Nejen Marilyn Monroe slýchala démony. Nemocemi duše trpěla celá rodina
Americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe je známá jako usměvavý hollywoodský sexsymbol. V její hlavě však vše úplně tak růžové nebylo. Tato blondýnka se totiž potýkala s vážnými psychickými problémy.
Marilyn Monroe jako symbol ženské krásy
Marilyn Monroe, ikona Hollywoodu a symbol ženské krásy, nám připomíná, že první dojem nemusí vždy odrážet skutečnost. Za zářivým úsměvem a platinovými vlasy se jednak skrývala nadprůměrná inteligence (údajně měla IQ 168), ale i boje a utrpení, které jsou často přehlíženy. Její život byl poznamenán rodinným prokletím duševními onemocněními, zanedbáváním, zneužíváním a osamělostí.
Její životní příběh ukazuje, že sláva a úspěch mohou zakrýt temné stíny psychických obtíží. Navzdory jejímu hereckému talentu a vnější kráse se potýkala s depresí a úzkostí. Její tragický konec připomíná, že i ty nejjasnější hvězdy mohou zhasnout kvůli nevyléčeným duševním ranám.
Psychické problémy měla v rodině
Psychické problémy se objevily v její rodinné anamnéze zejména v ženské linii. Její pradědeček Tilford Marion Hogan psychické potíže neunesl a oběsil se, babička Della Monroe trpěla poporodními depresemi a zemřela v zařízení pro duševně nemocné.
Těžký život malého děvčátka
I její matka Gladys Baker, která pracovala ve střižně a byla závislá na lécích, bojovala s vnitřními démony. Když bylo malé Marilyn sedm, propukla u její matky naplno schizofrenie. Musela tedy zbytek života trávit v pečovatelských ústavech, a tím pádem musela její dcera do péče pěstounů. Těmi však byla zneužívána. Gladys se pokusila dokonce Marilyn od pěstounů unést – v tom jí však bylo zabráněno
Nakonec se Marilyn dostala do dětského domova, v důsledku toho se již ve svých 16 letech provdala, aby nabyla plnoletosti a mohla odtud odejít. Dětství prožité s patologickou matkou ji ale ovlivnilo natolik, že během natáčení filmu Klepáním se neobtěžuj měla před každou scénou zvracet. Její role jí totiž velmi připomínala matku.
I když se Marilyn snažila zděděným psychickým problémům čelit například cvičením jógy, časem se ukázalo, že i ona nese tíhu v této oblasti. Začalo to smrtí jejího milovaného psa Tippyho, kterého našla jednoho dne mrtvého na cestě k domu. Odmítala přijmout verzi, že ho srazilo auto. Domnívala se, že ho sousedé zabili. Ve škole byla osamělá, ale měla silné pouto právě s Tippym.
Muži Marilyn Monroe
Před konkurzem na film Asfaltová džungle roku 1949 překvapila svou hereckou instruktorku otázkou, zda také slyší hlasy za dveřmi. Její přítel Johnny Hyde potvrdil, že to je u ní běžné. Po jeho smrti Marilyn upadla do depresí. I když se pokusila o sebevraždu, kdy ji našli s pusou plnou léků na spaní, tvrdila, že zabít se nebyl její úmysl.
V roce 1956 se provdala za slavného dramatika Arthura Millera (na snímku níže), ale klid do jejího života to úplně nepřineslo. Neskrývaně popíjela šampaňské, do kterého si sama házela léky. Po objevení Millerova deníku, ve kterém vyjádřil své zklamání nad jejím chováním, ihned odletěla za svým psychiatrem.
O pět let později se svým blízkým svěřila s myšlenkami na sebevraždu. Po návštěvě psychiatrické léčebny byla pod falešným jménem hospitalizována. Teprve po třech dnech byla propuštěna díky zásahu jejího bývalého manžela, baseballové hvězdy Joea DiMaggia. Marilyn popisovala svůj pobyt v léčebně v dopise a líčila velmi nelidské podmínky, které tam měly panovat. Jednou dokonce údajně mlátila židlí o sklo ve dveřích, aby upoutala pozornost lékařů.
http://gty.im/52038142
Úspěch maskoval její problémy
Úspěch Monroe na filmovém plátně samozřejmě jen maskoval její vlastní problémy, od rozpadajících se dalších manželství s Joem DiMaggiem a Arthurem Millerem až po užívání barbiturátů, na kterých se stala plně závislá rok před svou smrtí. Namísto pomoci však čelila pouze kritice a ponižování ze strany svého okolí. Režisér John Huston nešetřil urážkami a posměchem, když se mu pokusila vyhrožovat sebevraždou. Dokonce ji nazval „obyčejnou děvkou“.
Marilyn se po své hospitalizaci setkala s Gladys pouze jednou. Přestože naléhala na svou matku, aby brala léky, Gladys to odmítala a trvala na modlitbách jako jediném řešení. Při jejich loučení Marilyn, jak uvádí biography.com, vložila do kabelky své matky lahvinku s alkoholem, což u starší ženy vyvolalo úsměv.
Závislost Marilyn Monroe na léčivech nakonec skončila tragicky. Ačkoli je oficiální verzí její smrti sebevražda, stále zůstává mnoho nezodpovězených otázek. Marilyn zemřela 5. srpna 1962, její tělo bylo vyčerpané dlouholetým užíváním drog. Gladys žila až do věku jednaosmdesáti let, zemřela 11. března 1984. Svou slavnou dceru přežila o dvaadvacet let.
Zdroje: casjenprome.cz, lifee.cz, extralife.cz