Nečekejte na jaro! 5 kroků, jak mít úspěšnou sezónu už od února
Zima sice kraluje české přírodě, ale jaro se blíží rychleji, než byste čekali. Pokud chcete mít zahradu v perfektním stavu hned od prvních teplých dnů, je čas začít s přípravami už teď. Od údržby techniky až po péči o ovocné stromy – poradíme vám, na co se zaměřit, aby vás jaro nezaskočilo.
Proto byste se měli na toto pestrobarevné roční období pomalu začít připravovat. Co byste měli na zahradě udělat, ještě než jaro zaklepe na dveře?
Zkontrolujte zahradní techniku
V první řadě je dobré začít s prováděním kontrol zahradní techniky. Jen tím zajistíte, že vás hned zpočátku jara nebudou tížit problémy spojené se sháněním nového náčiní.
Největší pozornost byste měli upřít zejména na nástroje, které k provozu vyžadují elektřinu, nebo na techniku, kterou pohání motor na benzín, naftu či jiné palivo.
Ve většině případů půjde o sekačky či zahradní traktory. U nich taktéž zkontrolujte, zda disponují dostatečně ostrými noži. Zapomínat byste neměli ani na výměnu svíček. Nakonec si pořiďte zásoby benzinu, respektive jiného paliva, abyste ho nemuseli shánět v moment, kdy už budete mít plné ruce práce s děláním něčeho jiného. Tímto činem si můžete ušetřit nejen spoustu drahocenného času, ale i nervy.
Věnujte se péči o ovocný sad
Dotáhněte do konce zimní řez ovocných stromů a měkkého ovoce. Nezapomínejte na jablka, hrušky, podzimní maliny nebo kanadské borůvky – pokud je pěstujete již čtvrtým rokem, nezapomeňte na odstranění všech usušených větviček a větví napadených škůdci. Stromy můžete mimo jiné obdarovat pozdním vánočním dárkem v podobě hnojiva s vysokým obsahem draslíku. Oni vás později za tento čin na oplátku odmění větším množstvím plodů.
Pokud není půda zamrzlá a ani předpovědi počasí nehlásí v blízké době žádné prudké výkyvy teplot směrem dolů, můžete se dát do vysazování ovocných stromů. Zasadit můžete například jabloně, broskvoně, švestky, meruňky nebo třešně.
Proč ovocné stromy zasadit v zimě?
Zima představuje vhodné období na výsadbu ovocných stromů hned z několika důvodů.
- Během zimy jsou stromy v klidovém stavu. To v překladu znamená, že mají minimální nároky na péči při přesazování a lepší šanci na zakořenění.
- V tomto ročním období jsou navíc stromy dostupné v podobě sazenic, které nabízejí několik výhod. Lze s nimi například mnohem lépe pohybovat, neboť disponují mnohem nižší vahou. Tím pádem je i jejich přeprava snazší.
- Výsadba v zimě taktéž stromům umožňuje, aby se do jara přizpůsobily svému novému prostředí.
- Vzhledem k faktu, že stromy rostou od začátku ve správných podmínkách, taktéž nehrozí tak vysoké riziko, že se budete muset vypořádávat s různými chorobami či škůdci.
Připravte zeleninovou zahradu
Taktéž zeleninová zahrada ocení před nástupem jara vaši pozornost. Nejdříve připravte záhony na setí. Pečlivě je vyplejte a následně přikryjte do vrstvy zahradního kompostu. Ve druhé řadě si rozvrhněte, kam budete jednotlivé druhy zeleniny sázet. Na základě toho se pak budete moci vrhnout na přípravu půdy.
Navštivte skleník
Zavítejte do skleníku, kde se v první řadě věnujte přezimujícím rostlinám. Odstraňte z nich všechny vybledlé nebo zažloutlé listy. Tímto jednoduchým činem můžete předejít celé řadě chorob, zejména pak těch houbových. V neposlední řadě si pak uvnitř skleníku udělejte pořádek. Nezapomeňte ani na omytí skel. Pokud budou krásně čistá, pronikne do vnitřních prostorů více světla.
Vyvalte sudy
Dešťová voda představuje pro rostliny takřka optimální způsob zavlažování. Abyste ji mohli sbírat, musíte mít na zahrádce připravené sudy.
Zdroje: morenapadu.cz homebydleni.cz zahrada.cz