Nejčastější chyby při výběru zeleniny. Na co si dát pozor?
Poznat kvalitní zeleninu v obchodě nemusí být vždy snadné. Nepomůže vám ani etiketa, protože na těchto potravinách se pochopitelně nenachází složení ani datum spotřeby. Přesto není nutné „házet flintu do okurek“.
Zelenina patří společně s ovocem mezi potraviny, jejichž kvalita závisí na přírodních vlivech i na faktorech lidských (skladování, přeprava apod.). Mnohé druhy se navíc dosti rychle kazí. Chcete-li si koupit čerstvou a kvalitní zeleninu, měli byste vyrazit na farmářské trhy či nakupovat přímo od farmářů. Takto si lze pořídit lokální suroviny, které k vám neputovaly přes půl světa. Na druhou stranu je jasné, že takovou příležitost nemá každý. Pak je třeba vyrazit do obchodu. I zde ovšem můžete využít triky přímo od farmářů, které vám pomohou nakoupit kvalitnější zeleninu.
Předně zapojte své smysly
Při nákupu zeleniny je podstatné zapojit jednotlivé smysly, byť takový sluch můžete nechat odpočívat. Nejprve byste měli věnovat pozornost barvě. Tu je možné zkontrolovat i u balené zeleniny, takže se jedná o univerzální způsob ověření kvality. Barva může hodně vypovídat o zralosti a čerstvosti produktu. Pokud vám připadá barevně jasný a zářící, jedná se často o důkaz, že dané plodiny obsahují hodně fytonutrientů, které je chrání před nemocemi a škodlivými vlivy prostředí. V takovém případě se je navíc možné spolehnout na vysokou nutriční hodnotu.
Přítomné fytonutrienty však nejsou zodpovědné pouze za barvu zeleniny, ale vliv mají rovněž na její vůni a chuť. Zapojit lze tedy i další smysly, byť ochutnávat byste v obchodě asi nic neměli. Každopádně můžete k jednotlivým plodinám přivonět, nejsou-li tedy balené, přičemž obvykle platí, že čím voňavější zelenina je, tím bývá kvalitnější a chutnější. Pokud už ji navíc budete držet v ruce, zapojte do kontroly i hmat. Jednotlivé plodiny by měly být pevné, tedy bez měkčích částí, což opět odkazuje k jejich čerstvosti.
Upozorňujeme: Na nedokonale vypadající zeleninu není třeba úplně zanevřít. Pokud se nebude jevit vaším smyslům ideální, stále ji lze použít např. do polévek či omáček. Tímto způsobem pomůžete snížit plýtvání potravinami, takže jej lze označit za šetrnější k životnímu prostředí. Často navíc ušetříte i finanční prostředky.
Zaměřte se na sezónní plodiny
Pokud si chcete v obchodech kupovat pouze čerstvou a kvalitní zeleninu, jedním z možných řešení se je vždy zaměřovat pouze na sezónní plodiny. Na jaký druh se tedy soustředit v jednotlivých obdobích roku?
- Jaro – v dubnu a květnu na cibuli, ředkvičky, chřest, kedlubny a saláty. V červnu se připojuje rovněž hrách, kapusta, květák, okurky, mrkev, brokolice, cukety či rajčata, která jsou však někdy považována za ovoce.
- Léto – seznam pro horké letní měsíce netřeba uvádět. V tomto období dozrává řada druhů zeleniny či jejich odrůd, takže se můžete zaměřit prakticky na vše, co se nachází v regálech obchodů.
- Podzim – v říjnu stále ještě platí, že čerstvé zeleniny je mnoho. Od listopadu už se ovšem většinou jedná pouze o kapustu (i růžičkovou), zelí, pórek, celer, cibuli, tykev, brambory a tuřín.
- Zima – v průběhu zimních měsíců příliš mnoho zeleniny v našich podmínkách neroste. Přesto si lze pořídit např. čerstvou růžičkovou kapustu. I v tomto období navíc mohou být čerstvé plodiny vypěstované ve skleníku, takže se není třeba zase tak omezovat.
Soustřeďte se na bio potraviny
V současné době seženete minimálně v supermarketech zeleninu v bio kvalitě, která už se ovšem prodává i v dalších obchodech. Jedná se přitom o plodiny z ekologického zemědělství, jež byly vypěstovány bez chemie. Neobsahují tedy žádné pesticidy, hormony nebo antibiotika. Taková zelenina je obvykle kvalitnější a rovněž chutnější, protože chutná více jako domácí. Navíc její pěstování nezamořuje půdu či okolní organismy syntetickými látkami. Dané plodiny sice bývají o něco dražší, finanční rozdíly ale nejsou tak markantní. Při zvýšení poptávky navíc mohou zlevnit.
Zdroje: dTest, Nature Fresh Farms, Michigan State University