Nejlepší český skanzen? Toto místo vás přenese o století zpět
Člověk je velmi zvědavé stvoření. Mezi vašimi známými byste zcela jistě našli celou řadu jedinců, kteří se přirozeně zajímají o historii. A to je bezpochyby dobře. Nejenže si procvičíte paměť, ale nabyté vědomosti z této oblasti můžete náležitě zužitkovat v praxi. Díky znalosti dějin se společnost může vyvarovat cyklickému opakování stejných chyb.
Spoustu lidí pak může zajímat například to, jak lidé v jednotlivých úsecích dějin žili. Na vlastní oči to můžete zjistit v několika skanzenech na území Čech. Jedním z nich je Valašské muzeum v přírodě, za kterým můžete zavítat do okresu Vsetín. Poblíž najdete malebná města Příbor a Valašské Meziříčí.
Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě by měl navštívit každý Čech
Valašské muzeum v přírodě (Wallachian open air muzeum) taktéž najdete pod heslem skanzen Rožnov pod Radhoštěm. Přitahuje pozornost turistů ze všech koutů světa, neboť se jedná o největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě. Jeho založení se datuje k roku 1925.
Je složen z bezmála 100 památkových objektů, které jsou rozmístěné do tří expozicí – Valašská dědina, Mlýnská dolina a Dřevěné městečko. Každá z nich je součástí Národního muzea v přírodě v České republice. Součástí sbírek jsou hmotné i nehmotné doklady k dějinám lidové kultury. Turisté obdivují zejména budovy lidové architektury, které se na místě vyskytují přirozeně. Hned u vstupu spatříte takzvaný Sušák, který sloužil k sušení barvených přaden určených pro výrobu rožnovského plátna.
Dřevěné městečko je nejstarší a nejnavštěvovanější
Titul pro nejstarší a nejnavštěvovanější expozici by si odnesla expozice Dřevěné městečko. Veřejnosti bylo zpřístupněno v roce 1925, ale do dnešního dne se neustále rozvíjí. Zobrazuje typický způsob života na malém městě v období od poloviny 19. století až po první čtvrtinu 20. století.
Jádro městečka je tvořeno z originálních staveb, které sem byly přeneseny především z náměstí v Rožnově nad Radhoštěm. Narazíte zde nicméně i na budovy, které pochází z širšího okolí. Celý komplex byl obohacen o několik roubených staveb, jež byly postaveny podle existujících nebo zaniklých předloh.
Prohlídku Dřevěného městečka můžete absolvovat se znalým průvodcem, který vám přiblíží detaily ze života předků. Pokud toho víte tolik, že žádného průvodce nepotřebujete, můžete si prohlédnout celý areál i individuálně. V době hlavní sezóny sem taktéž můžete zavítat na celou řadu folklorních a řemeslných programů.
Starodávná pošta skrývá velmi vzácné poklady
Součástí Dřevěného městečka je expozice poštovního úřadu, která vás seznámí s fungováním pošty za vlády rakousko-uherského císaře Františka Josefa.
Pokud sbíráte poštovní známky, budete naprosto nadšení. Zakoupit si můžete i pohlednice nebo obálky s přítiskem Emila Zátopka. Velmi vzácným sběratelským předmětem jsou stříbrné pamětní medaile Bohumila Jaroňka a Emila Zátopka, jichž bylo vydáno pouze 200. Poštovna je v neposlední řadě vybavena několika razítky.
Pokud máte děti, nezapomeňte se s nimi do areálu vypravit o Vánocích. Každým rokem zde vyroste Ježíškova pošta, odkud mohou poslat dopis.
Valašská dědina vás uchvátí svým rozsahem
Expozice Valašská dědina je nejrozsáhlejší ze všech, které ve Valašském muzeu v přírodě najdete. Její součástí jsou hospodářské usedlosti, kovárna nebo salašnické stavby. Svým vzezřením připomíná některé vesnice v Moravskoslezských Beskydech. Narazíte zde dokonce na živá hospodářská a domácí zvířata, která k historickým vesnicím bezpochyby patří. Můžete navštívit i interiéry některých budov. Přítomné jsou i rozličné odrůdy plodin a ovocných stromů, které v době kvetení rozzáří celý areál.
Mlýnská dolina vám ukáže funkční technické stavby
Mlýnská dolina se zaměřuje na funkční technické stavby. Většina z nich je poháněna vodou. Velké množství návštěvníků obdivuje například lisovnu oleje, která je původní. Pochází ze 17. století. Součástí je expozice „Dopravní prostředky na Valašsku.“ Turistům představuje celou řadu dopravních prostředků, které se kdysi využívaly v zemědělství, obchodní činnosti, dopravě osob nebo zemědělství.
Zdroje: vychodni-morava.cz kudyznudy.cz nmvp.cz wikipedia.org