Kapra na Vánoce už nečekejte. Tradiční české jídlo upadá v zapomnění. Co ho nahradí?
Mnoho Čechů si vánoční jídelníček bez kapra neumí představit. Stále více lidí ale od tohoto zvyku ustupuje. Důvodem je především způsob prodeje a zacházení s kapry, které má do etického chovu mnohdy opravdu daleko. Jaké jsou nejčastější argumenty odpůrců prodeje živých ryb?
Mnoho především mladých lidí každoročně obchází kádě s kapry obloukem. Zaprvé se jim moc nezamlouvá zápach, který se od nich line, zadruhé pohled na krev, která často teče po ulici do kanálu, není zrovna příjemný.
Někdo by mohl namítnout, že pokud chceme jíst maso, s něčím takovým se zkrátka musíme smířit. Není to ale tak úplně pravda. To, že se dané zvíře chystáme konzumovat, totiž neznamená, že bychom se k němu předtím neměli chovat pěkně.
V čem spočívá problém s kapry?
V minulosti si mnoho lidí chovalo zvířata určená k porážce doma. O kuřata, králíky nebo třeba prase se ale museli pravidelně dlouhou dobu perfektně starat, aby kvalita masa byla co nejlepší. Takového pokrmu si poté člověk logicky mnohem více váží. Dnešní možnost nákupu potravin kdykoliv a kdekoliv ale způsobuje, že si mnohdy neuvědomujeme, že i řízek na talíři byl jednou živý tvor a že být opravdu dobrý farmář je velmi těžká práce.
Problém kaprů spočívá v tom, že jejich životní podmínky jsou mnohdy skutečně tristní. Kritizují to ostatně také mnozí rybáři, kterým se prodej v kádích vůbec nelíbí.
„Pokud si lidé přejí mít na štědrovečerním stole tradičního kapra, je nejlepší koupit ho přímo na sádkách, které jsou nejlépe vybaveny pro přechovávání i odborné usmrcení ryb. Nákup na sádkách navíc ušetří kaprům další transporty a manipulaci, spojené s rozvozem na prodejní stánky,“ poradila Lucie Moravcová z organizace CIWF, která se zabývá právě podmínkami hospodářských zvířat.
„Je nutné si uvědomit, že když se dostane kapr na stánek či do obchodu, má už za sebou dlouhou a náročnou cestu plnou transportů a manipulací,“ dodala.
Rozhodně kapra nedávejte do vany
Své vyjádření k této problematice vydalo také Rybářské sdružení České republiky. „Kontroly se každoročně kromě hygienických pravidel zaměřují samozřejmě i na dodržování welfare zvířat. Naši inspektoři se zajímají o to, aby nebyly kádě s kapry přeplněné a ryby měly dostatek kyslíku. Další kontrolovanou oblastí je správné porážení kaprů, kdy spotřebitelům doporučujeme využít služeb proškolených odborníků přímo na stánku, než složitě přepravovat ryby domů,“ uvedl jeho ředitel Zdeněk Semerád.
Další velmi problematickou částí nákupu vánočních kaprů je totiž to, že řada lidí si rybu plánuje donést domů, umístit do vany a následně usmrtit sama. Kromě toho, že pokud porážku provádí neškolený člověk, může zvířeti způsobit zbytečné utrpení, je nevhodný také pobyt ryby ve vaně.
Vana je totiž příliš malá a vypadá nepřirozeně, kapra proto velmi stresuje. Chlorovaná voda z vodovodu mu může poškodit žábry a kromě toho je zpravidla příliš teplá, což mu rovněž neprospívá. Vzhledem k nedostatku prostoru a kyslíku se také kapr sám může postupně přidušovat vlastními zplodinami.
Kapr vypuštění do přírody nepřežije
Zdaleka nejhorší částí pak je vypouštění kaprů na svobodu do rybníka či řeky. Řada lidí to považuje za hezkou tradici pro děti, ve skutečnosti tím ale nebohou rybu odsuzují k pomalé a bolestivé smrti. Na podmínky ve volné přírodě totiž není zvyklá a nemá možnost se na změnu adaptovat.
„Každý rok upozorňujeme, aby lidé nevypouštěli ryby zpět do přírody, protože je to ohrožuje na životě. Daleko rozumnějším řešením je rybu vůbec nekupovat, než jí takzvaně udělit svobodu,“ uzavřel Zdeněk Semerád.
A pokud se bez kapra skutečně nedokážete obejít, kupte jej na výše zmíněných sádkách a nechejte si ho odborně zabít a vykuchat na místě. Ušetříte mu tak mnoho trápení a budete mít o svátcích čistší svědomí.
Zdroje: Ekolist.cz, Hradecka.drbna.cz, Mujchlupac.cz