Nejhorší rozhodnutí, které můžete udělat: Praní těchto dvou věcí dohromady často končí hysterickým záchvatem
Leckdo nahází do pračky veškeré prádlo, které má v prádelním koši, zapne ji a nic víc neřeší. Ti zodpovědnější ho třídí alespoň na světlé a tmavé. Ale i ti nejopatrnější z nás obvykle perou pospolu oděvy, které by se v bubnu pračky nikdy neměly setkat. Stačí totiž vteřinka a může dojít k jejich zničení.
Většina lidí například neví, jak správně prát svetry. A s čím konkrétně je můžete v pračce namíchat. Odpověď je přitom jednoduchá – svetry byste za všech okolností měli prát zvlášť. Neměly by v pračce přijít do styku s žádným jiným typem oděvu ani s jiným typem materiálu. A na své pračce byste si také měli najít, na jaký program je prát, protože pro zachování jejich kvality a hebkosti je to naprosto zásadní.
Svetr v pračce snadno zničíte
Úplně nejhorší je, pokud dáte svetry prát dohromady s oblečením, které má na sobě zip. Ten se totiž při otáčení může do očka svetru zaplést a pak ho naprosto zničit. Napravit takovou katastrofu pak bývá nejen složité, ale leckdy i nemožné.
Obecně je lepší prát prádlo se zipy zvlášť, protože dokáže napáchat nečekané škody. Třeba jemné halenky nebo sukně dokáže za nepříznivých okolností také poničit. Nemluvě o tom, že tento typ prádla (zpravidla bundy nebo kalhoty) je vhodné prát na jinou teplotu a jiné otáčky než třeba halenky nebo spodní prádlo. Proto je lepší rovnou ho vyřazovat na jinou hromádku špinavého prádla.
Co se týká svetrů, u nich způsob praní záleží především na jejich materiálu. Ne všechny jsou totiž stejné. Můžete mít obyčejný svetr z polyesteru, ale stejně tak může jít o svetr z alpaky, z ovčí vlny, merino vlny – ale prodávají se například i luxusní svetry z kašmíru a hedvábí. A ty si určitě nechcete neopatrným praním nadobro zničit. Proto ať už hodláte prát jakýkoliv svetr, vždy na to jděte s rozmyslem – což se ostatně týká i dalších částí úklidu domácnosti.
Správná teplota i program
Stejně nevhodné jako prát svetr s oděvem majícím zip je prát všechny svetry dohromady. Je to s nimi totiž poměrně složité. Každý materiál vyžaduje jinou teplotu. A mohou navzájem pustit barvu a zničit se vám i tímto způsobem. Některé svetry navíc není vůbec dobré prát v pračce a vyžadují pouze ruční praní.
Tip redakce: Do pořádku: Jak si poradí tým Adély Gondíkové se sentimentem staršího Michala a veskrze chlapskou domácností?
Proto než se do toho pustíte, podívejte se na cedulky na svých svetrech a rozdělte si je nejen podle barev, ale především podle materiálů. Svetry z polyesteru, v nichž je obvykle jen malá příměs bavlny nebo vlny, můžete vyprat na běžný prací program na teplotu maximálně 40 stupňů Celsia. Následně je můžete dát do sušičky, ale volte jemný program.
Svetry z bavlny snesou vyšší teploty. Pokud se jedná o 100% bavlnu, nemusíte se vůbec bát prát je na 60 °C. Pokud ale zjistíte, že je v nich i syntetika, raději volte nižší teplotu. Následně je můžete dát do sušičky nebo je usušit volně a pak vyžehlit. Ani jedním jim neublížíte – stačí být opatrní.
Náročnější je to s akrylovými svetry, které si řada lidí oblíbila pro jejich velkou podobnost s těmi vlněnými. Akryl ale na rozdíl od vlny nekouše, příjemně se nosí, ovšem jeho údržba je poměrně náročná. Zaprvé je potřeba neprat tento typ svetrů na víc než 30 stupňů Celsia. Ještě lepší je ale přeprat je ručně, protože vysoké otáčky a ždímání by je mohly poničit. Na sušičku pak rovnou zapomeňte. Již zmíněné vlněné svetry pak nezkoušejte dávat ani do pračky – je potřeba přeprat je v ruce a rozhodně se nežehlí.
Existují i luxusní, drahé svetry z mohéru nebo kašmíru. U nich je úplně jedno, s jakým typem dalšího oblečení je vyperete – téměř vždy je tím totiž nenávratně zničíte. Oba tyto materiály vyžadují ruční praní a to ve vlažné (nikoliv horké nebo teplé) vodě. Mohér by například měl mít vodu jen o teplotě okolo 20 °C. Pak je potřeba usušit je na rovném povrchu, nikoliv pověšené, a nejlépe podložené savým ručníkem.