Nejkrásnější jezero Šumavy: Objevte tajemství ledovcové perly
Přímo v srdci národního parku se nachází nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Většina turistů i geologů ho považuje za nejkrásnější u nás. Ne náhodou se mu přezdívá „perla Šumavy“.
Obklopené je bujnou zelení a impozantními horskými vrcholky. Jezero zabírá plochu sedm a půl hektaru a dosahuje hloubky 18 metrů. Unikátní je především tím, že ho nevytvořil člověk, ale sama příroda. Jeho krása vám vezme dech, stejně jako okolní nedotčené prostředí.
Perla Šumavy
V jižních Čechách na svahu nejvyšší hory české Šumavy Plechý se nachází jezero, které právě od této hory získala svůj název. Plešné (někdy také Balvanité) jezero najdete na jihozápadě Čech, nedaleko hranic s Německem a Rakouskem, na úpatí hory Plechý v nadmořské výšce 1089 m. Je jedno z pěti jezer na české straně Šumavy, které vytvořil přes jeden kilometr dlouhý ledovec před desítkami tisíc let. Má rozlohu 7,5 hektarů a hloubku víc než 18 metrů. Na první pohled vás upoutá 40 metrů vysoká čelní moréna a 250metrová jezerní stěna. Jezero se v 18. a 19. století využívalo pro napájení Schwarzenberského kanálu, technického unikátu, který umožňoval plavení dřeva ze Šumavy až do Rakouska. Nemá žádný přítok, jen odtok Jezerním potokem do Vltavy.

Jděte po zelené
K Plešnému jezeru se dostanete dvěma snadnými trasami po zelené turistické značce. Vyrazit můžete z Nové Pece, čekat na vás bude asi 9kilometrová procházka, během které se můžete kochat jen čistou šumavskou přírodou. Téměř celou cestu si budete vykračovat po vyasfaltované silnici. K jezeru se můžete vydat i z osady Jelení, po modré značce podél Schwarzenberského plavebního kanálu. Poté se opět napojíte na zelenou turistickou značku, půjdete ale z druhé strany. Tato trasa je vhodná pro cyklisty i rodiny s kočárky. 6,5 kilometru zvládnete překonat za dvě hodinky. Když budete mít dost energie, můžete si výšlap prodloužit až na vrchol Plechý. Samotný výstup s turistickou okružní trasou však čítá zhruba 7,5 kilometru a musíte se poprat s prudkým stoupáním a následně prudkým klesáním, bude to tedy chtít trochu víc turistické zdatnosti.

Po stopách předků
Od Plešného jezera se nejdříve vydejte po naučné stezce Duch pralesa, na které vás čeká sedm zastávek. Šumavské lesy odtud uvidíte očima našich předků. Zážitkový chodník vás provede přírodou, které se téměř nedotkla lidská ruka. Na vlastní kůži si tady tak můžete zažít původní prales. Dál zamiřte až k pomníku Alberta Stiftera, básníka Šumavy. Odtud budete moci obdivovat nádherný výhled nejen na nedaleké Lipno, ale otevře se vám pohled na celou část Šumavy až daleko do české krajiny. Je tady také jeden z nejhezčích výhledů na Plešné jezero. Cestou narazíte na vodní pramen Ríša a vyhlídku Lipno. Celá cesta vám zabere asi 45 minut. Samotný vrchol Plechý leží přímo na hranici s Rakouskem, první část trasy dokonce vede přímo po státní hranici.
Nedotčená příroda
Okolí Plešného jezera je domovem bohatého a rozmanitého ekosystému. Při tiché procházce tady můžete vidět různé druhy lesních zvířat, včetně chráněných živočichů, jako rys ostrovid, sokol stěhovavý nebo tetřev hlušec. Oblast kolem Plešného jezera je domovem i pro mnoho vzácných rostlin, bylin, mechů, kapradin, narazit tady můžete na orchideje a dokonce i masožravé rostliny. Pokud by vás Plešné jezero uchvátilo natolik, že byste se v něm chtěli vykoupat, pak vás musíme zklamat. Protože se jedná o národní park, platí zde přísná pravidla, která zahrnují i zákaz koupání. Pro plavce to tady tak není, avšak turisté a cyklisté si přijdou na své. Celé okolí jezera je totiž doslova prošpikované cyklotrasami. Osedlejte proto své MTB nebo trekkingové kolo a vydejte se do terénu. Kromě obtížnějšího stoupání k jezeru je trasa nenáročná. Vyrazit k němu ale můžete i v zimě, a to na běžkách.
Zdroj: novinky.cz, regiontourist.cz, tn.nova.cz