Nejlepší herec současnosti se po natáčení posledního filmu zhroutil a rozhodl se, že přestane hrát
Vynikajícího herce Daniela Day-Lewise, který je díky největšímu počtu získaných Oscarů vůbec nejúspěšnější v historii, sice mnoho filmových fanoušků zná, avšak většina z nich netuší, jakou daň za své úspěchy zaplatil. Náročné role, které během své kariéry vytvořil, mu poškodily zdraví, a tak ho vyčerpaly, že se rozhodl s natáčením dalších skončit.
Díky tomu, že se v každé roli dokáže převtělit v někoho úplně jiného, si vysloužil pověst filmového chameleona. A není to vůbec přehnané přirovnání, v každém filmu je totiž tento pohledný a křehký herec stěží k poznání. Z těch posledních stačí připomenout, jak fenomenálně zahrál v životopisném velkofilmu „Lincoln“ amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Právě díky této roli ho proslulý časopis „Time“ označil za nejlepšího herce na světě.
Moje levá noha
Přesto se na titulních stránkách objevuje jen výjimečně a na rozdíl od slavnějších kolegů nemá ani hvězdu na proslulém hollywoodském bulváru, neboť sláva a popularita jsou mu bytostně cizí. Už coby mladý začínající herec se přitom ocitl na výsluní díky svému výkonu v romantickém dramatu „Pokoj s vyhlídkou“ (1985), v němž hrál upjatého a arogantního aristokratického snoba. Ve stejném roce exceloval také coby pankáčský homosexuál ve snímku „Moje krásná prádelnička“. Za strhující kreaci ochrnutého malíře, kterou vytvořil v životopisném snímku „Moje levá noha“(1989), získal svého prvního Oscara. Na tuto roli se velmi pečlivě připravoval, celé měsíce strávil na invalidním vozíku a nechal se dokonce krmit lžičkou. Následky, mimo jiné velké bolesti zad, si za to nese dodnes.
Z herce truhlářem
Sám opakovaně zdůraznil, že se musí se svojí postavou sžít a je proto ochoten udělat cokoliv. „Jsou věci, které musím pochopit, abych se vcítil do života jiného člověka,“ prozradil v jednom z mála rozhovorů, které poskytl. Aby například porozuměl hrdinovi filmu „Boxer“ (1997), dva roky trénoval se světovými šampionem a díky tomu se dostal na úroveň nejlepších boxerů v Británii. Přípravy i natáčení byly tak vyčerpávající, že po Boxerovi přestal několik let filmovat a jakkoliv se tomu nechce věřit, pracoval jako truhlář a obuvník v Itálii. Po pětileté pauze se vrátil, aby si zahrál ve snímku „Gangy New Yorku“, v němž šel herecky opět až na dřeň. Mimo jiné v něm předvádí, jak coby řezník mistrovsky zvládá broušení nožů. Ostatně, ve většině svých rolí prokazuje mimořádnou řemeslnou zručnost.
Až na krev
Neskutečně autentický je i v thrilleru „Až na krev“ (2007), v němž osamělého horníka zahrál s takovou náruživostí, že přitom utrpěl vážná zranění. Netají se však tím, že bolest pro něj není žádnou překážkou: „Při natáčení ze sebe musíte vydat všechno. A nakonec vás to vysaje,“ přiznává. Odměnou mu byl další Oscar a jeho kolega George Clooney tehdy poznamenal, že „zahubil konkurenci“. O šest let později získal právě díky „Lincolnovi“ Oscara třetího, což se dosud v hlavní mužské kategorii ještě nikomu nepodařilo. Režisér Steven Spielberg si jako Lincolna neuměl představit nikoho jiného a trvalo mu devět let, než herce přesvědčil, aby náročnou roli přijal. Trpělivost se vyplatila, způsob, jakým Daniel Day-Lewis vystihl osobnost prvního republikánského prezidenta i jeho typickou řeč, je vskutku ohromující.
Nejosobnější, poslední role
Prozatím posledním filmem Daniela Day-Lewise je „Niť příznaků“(2017), v níž podle kritiků předvádí svoji vůbec nejosobnější roli, muže deptaného touhou po dokonalosti. Nejspíše právě proto se po natáčení zcela vyčerpaný zhroutil a nechal se slyšet, že se rozhodl odejít do herecké penze.
Jedinečnou hereckou kariéru Daniela Day-Lewise připomíná skvělý francouzský dokument „Příběhy filmových legend“, který tento týden uvedla stanice „ČT art“ a je dostupný také v iVysílání.
Zdroj: Česká televize