzpamatovat. S manželkou Bělou i nadále zůstali v kontaktu se synovou přítelkyní Alenou Činčerovou, která je dnes scenáristkou a režisérkou dokumentárních filmů.
Adélku považoval za vnučku
Byli to Horníčkovi, kteří jí pomáhali vyrovnat se s odchodem milovaného Honzy. „Přivinuli mě. Stala jsem se jejich dcerou a získala tak ještě jedny rodiče – se všemi právy a povinnostmi. Byla jsem u nich pořád. V té době se navíc začali rozvádět moji vlastní rodiče, trpěla jsem a tady jsem měla nádherné zázemí,“ vyprávěla Alena v rozhovoru pro Novinky.
Činčerová si později našla nového partnera a stala se maminkou dcerky Adélky. „Pamatuju si, že pro mě do porodnice jel táta a vezl mě k mému údivu oklikou kolem Horníčků, kteří moc chtěli vidět miminko, stáli na chodníku v zimácích… A Adélku vychovali jako vlastní vnučku, věnovali jí neuvěřitelnou péči a lásku,“ vzpomínala.

Tehdy se ovšem v blízkosti herce už nějakou dobu pohyboval mladý lékař Vladimír Mareš. Ten si s Horníčkem nejdříve dopisoval jako jeho skalní fanoušek. „Vyvrcholilo to mojí promocí, po které jsem nastoupil do nemocnice v Liberci,“ popsal muž.
Nás bral za svou rodinu
Miroslava Horníčka Vladimír svými dopisy natolik zaujal, že ho brzy pozval na návštěvu do Kytlice. „Byl to pro mě absolutní šok, do té haly vůbec vstoupit. Všude voněly slaměnky, v krbu praskal oheň. Prostředí bylo fantastické,“ líčil nadšeně doktor.
Koncem devadesátých let Vladimír Mareš s manželkou stavěl dům, v němž nechal vybudovat pokoj pro stárnoucí Horníčkovy. Manželka Běla ale v roce 1999 zemřela, a Marešovi proto u sebe ubytovali už jen Miroslava. „Strávil tam poslední rok a půl života,“ řekl lékař.
„V době, kdy byl Miroslav už těžce nemocen, ležel nebo se těžko pohyboval, nás považoval za svoji rodinu. Mě a moji tehdejší ženu bral za svoje děti. Myslím, že jsem pro něj byl trochu náhrada za syna, který zemřel,“ popsal Vladimír Mareš.
Herec se chtěl znovu ženit
Teprve po úmrtí slavného herce vyšlo najevo, že se začátkem roku 2001 chtěl podruhé oženit s přítelkyní Jiřinou Folkovou. „Mirek mě skutečně požádal o ruku. Tehdy jsem řekla ne,“ potvrdila žena před lety. Partneři se seznámili v polovině devadesátých let v lázních.
Když Miroslav ovdověl, Jiřina se o herce na chalupě začala starat. Říkal jí něžná přítelkyně. „S panem Horníčkem jsme si velmi rozuměli. Jeho nabídka mě sice překvapila, ale brala jsem to jako přirozený vývoj. Tehdy byl už ale velmi nemocný a nechtěla jsem, aby si okolí můj případný souhlas vykládalo špatně,“ doplnila upřímně Folková.

Jenže pak se objevil Vladimír Mareš a jakékoli další kontakty Jiřiny s hercem přerušil. „Řekl, že se o pana Horníčka bude starat už jen on sám,“ poznamenala trpce Folková. Miroslav Horníček zemřel v Liberci v únoru 2003 a téměř okamžitě se rozhořel spor o dědictví.
Existovalo několik závětí
Původně herec odkázal svůj pražský byt ve vinohradské vile Alenině dceři Adéle, kterou si oblíbil, a považoval ji za svoji vnučku. „Je to všechno zvláštní. Hrozně moc jsme se chtěli o Mirka starat, byl to vlastně můj druhý táta, ale doktor Mareš nám to znemožnil a nikoho z rodiny k němu nechtěl pouštět. Je mi z toho ještě dnes smutno,“ uvedla Alena Činčerová pro Blesk.
Závětí Miroslava Horníčka muselo podle lidí z jeho okolí existovat hned několik. Dědit měla nejen „vnučka“ Adéla, ale také přítelkyně Jiřina Folková nebo soused Josef Jahoda, který spravoval hercovu chalupu. Tu měla nejprve dostat Bělina sestra Věra Götzlová.
Poté, kdy se o herce v posledních měsících života staral Vladimír Mareš, ale Horníček údajně předchozí závěti změnil a doplnil. Podle jedné z jeho známých mělo z pražského bytu dokonce zmizet několik kusů starožitného nábytku a cenností. „Těžko říct, jestli o tom věděl,“ řekla Blesku žena.
Tohle si Mirek nezasloužil
Po herci navíc zbyla autorská práva na jeho díla, jejichž hodnota je ohromná. „Mám pocit, že je všechny zdědil pan doktor Mareš,“ dodala paní Jiroutová, která Miroslava Horníčka zastupovala téměř dvacet let.
Jestli veškerý majetek získal lékař Vladimír Mareš, nebo některé části připadly i dalším zamýšleným dědicům, není úplně zřejmé. Zatímco se Horníčkovi příbuzní a známí snažili poukázat na nesrovnalosti v jednotlivých závětích, liberecký chirurg záležitost odmítal komentovat.
„Nechci o tom hovořit,“ uvedl Mareš pro deník Blesk. Zcela jistě se však stal majitelem chalupy v Kytlicích, ke které náležela zahrada a další pozemky. „To, co se odehrávalo na konci Horníčkova života, považuji za velice smutnou záležitost. Takový člověk jako on si něco podobného určitě nezasloužil,“ uzavřela Alena Činčerová.
Zdroje: Blesk, Humor není žádná sranda, Blesk, Novinky, Blesk, Novinky, Blesk