Tisíckrát lepší než Forrest Gump: Američané by za tento český film prodali Sochu svobody i s podstavcem
Film z českých luhů a hájů, který dokázal rozplakat i Američany a vydobyl si dokonce Oscara. Příběh o osamělém starém mládenci a malém klukovi, kteří si v době Sametové revoluce navzdory vzájemnému neporozumění razí společně cestu životem. Podívejte se, jaká česká klasika zahýbala americkým Redditem a způsobila úžas.
Svoji premiéru si starý mládenec Louka, kterého ztvárnil Zdeněk Svěrák, odbyl 15. května 1996, kdy u nás byl film poprvé promítán. Hlavní zápletku asi není potřeba nějak zevrubně přestavovat.
Kolja – Český klenot s Oscarem
Louka během roku 1988 narazí na malého ruského chlapce Kolju, kterému se díky téměř tragikomické situaci stane postrádanou otcovskou figurou. Společně pak i navzdory tomu, že si vzájemně příliš nerozumí, překonávají překážky tehdejšího života v Československu. Film Kolja je tady u nás považován za klasiku, která je plná ikonických hlášek slavných herců. Kromě výše zmíněného Zdeňka Svěráka se postarali o další stěžejní role Andrej Chalimon, Libuše Šafránková nebo Ondřej Vetchý. Kvalitu snímku v roce 1997 docenili i v zahraničí, kdy Kolja vyhrál Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V současné době ale zažívá tento snímek další vlnu zájmu a odráží to i zájem zahraničních diváků na diskuzních fórech. Někteří diskutující vtipkovali, že by za Kolju prodali i Sochu svobody s podstavcem! A jiní Kolju označili za lepší snímek, než byl Forrest Gump.
Proč by to byl hollywoodský trhák?
Příběh o osamělosti a následném nalezení druhého osamělého člověka je jednoduše univerzální a každý se do něj dokáže vcítit. Nezáleží přitom na tom, zda se divák narodil v Československu, v Americe nebo třeba v Asii. Jedná se o příběh, který překračuje hranice. Postava Louky, co by rozmrzelého hlavního hrdiny navíc dokáže zapůsobit na všechny bez rozdílu. Revoluční rok 1989, před kterým se film odehrává, je navíc napínavým katalyzátorem, který dokáže i zámořské nepoučené publikum vtáhnout do děje.
Povedené české kulisy navíc dodávají filmu ten správný nádech a jedinečnou atmosféru, což v Americe příliš neznají, ačkoliv zájem o středoevropskou a českou kulturu tam v poslední době značně vzrostl. Kolja je navíc prostoupen specifickým českým humorem, který diváci za mořem milují. Někteří typický český sarkasmus dokonce označují za TOP.

Kolja – Dojetí, co trvá
Je možná s podivem, že i dnes, po 29 letech, dojetí, které Kolja do světa přinesl, stále trvá. Tento český klenot je stále hitem, který kraluje na našich televizních obrazovkách, ale i ve světě na streamovacích platformách typu Netflix a další. Na portálu ČSFD si snímek i po letech drží neuvěřitelných 88% a pomyslný odznáček držitele Oscara. Což mu dává jednoznačně statut světově věhlasného snímku.
Ostatně i reakce na diskuzních fórech naznačují, že pro západní publikum jsou české filmy podobného ražení skrytým klenotem, který je třeba čas od času oprášit. Kolja jednoduše dojal Čechy i svět, a jak je vidět, i přes naše omezené české možnosti dokážeme vytvořit velkofilm, který má parametry pravého hollywoodského trháku.
Zdroje: csfd.cz, reddit.com, rottentomatoes.com