Mladý student šokoval na pohovoru zaměstnavatele jedinou větou a získal práci svých snů. Co mu řekl?
Zaujmout na pohovoru není vždy úplně jednoduché, jednomu mladému muži se to ale povedlo zcela na jedničku. Budoucího zaměstnavatele a přísedící personalistku svými slovy naprosto odzbrojil.
Snad každý se na pracovní pohovor důkladně připravuje. Přemýšlí, které své přednosti před zaměstnavatelem vyzdvihne, a trénuje si mluvený projev. Někteří lidé dokonce před zrcadlem nacvičují různé pohledy a zkoumají, jak vypadají nejpřirozeněji. Leckdy ale nic z toho není potřeba. Své o tom ví jeden mladý student, který se ucházel o svou vůbec první práci. A z pohovoru odešel jako král.
Zůstali v šoku
Namísto toho, aby student sáhodlouze mluvil o svých dovednostech a zkušenostech, vsadil na pár dobře zvolených slov. Když se jej budoucí zaměstnavatel zeptal, co může společnosti nabídnout a proč by právě on by pro ni měl být přínosem, mladík se nadechl a velmi sebevědomě řekl: „Můj plán je jasný: S vaší pomocí se stanu noční můrou pro vaši konkurenci.”
Zaměstnavatel i přísedící personalistka zůstali v absolutním šoku. A byli nadšeni. Ještě ten den byl student přijat a získal tak práci svých snů.
Příprava se vyplatí
V každém případě se ale hodí přípravu na pohovor nepodceňovat. Rozhodně je namístě si o firmě, ve které se ucházíte o práci, něco zjistit. Nemusíte do hloubky studovat její historii, základní povědomí byste ale rozhodně mít měli.
Připravte se také na otázky, na které zaměstnavatel či personalista rozhodně bude chtít znát odpověď. Nejčastěji se při pohovoru setkáte s otázkami jako „Jaké máte silné a slabé stránky?”, „Proč se ucházíte o tuto pozici?” nebo „Proč by měla naše firma přijmout právě vás?”.
Odpovědi si doma připravte a nenechejte se při pohovoru vykolejit. Díky přípravě nehrozí, že vás pak na schůzce něco vyvede z míry – a budete také působit mnohem sebevědoměji.
Zápal a odhodlání
Zároveň dejte všem dostatečně najevo, že máte o práci skutečně velký zájem. Snažte se působit nadšeně, projevte odhodlání a také zápal. Zaměstnavatele přece jen musíte přesvědčit o tom, že jste těmi nejvhodnějšími kandidáty na danou pozici.
Co naopak nedělat?
Během pohovorů se řada lidí dopouští mnoha chyb, které pak častou vedou k tomu, že je zaměstnavatel nepřijme. A leckdy spousta z nich ani neví, že udělala něco špatně.
Základním pravidlem je chodit včas. Ideálně na pohovor dorazte s pětiminutovým předstihem. Už jen díky tomu zaměstnavateli dokážete, že jste dochvilní a je na vás spolehnutí.
Mějte s sebou pouze nezbytně nutné věci. Nenoste na pohovor kelímek s kávou, nákup nebo balíček z pošty. Rozhodně také před vstupem do firmy vyplivněte žvýkačku, s tou byste u pohovoru vypadali jako naprostý nevychovanec.
Udržujte oční kontakt, hodně se ptejte a zajímejte se. Když se vás na konci pohovoru zaměstnavatel či personalista zeptá, zda máte nějaké otázky, nikdy neříkejte, že ne. A nemusíte se pídit jen po zaměstnaneckých benefitech.
Jak už bylo zmíněno, je třeba být sebevědomí a působit, že jste zkušení a odhodlaní. Na druhou stranu se ale nevychvalujte do nebes. Neříkejte, jak jste úžasní, dokonalí, vše umíte a všude jste byli. Takového člověka rozhodně nikdo zaměstnávat nechce.
Buďte zkrátka přirození, usmívejte se, neodpovídejte jednoslovně a ukažte své kvality.
Zdroje: absolvent.cz, prace.cz, autor