100x lepší než Fantomas: Francouzi by za tento český film prodali Eiffelovku i s turisty
V Československu v roce 1964 vznikl filmový klenot, který svou tíživou krásou uhranul diváky u nás i v zahraničí. Zatímco u nás se na tento skvost z dílny Jana Němce poněkud pozapomnělo, v zahraničí jsou z něj filmoví nadšenci uchváceni. Pojďte se s námi podívat, jaký československý film nám dělá v zahraničí takhle dobré jméno.
Jan Němec je znám pro svoje náročné a těžko uchopitelné filmy. S jeho jménem se ale skoro každému spojí ihned jeden ikonický snímek z roku 1964, který byl natočen na základě knižní předlohy Arnošta Lustiga. Ano, řeč je o Démantech noci, filmu, ve kterém je vykreslován příběh dvou židovských chlapců, kteří nemají jinou možnost než utíkat před nacisty. V zahraničí je tento snímek oslavován, zatímco Češi jej trochu přehlíží. A proč?
Démanty noci – Poetická perla temnoty
Cizinci na fórech: „Cannes by žaslo!“
Démanty noci nabídly nejen ve své době něco neobvyklého. Surrealistické střídání snu a reality bylo působivé tehdy v šedesátých letech, ale na intenzitě neztratilo ani dnes. Film Jana Němce byl jednoduše nadčasový a filmoví experti i nadšení fanoušci ze zahraničí jsou si toho plně vědomi. Snímek navíc připomíná francouzskou novou vlnu, čímž se Démanty noci přibližují srdcím diváků z jižní Evropy o to víc. Vyobrazení tragické historie holokaustu z filmu navíc dělá příběh s univerzálním zaměřením a dopadem. Nutnost přežití a absurdita celé války jsou ke všemu tak univerzální poselství, která musí zasáhnout každého. Skvěle se navíc povedla restaurace zvuku a obrazu, což film uvedlo zpět do diskusí i po tolika letech. Někteří diskutující se nechají slyšet i s takovými slovy, že se jedná o jednoznačné umění, nikoliv pouhý film.

Češi ho přehlížejí – Proč?
Pokud ale budete pátrat mezi Čechy, moc lidí vám tento snímek asi nevyzdvihne. V našem kontextu jsou Démanty noci poněkud nespravedlivě a možná těžko vysvětlitelně zapadlé. Jedná se přitom o film, který dělá celému českému filmu v zahraničí více než dobré jméno. Ačkoliv má tento film na zahraničních portálech vysoká hodnocení, na českém ČSFD.cz obdržel pouze 76 %, což sice není málo, ale film podobného kalibru si dle zahraniční optiky zaslouží více.
Nepříliš velkou popularitu odráží i nízká sledovanost na různých streamovacích službách, kde je film často odsouván do pozadí pro jeho přílišnou uměleckost. Vliv na to má dozajista i to, že Démanty noci byly po revoluci zastíněny novými „barevnými“ hity. A mladí jednoduše tento snímek neznají, zatímco starší si naopak nestihli vytvořit nostalgický vztah potřebný k tomu, aby se ke snímku vraceli a předávali jej novým generacím.