Nejkrásnější česká vyhlídka na vodní plochu? Tento bod vás ohromí
Tato vyhlídka nabízí nejkrásnější přírodní scenérie u nás. Poskytuje totiž jedinečný pohled na meandr řeky Vltavy, která tady protéká hlubokým kaňonem a stáčí se do tvaru podkovy.
Pokochat se touto dechberoucí krásou sem každoročně jezdí tisíce turistů, fotografů, milovníků přírody i romantiky. Vycestovat za ní přitom stačí jen pár desítek kilometrů za Prahu.
Dechberoucí podívaná
Řeč je o vyhlídce Máj, kterou najdete poblíž obce Teletín v okrese Benešov, zhruba půl hodinky cesty od Prahy. Nachází se ve výšce 448 metrů nad mořem, a to na vysoké skále, která se tyčí nad Vltavou. Pohled na malebný meandr řeky je odtud skutečně ohromující a bez přehánění ho můžeme označit za jeden z nejkrásnějších u nás. Cestu mezi skalami si tady řeka hledala po staletí, až vymlela hluboký kaňon, který se klikatí jako had.
Obávaný úsek vorařů
Vyhlídku najdete nad bývalými Svatojánskými proudy, což je sedm kilometrů dlouhý úsek řeky mezi Štěchovicemi a Slapskou přehradou. Toto místo budilo velké obavy u vorařů, kteří tudy až do 30. let minulého století dopravovali dřevo do Prahy. Řeka tady totiž protékala hlubokým skalnatým údolím a tvořila peřeje, takže řízení voru bylo hodně náročné a nejednou skončilo nárazem či dokonce smrtí vorařů. Postavením vodní nádrže Štěchovice a později i vybudováním Slapské přehrady došlo k zatopení proudů, a tím i ke konci plavební éry vorů po řece.
Nenáročná procházka
Na vyhlídku se snadno dostanete pěšky, a to po žluté turistické stezce z obce Teletín. Čeká vás nenáročná, zhruba 1,5kilometrová procházka, při které se můžete kochat okolními lesy a loukami. Cestu bez problémů zvládnou i rodiny s dětmi, jen její poslední úsek je trochu strmější. Trasu si můžete zkrátit po původní polní cestě, která ale dnes vede přes ohrazenou pastvinu pro krávy.
Jakmile se před vámi rozestoupí stromy, spatříte několik metrů hluboký sráz k řece. Na skalách rostou zajímavě pokroucené borovice, které jedinečnost tohoto místa jen podtrhují. Vyplatí se slézt ještě o pár metrů níž, na malou skalní plošinu, kde nepřekáží žádné stromy. Otevře se vám tak ničím nerušený výhled na celý meandr ve tvaru podkovy. Při pohybu po skalní plošině však buďte opatrní, protože vyhlídka nemá žádné oplocení ani zábradlí. Je tedy třeba velké obezřetnosti.
Za nejkrásnějšími západy slunce
Z vyhlídky Máj můžete zahlédnout i nejstarší turistickou trasu v České republice, naučnou stezku Svatojánské proudy, která vede skalnatým údolím řeky od Štěchovic až do Třebenic. Z původních osmi kilometrů se zachovala jen polovina, zbytek „spláchla“ Slapská přehrada. Přestože má vyhlídka své kouzlo v každém ročním období, nejlepší je sem zavítat na jaře, kdy se můžete kochat rozkvetlou krajinou, nebo naopak na podzim, kdy příroda hraje všemi barvami. Vydat se sem vyplatí hlavně navečer, protože vyhlídka je orientovaná na západ. Můžete tak odtud pozorovat jeden z nejkrásnějších západů slunce v celém kraji.
Další zajímavá místa v okolí
Kromě vyhlídky Máj se v okolí nachází i řada dalších zajímavých míst. Pohled na vltavské meandry nabízí i další body, třeba Slapská vyhlídka, Solenická podkova nebo Bednář, odkud navíc uvidíte také obec Třebenice nebo část hráze Slapské přehrady. Mezi další krásy regionu patří také známá Smetanova vyhlídka, která je však bohužel od června 2020 veřejnosti nepřístupná. Soukromému majiteli totiž došla trpělivost s neukázněnými turisty a vyhlídku jednoduše oplotil. Je to však škoda, protože stavba, která vznikla na počest Bedřicha Smetany k jeho 150. výročí narození, má své kouzlo. Sám skladatel sem rád chodil a údajně ho místo inspirovalo i ke zkomponování Vltavy ze symfonické básně Má vlast.
Smetanova vyhlídka nabízí nejen pohled na meandr Vltavy. Na protějším břehu řeky je krásně vidět na osadu Ztracené naděje, mezi trampy dobře známou jako Ztracenku. Tato osada lidí, kteří milovali volnou přírodu, kamarádství a zpěv u táboráků, je jednou z nejstarších u nás. Původní místo, kde stála, bylo zatopeno Štěchovickou přehradou, Ztracenka tak skončila pod hladinou. Vodáci však začali v okolním lese stavět novou, jen o kousek dál, kde zůstala dodnes.
Zdroj: regiontourist.cz, novinky.cz, idnes.cz