Nahradí aspirin, sníží krevní tlak a omladí pleť: Tahle opomíjená česká bylina vám možná roste za domem
Bolí vás často hlava? Bez rozmyslu saháte okamžitě po aspirinu? Místo chemie příště zkuste vypít čaj z tužebníku jilmového. Je docela dost dobře možné, že vám tato kouzelná bylina roste na zahradě a vy o ní nemáte nejmenší tušení. Funguje přitom jako přírodní aspirin a dokáže léčit i revmatoidní artritidu.
Tužebník je bylina, která miluje vlhké louky, břehy kolem olší nebo lužní lesy. Najdeme ji nejenom u nás v Evropě, ale hojně roste i v Severní Americe a Asii. Tužebník je trvalka s nádhernými bílými květy, které mají výraznou a příjemnou vůni. Dosahuje výšky až dva metry, a to v závislosti na podmínkách pěstování a druhu půdy. Právě její květy a nať si můžete domů nasbírat.
Pomáhá od bolesti i na záněty močových cest
Kromě respiračních onemocnění a horečnatých stavů pomáhá tužebník se záněty močových cest. Působí totiž močopudně, antisepticky, snižuje teplotu a zmírňuje jakoukoliv bolest. Navíc podporuje vylučování vody z organismu, prospívá kloubům a doporučuje se i při potížích s revmatem. Je dobrý na srdce a upravuje hladinu cholesterolu v krvi. Posiluje imunitní systém a v neposlední řadě prospívá duševnímu zdraví. Existuje zkrátka plno důvodů, proč se s touto čarovnou bylinou seznámit, nemyslíte?
Koupit si tužebník můžete i ve formě tinktury. Právě ta uklidňuje dýchací trakt, působí antimikrobiálně a podporuje srdeční aktivitu. Udržuje navíc zdravý krevní tlak a hladinu cholesterolu. Dokáže také posílit cévní systém a zvyšuje celkovou odolnost organismu. Navíc přináší relaxaci a zajišťuje zdravý spánek. Vynikající je i pro svěží pleť.
Tato bylina je známá také pod názvy arunkulus, barbarbule, filipendula, chlapice, kořen vředový, lobaz, lobazník, medunišík, medunišník, ořech zimní, tavola, třebník nebo známé zimničné koření.
V současném léčitelství je zbytečně opomíjená
V současném přírodním léčitelství je tužebník bohužel opomíjený, a je to škoda. Za dávných časů to byla ale základní a velmi využívaná bylina u babek kořenářek. Tužebník byl jednou ze tří nejposvátnějších bylin druidů. Byl zasvěcen keltské bohyni Aine a „keltské Venuši“ Gweně. Zasvěcen byl i římské bohyni Venuši. V Anglii se dříve tužebníkem jilmovým dochucovala medovina a pivo. Tužebník je velmi důležitou bylinou i pro moderní medicínu. Obsahuje totiž kyselinu salicylovou. Ta má výborné protizánětlivé účinky a efektivně čistí zanesené póry.
Používá se jako tinktura, čaj nebo k dochucení vína
Z tužebníku se vyrábí tinktura, která se užívá snad u všech možných zdravotních potíží kromě léčby žaludečních vředů. Dávkuje se 3–4× denně po 30 kapkách. Jako čaj se tužebník připravuje formou nálevu. Pije se v ale ve větším množství. Pokud chceme opravdu odplavit všechny škodliviny z těla, je nutné vypít alespoň litr tužebníkového čaje za den. Při léčbě chřipky či jiných horečnatých onemocnění se může bylina kombinovat s lípou či bezem. Čaj se pije vždy horký, aby se zvýšilo pocení. Na obklady je možné použít jak nálev, tak zředěnou tinkturu. Přefiltrovaný nálev se využívá i k výplachu očí.
Využití má tužebník i v kuchyni. Nejenže si s něj můžete vylouhovat chutný čaj, ale můžete si díky němu ochutit i domácí ovocné víno. Listy tužebníku slouží třeba i k dochucování pivních speciálů. Z pupenů byliny se zase extrahují vonné látky, které slouží k výrobě parfémů. Jak vidíte, využití tužebníku jilmového je vskutku rozmanité.
Tužebník má navíc velmi zajímavou vůni, do které se okamžitě zamilujete. Voní po mandlích. Připravit si z něj můžete i osvěžující letní drink: Do litrové lahve nalijte studenou vodu a přidejte 2–3 větvičky tužebníku s plně rozvitými květy. Dejte pozor, aby v květech nezůstali broučci. Přidejte pár listů máty, lžičku limetkové šťávy a pár lžic třtinového cukru. Limonádu nechte odstát v lednici alespoň do druhého dne.
Zdroje: ceskatelevize.cz, wikipedia.org, bylik.cz