Na samotě u lesa: Kde se vzalo „chčije a chčije“, problémy s obsazením a ohol se, ať vypadáš jak Pražák
Již sedmačtyřicet let se mohou diváci bavit u rodinné komedie Na samotě u lesa, jejíž pracovní název byl Pražáci dědy Komárka. Pojďte si přečíst pár zajímavostí z natáčení filmu o malých i velkých radostech i starostech s chalupou, kde „chčije a chčije“ a se psem, co má blechy psí, které na člověka nejdou. I po tolika letech si Zdeněk Svěrák (Oldřich Lavička), vzpomíná, že si natáčení scény s padáním lehátka řídil Jiří Menzel sám pomocí provázku a náramně si to užíval.
Příběh je o rodině Lavičkových z Prahy, která si chce pořídit chalupu, a tak si na ni poprvé v životě vyjedou. Jenže v ní stále bydlí děda Komárek. Domluví se tedy, že dědu nechají v chalupě dožít. Jenže pak stále řeší nedostatek soukromí. Když však děda Komárek velmi vážně onemocní, manželé Lavičkovi si záhy uvědomí skutečnost, že nemají podepsaný žádný doklad o tom, že chalupa bude po Komárkově smrti jejich…
Vlastní zkušenost Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka přinesla inspiraci pro jejich film. Potkali totiž majitele chalupy, který jim opakovaně sliboval, že prodá kravku a na jaře už nezaseje. Což nikdy nesplnil. A právě od něj pochází i legendární a dodnes hojně používaná věta, která ve filmu zazněla: „Chčije a chčije“. Snad každý si tuto hlášku při zmínce filmu Na samotě u lesa vybaví.
Sourozence Petra a Zuzanu si v Na samotě u lesa zahráli skuteční sourozenci Marie a Martin Hradilkovi. Když si jejich maminka přečetla, že byl vypsán konkurz na sourozeneckou roli, tak tam děti ihned vzala. Marie si pak zahrála ještě v jednom filmu a mladší Martin ve dvou filmech a jednom seriálu.
Lavičkovi jezdí ve vozu Škoda 100 a toto auto vlastnil Zdeněk Svěrák, který jej zapůjčoval pro potřeby natáčení. Zdeněk Svěrák musel pro svou roli přinést i malou „oběť“. Až do natáčení totiž nosil plnovous, ale režisér Jiří Menzel přišel s tím, že by se měl oholit, aby vypadal věrohodněji jako Pražák.
Problémy s obsazením do hlavní role
Režiséru snímku Jiřímu Menzelovi nechtěli tehdy komunisté schválit, aby Josef Kemr hrál dědu Komárka. Bylo to proto, že byl herec hluboce věřící a nijak se tím netajil. Nakonec si však Menzel jeho obsazení prosadil celkem úsměvným způsobem. Uvedl jako důvod to, že nikdo jiný neumí zacházet s kosou a děda Komárek ve filmu seče trávu.
Další potíže nastaly s obsazením do role doktora Houdka. Jan Tříska byl trnem v oku kvůli jeho antikomunismu. Nakonec si jeho obsazení Jiří Menzel, a i autor Zdeněk Svěrák prosadili. Jeho účast měla být podle režiséra dárkem pro diváky. Scény doktora Houdka však byly před rokem 1989 při repríze filmu v Československé televizi vystříhány.
Scény s mlýnem se natáčely na 3 různých místech. V jednom se filmovaly interiéry, na dalším pouze exteriéry a na třetím zachytily mlýnici a mlýnské kolo. Na samotě zvané Svídí, kousek od Obděnic, se pak nacházela chalupa dědy Komárka.
Na samotě u lesa můžete zhlédnout na ČT1 ve středu 27. prosince od 13:25.
Zdroj: csfd.cz, fdb.cz