Nabíjíte telefon správně? Tímto zlozvykem si statisíce Čechů ničí své telefony
Elektronika se stala běžnou součástí každé domácnosti. Nejeden člověk je na ní více či méně závislý. Produkty, které spadají do této kategorie, jsou nicméně v mnoha případech poměrně drahé. Proto byste s nimi měli zacházet šetrně a pokud možno se vyvarovat jakýmkoli chybám, kvůli kterým byste je mohli poškodit.
Jednou z částí, která k elektronice neodmyslitelně patří, je baterie. Bez ní by celá řada produktů ani nefungovala. Z toho důvodu byste si na ni měli dát obzvláště velký pozor. Pokud budete dodržovat určité zásady, dokážete zásadně prodloužit její životnost. Díky tomu možná zvládnete ušetřit nemalé peníze, což se ve výsledku projeví na tloušťce vaší peněženky.
Základní pravidla nabíjení jakékoliv elektroniky
- Pokud je to možné, vždy elektroniku nabíjejte pouze prostřednictvím nabíječky, která k ní patří. V případě, že jste původní nabíječku ztratili nebo zničili, kupte si co nejpodobnější typ nejlépe od toho samého výrobce.
- Nenabíjejte elektroniku při extrémně vysokých či nízkých teplotách. Doporučovaná teplota se může lišit dle jednotlivých výrobců, avšak obvykle se pohybuje mezi 20 až 25 stupni Celsia. Rizikové může být například i nabíjení telefonu pod polštářem, což poměrně dlouhá řada lidí dělá pravidelně. Telefon se totiž tímto způsobem velmi snadno přehřeje.
- Zjistěte si, jaký je maximální nabíjecí proud jednotlivých produktů. V žádném případě jej nepřekračujte.
To by byl výčet nejzákladnějších pravidel, která se vztahují téměř na jakýkoliv druh elektroniky. Existují každopádně i další zásady, které se však liší na základě několika faktorů a typu elektroniky.
Jak je to s mobilními telefony
Jedním z nejpoužívanějších druhů elektroniky jsou mobilní telefony. Jak byste se k nim měli chovat, co se nabíjení týče?
- Vyvarujte se zbytečnému ponechávání telefonů na nabíječce. Pokud pravidelně nabíjíte přes noc, možná neděláte svému zařízení úplně dobře. Li-Ion baterie, které jsou dnes v elektronických zařízeních tohoto typu hojně zastoupené, totiž špatně snášejí teplo. Při dlouhých intervalech nabíjení se mohou začít přehřívat. Stává se tak především v moment, kdy jsou zcela nabité. Neustále běžící operační systém totiž prakticky bez přestávky spotřebovává energii. Nabitý telefon se kvůli tomu stále lehce vybíjí a dobíjí, což může být pro baterii nemilosrdná zátěž. Zároveň během tohoto procesu může vznikat teplo, které ji taktéž ničí. Telefon si tedy dejte na nabíječku nejlépe před spaním, kdy byste stejně neměli ze zdravotních důvodů hledět do obrazovek. Před ulehnutím mu pak utněte přísun energie – a to i tehdy, pokud není nabitý na 100 %. Nakonec je však nutné podotknout, že nejmodernější kusy telefonů mají v sobě zabudovaný čip, který minimalizuje riziko, že se mobil začne při nabíjení přes noc přehřívat. I přesto má však nabíjení mobilu přes noc na baterii mírně negativní vliv.
- Nabíjejte mobily v kratších cyklech. V široké komunitě stále panuje přesvědčení, že byste měli mobilní telefony nabíjet na 100 % a následně je nechat vybít až do nuly. Jenže to už dávno neplatí. Moderní Li-Ion baterie naopak vyžadují krátké nabíjecí cykly. Abyste dopřáli vaší baterii co nejdelší život, nabíjejte ji tedy spíše krátce a často. Samozřejmě to však neznamená, že byste měli mobil nabíjet každou čtvrthodinu jen na pár minut. Nejlepší jsou dle některých údajů dobíjecí cykly opakované mezi 45 a 85 procenty. Konkrétní procenta se však mohou lišit na základě rozličných faktorů.
- Při nabíjení mobil nepoužívejte. Dalším nešvarem, kterého se dopouští opravdu mnoho jedinců, je používání telefonu při nabíjení.
Díky těmto trikům se vaše baterie nebude vybíjet tak rychle
Životnost baterie je ovlivněná počtem nabytí a vybití. Proto byste měli zabránit jejímu zbytečnému plýtvání. Jak na to?
- Nastavte si úsporný režim.
- Vypněte data i přístup k Wi-Fi, pokud zrovna nepotřebujete používat internet.
- Snižte si jas – největším žroutem baterie je mnohdy samotný displej.
Tyto body platí nejen u mobilních telefonů, ale i chytrých televizí, stolních počítačů či notebooků.
Zdroje: ireceptar.cz wikipedia.org svetandroida.cz