Chyba, kterou dělá v zimě každý řidič. Nemáte ani tušení, kolik vás může stát pokuta
S pozvolným nástupem zimních měsíců čekají na řidiče osobních vozidel každoročně se opakující nepříjemnosti spojené s ranními mrazíky. Kdo by neznal nekonečné škrábání namrzlých oken, zdlouhavé zahřívání promrzlého auta a následné čekání na to, až se auto odmrazí natolik, aby se odmlžila skla a mohlo se konečně vyrazit do školy a práce? V našich klimatických podmínkách se s těmito problémy v zimě potýkáme všichni.
Nejste-li šťastným majitelem garáže, která auto chrání před povětrnostními vlivy, zjistěte, jaký nejčastější nešvar dělají řidiči v zimě, aby si ulehčili práci a ušetřili čas.
Na problém zbytečně nastartovaných aut myslí i zákon
Být majitelem řidičského oprávnění totiž není jen o znalosti dopravního značení, točení volantem a tankování paliva. Je za tím spousta odpovědnosti k životnímu prostředí a všichni bychom si měli být vědomi toho, jak naše počínání ovlivňuje přírodu. V mnoha zemích už je problematika nastartovaných aut, která nejsou právě v pohybu, upravena legislativou. V Německu vám za ohřívání auta, které momentálně nejede po pozemní komunikaci, hrozí opravdu vysoké pokuty.
I Česká republika se připojila k ochraně životního prostředí
Úpravu pravidel silničního provozu na území České republiky zajišťuje Zákon č. 361/2000 Sb. neboli Zákon o provozu na pozemních komunikacích. Pro řidiče, kteří si v zimě pravidelně zkracují dobu čekání na odmrazení aut tím, že nastartují stojící auta a spustí topení naplno, je směrodatný především § 7, v němž se uvádí, „že řidič mimo jiné nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší, rozstřikováním kaluží, bláta nebo zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu.“
Výše pokut se napříč Evropou liší
Konkrétní výše pokuty se v evropských zemích liší. „Na místě může policie za porušení tohoto předpisu udělit pokutu až 2000 korun, ve správním řízení se pak postih pohybuje ve výši 1500 až 2500 korun,“ uvedla bývalá tisková mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková pro web Aktuálně.cz. Naši rakouští sousedé si za nedodržení podmínek zákona připlatí ještě víc. Horní hranice pokuty za bezdůvodně nastartované auto je v Rakousku až 150 eur, přibližně 3 800 korun, což už je pořádná díra v domácím rozpočtu.
Jak si usnadnit rozmrazení auta a neporušovat zákon
Nejlepší možností, jak přečkat zimní mrazivé měsíce, je samozřejmě předcházení problémům. Ideálním řešením je bezesporu suchá a čistá garáž, případně kryté stání. Každý řidič však takovou možnost nemá, a proto musí využít jiná dostupná řešení. Na trhu jsou k dostání i užitečné fólie zabraňující námraze. Pokud fólii nemáte, dobře poslouží i kus kartónu, případně jiná ochranná vrstva, která bude sklo před mrazem izolovat.
Známou babskou radu v podobě polití skel horkou vodou rozhodně nedoporučujeme. Náhlá změna teplot by zimou zkřehlé sklo mohla nenávratně poškodit, případně roztříštit. Vyzkoušejte spíš speciální rozmrazovací sprej určený přímo na skla. Jednoduše ho nastříkáte na omrzlé sklo, necháte pár minut působit, a uvidíte, jak rychle a účinně si s námrazou poradí. Pak už rozpuštěný led ze skla snadno očistíte škrabkou či ubrouskem.
Sami vidíte, že možností, jak si v zimě urychlit práci s odmrazováním skel je mnoho, snažte se tedy využívat ty, které zbytečně nepoškozují životní prostředí a nejsou v rozporu s právními předpisy.
zdroje: autosalon.tv, zpravy.aktualne.cz