Mistři pekaři radí: Tyto chyby při pečení mohou zničit vaše cukroví. Děláte je taky?
S blížícími se Vánoci se mnozí z nás pomalu pouštějí do pečení cukroví, při kterém je nutné postupovat dle jednotlivých receptů. Mnozí jedinci ovšem dělají chyby, jež mohou výsledek jejich snažení zničit.
Pečení je celoročně oblíbenou aktivitou v mnoha (nejen) českých domácnostech. O Vánocích se navíc k tradičním receptům připojuje i cukroví. Ačkoli to však možná ani netušíte, při pečení je možné udělat spoustu menších či větších chyb. Pojďme se tedy zaměřit na ty, které odborníci považují za nejzávažnější. Některé z nich totiž mohou výsledek vašeho pracného snažení výrazně „sabotovat“.
Nepředehřátí a časté otevírání trouby
Někteří kuchaři jsou zkrátka a dobře netrpěliví a chtějí se pustit do pečení stůj co stůj. Pak mohou učinit to, že vloží pokrm do trouby dříve, než je předehřátá. Ačkoli by se mohlo zdát, že na tom zase tolik nezáleží, opak je pravdou. Může to mít totiž zásadní vliv na konečný produkt. Těsto bude v takovém případě muset zvládnout měnící se teploty, což mu nesvědčí. Kdykoli se tedy pouštíte do pečení, podle odborníků byste měli vždy určitě začít řádným předehřátím trouby.
Jistá netrpělivost se může projevovat i při samotném pečení. Mnozí kuchaři mají nutkání připravovaný pokrm neustále kontrolovat. To může vést k poněkud unáhleným krokům, totiž k otevírání trouby v průběhu pečení. Ačkoli se zdá, že takové kontrolování průběhu je záhodno, ve skutečnosti má negativní vliv na pečený pokrm právě příval studeného vzduchu.
„Tohle je největší chyba,“ uvedl Yohann Le Bescond, šéfkuchař hotelu The Equestrian v Ocale na Floridě pro web Eat this, not that! „Příval studeného vzduchu v troubě způsobí, že se každé těsto nebo pečivo v podstatě zhroutí!“ Proto doporučuje s kontrolou vždy počkat až do konce nastavené doby pečení.
Nedodržování doporučeného času
Ačkoli usilovat o dokonalost nemá smysl, při pečení vždy chceme, aby byl výsledek našeho snažení co nejlepší. Úspěch od neúspěchu přitom mohou oddělovat zdánlivě nepodstatné detaily. Rozhodně např. nedoporučujeme nedodržovat předepsaný čas pečení. Jistě, v mnoha českých domácnostech jsou trouby, na nichž lze čas jednoduše nastavit, nicméně i tak je možné nechat pokrm péct o něco déle. U jemného pečiva přitom každých 30 sekund až jedna minuta navíc hraje roli v tom, zda budete mít výtečné, nebo suché a přepečené cukroví či dezerty.
Používání zastaralých měřicích zařízení
Při pečení je nutné nejen dodržovat čas, ale také množství jednotlivých surovin. Opět se to zdá jako maličkost, ovšem i tento faktor může mít negativní vliv na výslednou konzistenci a chuť. Mnoho lidí má doma staré váhy, na kterých odměřovala hmotnost už jejich maminka. V takovém případě nechceme zpochybňovat jejich nostalgickou hodnotu, nicméně přístroje zkrátka a dobře stárnou a nemusí měřit přesně. Někdy přitom mohou být naměřené hodnoty od skutečnosti dosti odlišné. I když tedy v množství postupujete přesně dle receptu, ve výsledku vám to nemusí být nic platné.
Na co si dát při pečení ještě pozor?
Při pečení je pochopitelně možné věnovat pozornost i dalším aspektům, které mohou mít výrazný vliv na chuť a konzistenci pečiva. V samotném závěru se tedy ještě zaměříme na některé z nich.
- Určitá těsta se musejí nechat odstát, aby byl výsledek takový, jaký požadujete.
- Nezaměňujte aktivní droždí za droždí lahůdkové. To druhé je neustále populárnější, používat ovšem lze pouze jako zdravé dochucovadlo. Těsto po něm rozhodně nenakyne.
- Suroviny je vhodné před pečením nechat dojít do pokojové teploty. V opačném případě se těsto může srazit a v troubě by nemuselo vyběhnout.
- Při přípravě se doporučuje prosít mouku sítkem, čímž ji prokypříte a zbavíte případných nečistot. To můžete ostatně učinit i u moučkového cukru nebo kakaového prášku.
- Je-li v receptu uvedena špetka soli, určitě ji použijte. Nejenže má totiž vliv na výslednou chuť připravovaného pokrmu, ale zároveň podpoří pevnost těsta.
Zdroje: iReceptář, Dům & Zahrada, iTesco, Eat This, Not That!