Nadějná zpěvačka Pavlína Braunová zmizela beze stopy ve vlaku cestou na koncert. Policie případ uzavřela
Když se mladá zpěvačka Pavlína Braunová v roce 1988 ztratila po cestě na zkoušku své kapely, žila tou dobou u své babičky. Co se talentované dívce přesně stalo, se asi nikdy nedozvíme. Dodnes však kolem její údajné smrti visí spousta otazníků a do pátrání se tehdy zapojila nejen policie, ale také senzibilové a jasnovidci.
Je to už 36 let, co se mladá dívka jménem Pavlína Braunová nevrátila domů ke své milované babičce. V té době jí bylo pouhých 23 let. Zmizela beze svědků a její případ tehdy zaujal senzacechtivé novináře i senzibily. Podle kolegů z její kapely byla mladá zpěvačka velmi talentovaná a měla před sebou zářnou budoucnost. Štíhlá dlouhovlasá kráska si navíc kolem sebe vybudovala slušnou fanouškovskou základnu.
Na zkoušku s kapelou ani na koncert už Pavlína nedorazila
6. srpna 1988 byla Pavlína zrovna na cestě na zkoušku své kapely Minnesengry. Hned po zkoušce pak měla skupina rovnou vyrazit i na koncert. Do kempu v Černé v Pošumaví však nikdo z nich nedorazil. Braunová se totiž nedostavila ani na sjednanou zkoušku. Podle její babičky však zpěvačka podle plánu nastoupila do vlaku v Budějovicích. Od té doby již svou vnučku nikdy neviděla. „Když nepřijela na sraz a potom ani na Lipno, začalo nám to být divné. Další dny jsme sháněli její rodiče, 10. srpna – až po čtyřech dnech – začalo oficiální policejní pátrání,“ řekl tehdy při vyšetřování Pavlínina zmizení člen kapely Jiří Smrž.
Sehnat v osmdesátých letech člověka po telefonu nebylo úplně snadné. Pavlína byla navíc vždy velmi svědomitá a zodpovědná. O to podivnější celý případ byl. Babičce by se vnučka vždycky nějak ozvala, aby o ni neměla strach. I rodiče mladé dívky byly tehdy strachem bez sebe a obávali se toho nejhoršího scénáře.
Policie pracovala s více verzemi
Byla to sebevražda? Policie musela pracovat se všemi možnými verzemi. Jenže Pavlína svůj život zbožňovala. Milovala svou kapelu, přátelé i rodinu. Jaký by měla důvod pro sebevraždu? Vyšetřovatelé měli také vizi, že se zpěvačka zamilovala do nějakého muzikanta a s ním pak utekla neznámo kam. Jenže s tím zase nesouhlasili členové kapely. Podle nich by si Pavlína nikdy nenechala ujít žádný domluvený koncert. Dále se řešilo to, že zpěvačka sice mohla odcestovat do zahraničí, ale její pas byl v té době neplatný. Cestovala tedy „načerno“? Možná byla do cizí země vyloženě unesena proti své vůli. I s touto verzí policie pracovala.
Vyšetřování zmizení Braunové bylo o to složitější, že ji v ten den nikdo nikde neviděl. Policie nenašla jediného svědka. Nebyl nikdo, kdo by Pavlínu zahlédl alespoň letmo, když například vystupovala z vlaku. I když se podobizna zpěvačky objevila v televizi s prosbou o pomoc při pátrání po pohřešované osobě, neozval se ani jeden člověk, který by ji 6. srpna 1988 kdekoliv po cestě potkal.
Po mladé zpěvačce se slehla zem
Policisté od začátku vyšetřování řešili hlavně způsob cestování, který mohla Pavlína v osudný den zvolit. Podle jejich přátel totiž velmi ráda stopovala. „Několik týdnů předtím, než zmizela, jsme spolu jely stopem z Ústí nad Labem. Natáčely jsme s Poutníky desku Wayfaring Stranger, zpívaly jsme do ní vokály. To bylo naposled, co jsme spolu stopovaly. Od té doby, co Pavlína zmizela, jsem to už nikdy neudělala,“ řekla v jednom rozhovoru Pavlínina kamarádka Pavlína Jíšová. I ona se tehdy domnívala, že se její přítelkyně pouze „zatoulala za kopečky“ a brzy se vrátí. Nevrátila.
Pro vyšetřovatele to byl opravdu velký případ. Mladá holka se ztratí po cestě na zkoušku kapely. Kde může být? S kým je? S kým se po té cestě potkala? Nejsilnější verze zmizení byla pro policii ta, že se Pavlína stala obětí násilného činu. Podle nich mohla dívka stopovat, narazit na jistého násilníka, ten využil situace, krásnou zpěvačku unesl a pak se jí zbavil.
V jednu dobu se dokonce mezi lidmi povídalo, že se v nějakém lese našla Pavlínina kabelka a boty. Kabelka byla prázdná a věci se údajně našly na výpadovce z Budějovic, což by odpovídalo poslednímu okamžiku, kdy byla Pavlína spatřena. Tato skutečnost se však policii nikdy nepodařila potvrdit. „Samozřejmě že jsme kousek po kousku prohledali celý kopec, i se psy. Nic jiného se už nenašlo. V té době jsme ještě nepracovali s metodou DNA. Pátrali jsme ve zdravotních dokumentacích, porovnávali kosterní nálezy, zubní otisky, o pomoc požádali i kolegy z Německa a Itálie, vyzývali svědky,“ vypověděli tehdy policisté.
Pátrání bylo formálně odloženo, Pavlína se ale hledá dál
Někteří Pavlínini blízcí povolali na pomoc i senzibily a jasnovidce. Chytali se každého stébla, jen aby svou milovanou dceru, vnučku a kamarádku našli. Podle vyšetřovatele Jaroslava Zachariáše však byla tato metoda zbytečná. Senzibilové prý dokonce označili několik míst, kde by se mohla zpěvačka vyskytovat. Podle Zachariáše policisté celou trasu prošli, nenašli však jediný důkaz o Pavlínině zmizení.
Po dvaceti letech pátrání pak policie celý případ formálně uzavřela. I tak se ale zmizení Braunové stále vyšetřuje. I dnes se policie snaží porovnávat objevené kosterní pozůstatky. Kontrolují jakoukoliv možnou shodu zubů a od příbuzných Pavlíny dokonce získali DNA, aby byli v pátrání po Braunové úspěšní třeba i v budoucnu.
Zdroje: impuls.cz, dotyk.cz