Nečekaný hit: Česká vesnice se dostala do žebříčku nejkrásnějších míst Evropy
Jen pár kilometrů od Českých Budějovic narazíte na malebnou vesničku, kde to vypadá jako v pohádce Zdeňka Trošky nebo v Prodané nevěstě. Unikátní soubor selských stavení z 18. a 19. století s typickou návsí a rybníčkem je tak vzácný, že je zapsaný i na seznamu světového dědictví UNESCO.
Kdybyste se místních starousedlíků zeptali, kde se nachází nejkrásnější vesnice Česka a nejspíš i celé Evropy, nejspíš by vám unisono odpověděli: No přece tady u nás, nejkrásnější je ta naše! A měli by recht. Z této vesničky v jižních Čechách, která má všehovšudy jen kolem 200 obyvatel, jde cítit vůně čerstvě posečeného sena a čerstvě upečených koláčů snad i z fotografií. Pyšní se totiž uceleným souborem několika desítek staveb ve stylu selského baroka, které jsou tak unikátní, že učarovaly dokonce i hodnotitelské komisi UNESCO. Vesnická architektura se statky s malovanými štíty, historickou kovárnou, starou hospodou i zaniklou pastouškou se tak v roce 1998 ocitla na seznamu světově jedinečných památek, které si zaslouží speciální ochranu a péči, aby se uchovala jako odkaz předků pro budoucí generace. Architektura jihočeských domů se inspirovala nejen barokem, ale i rokokem a částečně klasicismem.
Poetika tradiční české vesnice
Ne nadarmo je tak historická vesnička Holašovice, která je součástí obce Jankov, považována za jeden z nejpozoruhodnějších venkovských architektonických skvostů u nás i ve světě. Současně je jedním z nejlepších příkladů tradiční lidové architektury ve střední Evropě. Doudlebským nářečím se jí říká Holašojce a díky své fotogeničnosti a poklidné vesnické atmosféře se dostala do hledáčku památkářů, turistů, ale i filmařů. Možná ji znáte z filmové adaptace opery Prodaná nevěsta, která se ve vesnici se staletými chalupami před pár desítkami let točila. Na návsi najdete také rybníček jako vystřižený z poetických Ladových obrázků. Zdejší atmosféru ovšem nedokládají jen typická selská stavení, ale také rozmanité tradice a lidové zvyky.
Kdo upeče nejlepší koláč, má vstup na slavnosti zdarma
Tato perla lidové architektury pořádá totiž každé léto vyhlášené třídenní Selské slavnosti, které patří mezi nejkrásnější a nejvýznamnější folklorní festivaly v celé České republice. Soutěží se tady o nejchutnější jihočeský koláč nebo buchtu, pohádkovou atmosféru dokládá i tradiční holašovický jarmark. Historie a lidová řemesla tady ožívají přímo v prostředí překrásné holašovické návsi. V duchu staročeského lidového venkovského jarmarku tady mohou zástupy návštěvníků obdivovat ukázky tradičních i netradičních lidových řemesel nejen z celé České republiky, ale i ze Slovenska, Maďarska či Rakouska.
Svezte děti na starobylém kolotoči
Vyhledávané jsou ukázky původních řemesel a technik, které vytváří působivou podívanou na zručnost řemeslníků tradiční lidové výroby dávno zapomenutých časů. Svůj um tady návštěvníkům a turistům předvádějí řezbáři, nožíři, mincovníci, dráteníci, kováři či hrnčíři. Návštěvníci si odtud mohou odvézt domů výrobky z keramiky, kůže, proutí, paličkované krajky či tkané oděvy. Zároveň mají jedinečnou možnost si řadu řemesel sami vyzkoušet a obyčeje naší země srovnat se zahraničím. Na rozlehlé návsi se děti mohou vydovádět na dobovém dřevěném ručně i elektricky poháněném dětském kolotoči.
Chyťte si svou rybu
Malým jsou určené dětské dílny i oblíbený dětský koutek, kde si děti mohou hrát tak, jako kdysi jejich prarodiče. Vyzkoušet si mohou třeba i chytání ryb. Vynechat nesmíte ani špejchar u Vojty, tedy sýpku, kde se kdysi uskladňovalo čerstvě vymlácené obilí, selský dvůr nebo koloniál. Nasát venkovskou atmosféru můžete v Holašovicích každoročně i o masopustu.
V kole se slamákem či medvědem
V obnoveném masopustním průvodu na obchůzce vesnicí je tady k vidění zhruba padesátka maškar a nejrůznějších figur, často velmi bizarních. A je to opravdový zážitek. V kole vás tu protočí medvěd, slamáci, kominík, farář nebo třeba dobrý voják Švejk. Až se pochová basa, vydejte se ráno po masopustním veselí na obchůzku kolem obce. Narazíte tam na unikátní kamenný kruh, který má přezdívku „český Stonehenge“. Jednotlivé kameny mají prý moc z lidského těla odčerpávat negativní energii. Za tímto účelem byl v areálu umístěn nedávno jedinečný menhir, který je s 90 tunami největším svého druhu v celé střední Evropě.
Zdroje: news.refresher.cz, www.kudyznudy.cz, www.holasovice.eu