Nakličte si doma mungo klíčky. Skvělá a zdravá svačinka do vaření i pomazánek
Stále více Čechů v posledních letech slyší na zdravé stravování a jeho pozitivní přínosy nejen pro tělo, ale i mysl. Správná a vyvážená strava vede k lepší náladě, zlepšení celkové kondice a zkvalitnění života. I ve vaší kuchyni můžete pěstovat superzdravou potravinu, která úžasně obohatí váš jídelníček.
Základem zdravé výživy jsou odedávna různé druhy zeleniny a ovoce. Tělu prospěšné jsou i zdravé tuky v podobě ořechů, ryb nebo dnes velmi propagovaného avokáda. Společně s libovým bílým masem dokážete vykouzlit dietní pokrmy, které příznivě ovlivní vaši váhu a zdraví. Abyste pro své zdraví udělali opravdu maximum, zkuste si doma vypěstovat rostlinu, která má blahodárné účinky a pomáhá předcházet mnoha závažným zdravotním problémům.
Mungo klíčky – univerzální přísada ve vaší kuchyni
Kdo zdravou stravu už nějaký čas řeší, určitě zná téměř zázračné fazole mungo, které obsahují velké množství zdraví prospěšných látek a jejich využití v přípravě pokrmů je velmi široké. Často se přidávají do polévek, studených salátů, chutných pomazánek nebo těstovin. V podobě klíčků je můžete klidně sypat na chleba s máslem a skvěle si pochutnáte. Pokud milujete asijskou kuchyni, jistě je dobře znáte. Jsou totiž zásadní přísadou thajských, případně vietnamských národních pokrmů.
V případě, že fazolky naklíčíte, získáte ještě bohatší zdroj železa, hořčíku a antioxidantů, vitamínů A a B. Nebojte, klíčení není složité, s trochou cviku ho zvládnete i ve vaší kuchyni.
Pro začátek si pořiďte speciální misku či sklenici vyrobenou tak, aby se klíčkům dobře dařilo. Tyto klíčicí nádoby jsou opatřeny sítkem umožňujícím nezbytné proplachování. Nechce-li se vám hned utrácet za další věc do kuchyně, můžete začít s klíčením v obyčejné sklenici, kterou máte doma.
Nádobu už máte. Co dál? Předem připravená semínka nasypte do sklenice či misky, nalijte na ně studenou vodu a vyčkejte pár hodin, ideálně alespoň přes noc, než se semínka patřičně nafouknou. Přebytečnou vodu odstraňte, propláchněte semínka a celou nádobu otočte vzhůru nohama. Zakoupené nádoby mají sítko proto, abyste mohli pohodlně a rychle proplachovat semínka několikrát za den. Tento proces je nezbytný, protože zabraňuje vzniku nebezpečných plísní, kterým by semínka mohla podlehnout. Podle typu semínek máte hotovo za zhruba 4–5 dnů.
Blahodárný vliv na zdraví
Nedocenitelný přínos mají klíčky bezesporu na naši imunitu. Pomáhají nám čelit nebezpečným infekcím, podzimním nachlazením a svým vlivem na správné fungování zažívacího systému nám přirozeně posilují obranyschopnost.
Mnoho odborníků na výživu je přesvědčeno o jejich vlivu v oblasti prevence závažných nemocí, především cévního systému, snížení rizika cukrovky a celkové detoxikaci organismu.
Oblíbená semínka k naklíčení
Klíčit samozřejmě nemusíte jen fazolky mungo. Semínek využitelných v kuchyni je celá řada a každým z nich významně prospějete svému zdraví. V české kuchyni jsou v poslední době využívané hlavně klíčky z řeřichy, která je bohatá na vitamín C. Dále jde o pískavici, která pomáhá správnému zažívání a výborně čistí vnitřní orgány, zejména játra a ledviny. Stejně tak jako syrová červená řepa, i její klíčky mají v našich končinách nezpochybnitelné místo v oblasti vaření. Klíčky řepy v sobě nesou značné množství kobaltu, který pomáhá při poruchách krvetvorby. Další oblíbená semínka k naklíčení jsou pšenice, sójové boby, brokolice nebo velmi pikantní a chutná ředkvička.
Jestli jste klíčky dosud nezařadili do svého jídelníčku, je čas to napravit. Jejich konzumace vám dodá prospěšné látky, a vy se tak budete cítit dobře a bude vás hřát dobrý pocit z toho, že jste zase o krok blíž ke zdravému životu.
zdroje: apetitonline.cz, novinky.cz, dumazahrada.cz