Naučte se chytře: Jak vizuální techniky a opakování zlepší vaši paměť
Existuje mnoho technik, které mohou pomoci v dnešní informačně nabité a nepřehledné době efektivně si zapamatovat informace. Informací je tolik, že se dokonce hovoří o informační mlze. Jednou z moderních metod vhodných pro efektivní zapamatování si informací je tzv. sketchnoting.
Potřebujete si do hlavy „nabouchat“ v krátké době velké množství informací a máte pocit, že už jste tak přetížení, že se vám do ní nic víc nevejde? Nebo potřebujete z obrovského informačního pole vyselektovat informaci, která je nejdůležitější? Zkuste si k aktivaci své paměti vybrat jednu z technik, o kterých bude řeč, případně je vhodně zkombinovat. Výběr té nejefektivnější metody pro vás závisí hlavně na typu informací, které se chcete naučit. Ať už jde o klasické mnemotechnické pomůcky, chunking nebo učení kontextem, stejně jako používání nejrůznějších aplikací. Novinkou je tzv. sketchnoting, tedy technika vizuálního záznamu, která kombinuje kresby, symboly a text.
Vtipně, rychle, poutavě a hravě
Tato výtvarná zkratka zachycuje podstatu sdělení a propojuje slyšenou nebo čtenou informaci s vizuálním obrazem, což zvyšuje pravděpodobnost zapamatování. Vedle přednášejícího a projekční plochy je pak ještě druhá plocha, na které ilustrátor živě vizuálně zaznamenává sdělení. Tvorba ilustrací probíhá v reálném čase a musí tak být velmi rychlá. Ilustrátor proto používá obsahové zkratky, díky nimž se komplexní informace zjednodušuje a symbolizuje. Tato zkratka je navíc často velmi vtipná a poutavá, takže si ji divák lépe zapamatuje. V dnešní době, kdy online obsah je čím dál víc vizuální, tak sketchnoting zlepšuje schopnost pracovat se zkratkovitými informacemi. U náročných sketchnotingů má kreslíř k ruce ještě i „nahazovače“, který mu pomáhá zhutnit obsah do hesel. Představte si, že například uvádíte na trh nový vysavač, a místo hromady rozsáhlých slidů zvolíte výtvarnou zkratku, kdy vysavač letí vesmírem s trofejí vítěze.
Stará dobrá klasika
Mnemotechnické pomůcky patří do kategorie těch, které ani po desetiletích neztratily na svém kouzlu. Potřebujete si například zapamatovat barvy duhy, a tak zvolíte metodu akronymu. To znamená, že si z jednotlivých začátečních písmen všech barev v tomto přírodním úkazu vytvoříte slovo, které vám pomůže je vyjmenovat třeba o půlnoci. Tyto pomůcky totiž využívají asociace, zkratky nebo obrázky, které pomohou snadněji si zapamatovat složité nebo abstraktní informace. Nebo se potřebujete naučit výčet matematických operací, jako je násobení, dělení, sčítání či odčítání, a tak si sestavíte větu, kde každé slovo začíná stejným písmenem jako klíčový pojem.
Technika paměťového paláce
Prostorovou paměť využívá technika paměťového paláce, které se říká metoda loci. Představte si místo, které dobře znáte, například svůj byt. Umístěte jednotlivé informace do různých míst nebo předmětů v této představě. Až si budete chtít informace vybavit, procházejte si toto místo ve své mysli. Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak si zapamatovat informace, je aktivní učení. To zahrnuje opakování, které je klíčovou strategií pro zapamatování, testování sebe sama, vytváření poznámek a jejich následné procházení. To vše posiluje paměťové stopy a zvyšuje pravděpodobnost, že si informace uchováte. Použít můžete třeba metodu Flashcards. Tedy kartičky s otázkami a odpověďmi, které si můžete procházet a testovat se. Pravidelně si vytvářejte testy na probíranou látku, abyste zhodnotili své znalosti.
Spaced repetition a chunking
Tyto metody stojí na aktivním opakování a seskupování informací. V prvním případě rozdělíte učení na delší časové období a opakujte si informace v pravidelných intervalech. Postupně prodlužujte intervaly mezi opakováním, což podporuje dlouhodobou paměť. V druhém případě rozdělte složité informace na jednodušší, které budou snadněji zapamatovatelné. Například číslo 14935781 si rozdělte na skupiny, tedy 14, 93, 57 a 81. Metoda vizualizace zase spočívá v převedení abstraktní informace na vizuální obrazy, a nové informace s těmi, které už znáte, propojuje učení kontextem. Čím víc kontextů z reálného života, tím lépe pro zapamatování.
Vysvětlujte informace dalším lidem
A pokud vám vyhovuje metoda praktického použití, pak se do ní neváhejte pustit. Opakuje informace aktivním způsobem, tedy tak, že je ten, kdo se je potřebuje naučit, opakuje a vysvětluje někomu dalšímu, nebo je aplikuje na řešení problémů. Tato metoda patří k nejefektivnějším vůbec, stejně jako metoda přirozených asociací a příběhů, které propojují jednotlivé složité informace. Dlouhé seznamy si pak můžete zapamatovat jako součást jedné vyprávěné situace. Informace utvrdí i myšlenkové mapy, grafy a diagramy.
„Když já pracuji v odbytu, a když diktuji dopisy, potřebuji chodit…“
Možná si vybavíte ikonickou scénu z filmu Marečku, podejte mi pero, kdy jeden ze studentů večerní střední školy, pracující v odbytu, pochoduje při sdílení informací po třídě. Pohyb při učení totiž aktivuje a podporuje paměť. Některým lidem pomáhá při zapamatování gestikulace nebo propojení informací s pohyby. Nezapomeňte ale, že klíčem ke správné paměti je především spánek. Paměť se totiž nejvíce upevňuje právě během spánku, zejména během REM fáze. Učte se v klidném a nerušeném prostředí, střídejte metody učení a motivujte se. Emoce a zájem totiž zlepšují schopnost zapamatování. Mozkovou činnost podporuje i konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a vitamíny. Jezte proto ořechy, ryby či borůvky.
Zdroje: psychologieprokazdeho.cz, www.plnezdravi.cz, www.e15.cz