Nejlepší alternativy vajec: Vaření a pečení bez omezení
Vejce patří k nejzákladnějším složkám celé řady receptů. Najdete je prakticky ve všech typech jídel, ať už jde o slaná či sladká. Tato bíložlutá surovina se zkrátka velmi často hlásí o slovo, když pečete, vaříte nebo smažíte. Někteří lidé je ale z různých důvodů konzumovat nemohou. Toto jsou jejich nejlepší náhražky.
Najdou se nicméně jedinci, kteří z různých důvodů vejce nemohou, nebo nechtějí konzumovat. Patří mezi ně zejména lidé, kteří mají na tuto pochoutku alergii. Těch je opravdu mnoho – alergie na vejce je druhou nejrozšířenější alergií na světě. Projevuje se nejen bolestmi břicha a trávicími problémy, ale i jinými nepříjemnostmi. Dalším častým důvodem, proč se osoby vyhýbají vejcím, může být veganství. Nakonec, čistě pro zajímavost, ani příslušníci některých náboženství nesmí tuto potravinu konzumovat. Za zmínku stojí například relativně populární hinduistické hnutí s názvem Mezinárodní společnost pro vědomí Kršny (známé taktéž jako hnutí Haré Kršna).
Ať už se vejcím vyhýbáte z jakéhokoliv důvodu, jistě vás napadla otázka, čím ho v pokrmech nahradit. Je pravda, že vždy záleží na tom, o jaký typ jídla se jedná. Mezi nejpopulárnější alternativy nicméně patří tyto suroviny.
Na pečení a vaření
Ovesné vločky
Pokud chcete nahradit vejce při vaření či pečení, můžete sáhnout například po ovesných vločkách. Jsou velmi bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, což z nich dělá vysoce oblíbenou potravinu zájemců o zdravou stravu. Jedno vejce směle zastoupí asi dvě nebo tři lžíce ovesných vloček.
Banán
Pokud se hodláte péct něco sladkého, banán může být ideální náhradou vajec. Hodí se například do bábovek, lívanečků, dortů, krémů, muffinů, palačinek, koláčů nebo buchtiček se šodó. Jedno vejce lze nahradit přibližně 50 až 60 gramy banánu – tedy asi polovinou tohoto ovoce.
Jablka, respektive jablečné pyré
V případě, že nemáte rádi banán, můžete sáhnout i po jablkách. Ta se obzvláště hodí do dortů, krémů nebo koláčů. Z tohoto skromného, avšak velmi zdravého, ovoce si však nejdříve musíte vyrobit jablečné pyré. Nejde o nic složitého. Nejdříve oloupejte jablka, načež je smíchejte s trochou vody a nechte vařit na mírném plamenu asi 15 až 20 minut. Jakmile změknou, rozmačkejte je vidličkou, či rozmixujte v mixéru a máte hotovo.
Jestli chcete ušetřit čas, můžete si jablečné pyré koupit rovnou v obchodě. Vhodná je i jablečná dětská přesnídávka.
Arašídové máslo
Arašídové máslo už dávno není jen doménou obyvatel USA. Stalo se oblíbenou složkou potravy dlouhých zástupů lidí ze všech kontinentů. Můžete jej využít například při pečení buchet, dortů nebo jiných lahodných pokrmů.
Pro vázání těsta a obalování
Hrachová nebo cizrnová mouka
Pokud hledáte alternativu vajec do trojobalu, hrachová mouka může být tím pravým ořechovým. Vhodná je i do celé řady dalších veganských receptů na slaná jídla. To samé platí o její cizrnové kolegyni.
Lněná nebo chia semínka
Chia a lněná semínka jsou známá tím, že na sebe umí perfektně vázat vodu. Toho můžete při kuchtění využít. Stačí semínka smíchat s vodou, čímž se vytvoří jakási gelovitá pasta, a máte po ruce skvělé vazivo.
Řecký jogurt
Skvělou a poměrně známou náhradu trojobalu představuje jogurt. Asi nejideálnějším typem je ten řecký, který se může pyšnit hutnou a lepivou konzistencí. Navíc obsahuje 12 až 14 gramů velmi kvalitních bílkovin na 100 gramů, což jistě ocení zejména sportovci. V obchodě si však dávejte pozor. Mnoho lidí zaměňuje řecký jogurt za jogurt řeckého typu, neboť si myslí, že jde o to samé. Jedná se však o marketingový trik obchodníků. Jogurt řeckého typu mívá často výrazně nižší podíl bílkovin – někdy jen 3 gramy na 100 gramů.
Zdroje: ochutnejorech.cz vegan.cz toprecepty.cz