Těchto 5 československých filmů musíte vidět, než zemřete
Filmy, které vznikaly v Československu, jsou považovaný za zlatý věk tuzemské tvorby. V té době uměly české a slovenské filmy perfektně pobavit i dojmout. Některé z nich se dokonce uchytily i ve světě, což se o dnešních českých filmech dá říct jen málokdy.
Příběh knihkupce Dalibora Vrány, který se kvůli tíživé finanční situaci uchýlí k vtipné cestě přivýdělku jako falešný vrchní, zná snad každý pamětník. Film „Vrchní, prchni“ patří mezi stálice československé filmové tvorby osmdesátých let. Za jeho vznikem stojí osvědčená tvůrčí dvojice Smoljak-Svěrák, mistři českého filmového humoru. Ladislav Smoljak se chopil režie a Zdeněk Svěrák se postaral o vtipný a nápaditý scénář.

Zásluhu na popularitě komedie má také skvělé herecké obsazení, ve kterém nechybí manželská dvojice Josef Abrhám a Libuše Šafránková. Zajímavostí je, že některé scény byly natáčeny doslova na jeden záběr. Facka, kterou Libuše Šafránková udělí Josefovi Abrhámovi, byla dokonce opravdová. Smoljak ji ale nechal několikrát opakovat, aby našel ten správný úhel, odkud by ji měla zachytit kamera.
Film skvěle ukazuje tehdejší společenské poměry normalizačního Československa, a to s humorem a nadsázkou.
S tebou mě baví svět, komedie pro celou rodinu
Film „S tebou mě baví svět“ byl roku 1998 vyhlášený českou komedií století. Poledňáková v něm dokázala s lehkostí a vtipem zachytit okamžiky rodinného života. Příběh se točí kolem tria kamarádů, Alberta (Július Satinský), Michala (Václav Postránecký) a Pepy (Pavel Nový), které manželky přinutili vzít s sebou na dovolenou vlastní ratolesti. I když natáčení doprovázela spousta legračních příhod, občas bylo i náročnější. Děti například často zlobily, a tak je musel Július Satinský neustále něčím zabavovat. Podle Jany Šulcové byl s dětmi neskutečně trpělivý a vymýšlel jim nejrůznější aktivity.
Jak vytrhnout velrybě stoličku, další rodinná klasika
Při premiéře v roce 1977 sledovalo film neuvěřitelných 87 % domácností, které v té době měly televizi. Příběh malého Vaška (Tomáš Holý) a jeho touhy najít tátu byl a stále zůstává dojemným a zábavným zároveň. Na konkurz přišlo 140 dětí a malého Tomáše Holého si zpočátku téměř nikdo nevšímal. Až když prý udělal zvláštní gesto, všimla si ho sama režisérka Marie Poledňáková a přestože už byla hlavní role Vaška obsazená, rozhodla se pro záměnu herců.
Film ukazuje, jak křehké a zároveň silné mohou být rodinné vztahy. Vašek touží po otcovi, kterého nikdy nepoznal, a jeho cesta za jeho nalezením je plná humorných i dojemných momentů.
Adelheid, drama odhalující válečné trauma
Snímek zachycuje nelehké společenské vztahy v Sudetech v okamžiku, kdy se region vyrovnává s válečnými následky a novým uspořádáním. „Adelheid“ byl prvním barevným filmem, který režisér František Vláčil natočil. Vypráví o setkání českého poručíka (Petr Čepek) s dcerou místního nacisty (Emma Černá). Jejich vztah je směsí nenávisti, strachu, ale i neočekávaného pochopení. Roli Adelheid, tedy dceru místního nacisty, měla původně místo Emmy Černé hrát Jana Hlaváčová. O dobovou atmosféru a napětí se kromě perfektních hereckých výkonů a kulis postarala také hudba ve stylu Richarda Wagnera.

Westernová parodie, která nemá konkurenci, to je Limonádový Joe
„Limonádový Joe aneb Koňská opera“ tak trochu předběhl svou dobu, nebylo totiž příliš zvykem, že by se u nás točily hudební komedie. Stejně tak nebyly ani příliš časté parodie. V tomto případě se jednalo o parodii na western, která si utahuje z klišé amerických kovbojských příběhů. A proč se v názvu objevuje slovo limonádový? Je to nejen proto, že hlavní postava pije limonádu, ale také kvůli tomu, že se slovem limonáda označuje kýčovité dílo.
Pokud hledáte inspiraci, co si dnes večer pustit, těmito československými klasikami vedle určitě nešlápnete.
Zdroje: autorský článek, csfd.cz, csfd.cz, csfd.cz