Natáčení Majora Zemana neprobíhalo vždy podle plánu: Otrávení psi i špatně mířená střela
Komunistický seriál 30 případů majora Zemana mají diváci pořád rádi, a to i přesto, že v něm je politická agitka a je hodně poplatný své době. I jeho hlavní představitel Vladimír Brabec často žehral na to, že roli vzal – a přitom mu přinesla doživotní slávu. V 30dílné sérii ale také zůstala řada chyb. Podívejme se na ty nejzajímavější a nejvtipnější.
Málokterý film nebo seriál je úplně bez chyb. I ti nejpreciznější filmaři občas něco přehlédnou nebo se dopustí nelogické časové chyby – využijí rekvizity, které v době příběhu neexistovaly. Nejinak je tomu i u 30 případů majora Zemana. Tam je chyb nespočet, ale vybrali jsem pro vás jen ty nejzajímavější. Všimli jste si jich někdy?
Neexistující auta, špatná SPZ i problémy s vlaky
Seriál 30 případů majora Zemana se natáčel mezi lety 1974 až 1979 a jeho děj se odehrává od roku 1945 až do normalizace. Dalo by se tedy očekávat, že žádné nelogické chyby v něm nenajdeme – vždyť členové štábu v té době sami žili. Ale i tak se tam pár podivuhodných věcí objevilo.
Asi nejvíc filmaře potrápila auta, která zasazovali do doby, kdy ještě neexistovala. Takových chyb je v seriálu nespočet. Jednu z nich by mohli objevit příznivci automobilky Škoda. V dílu Štvanice si Vladimír Brabec jako major Zeman s rodinou vyjede autem Škoda 100. Jenže děj se odehrává v roce 1968 a tenhle model škodovky spatřil světlo světa až o rok později.
Stejná chyba je i v dílu Třetí housle odehrávajícím se v roce 1962 – vidět v něm můžete vůz Lada 2106, který ale vyjel z výrobní linky až o 14 let později.
Podobná chyba se stala i hned v prvním dílu seriálu s názvem Smrt u jezera, který se odehrává těsně po válce v roce 1945. Na ulici si můžete všimnout auta, které má špatnou SPZ, tedy stále ještě „protektorátní“ – v té době se přitom na auta už vrátily běžné předválečné typy značek.
Velké logické chyby se štáb dopustil přímo při svatbě majora Zemana. V 19. dílu úřednice volá snoubence Zemanové – ale majorova nastávající Blanka rozhodně Zemanová být ještě nemohla.
Filmařům hodně zamotaly hlavu i různé vlakové scény. Na nádraží se například z rozhlasu ozývá, že vlak je připraven k odjezdu na první koleji. Pozornému divákovi ale neunikne, že stojí až na druhé. Další „železniční“ chyba je v dílu Bíle linky, kdy major Zeman přijíždí vlakem s nápisem Pannonia – nádražní rozhlas ale hlásí příjezd rychlíku Hungaria. A špatně natočená je i scéna s motoráčkem vyjíždějícím ze stanice Trnov v dílu Bestie – na návěstidle je totiž v tu chvíli značka Stůj.
Smrt dvou psů i špatné mířená střela
V seriálu 30 případů majora Zemana se objevuje ale i nespočet dalších chyb, kterých si povšimnou nejen vlakoví a automobiloví fandové. Zaujmout vás například může, že když je v dílu Vyznavači ohně Luděk Munzar jako doktor Wolf střelen do zad, chytí se rázem za břicho. V tomtéž dílu se otráví dva psi, ale jedovatou návnadu kupodivu sežral jen jeden z nich.
Vilém Besser jako opilec Eman je v dílu Vrah se skrývá v poli zastřelen a padne tváří k zemi – vzápětí je ale otočený úplně opačně.
V dílu Bestie vás zase může zarazit, když jsou zavraždění nalezeni pod podlahou roubenky – vrah ale své oběti pokaždé vylákal do močálů, kde je zabíjel a okrádal. Proč jsou pohřbeni pod domem? V tu samou chvíli perlí i Miloš Willig jako Kalina, který se ptá, jestli oběť nemohla jen uklouznout a uhodit se do hlavy.
Vtipná chyba je i v dílu Mědirytina – vládne silný mráz a promrzlý major Zeman si schovává ruce do kapes, ale okolní stromy jsou zároveň krásně zelené.
Cestu časem si filmaři udělali také v dílu Dáma s erbem odehrávajícím se v roce 1959 – všimnout si v něm můžete televize v recepci. Jenže tenhle model se začal vyrábět až o 11 let později.
Tip redakce: Chyby v seriálech Ulice, ZOO a Zlatá labuť: Takhle to zpackat je vážně umění
Zdroje: csfd.cz, fdb.cz