Nejlepší peeling na pleť? Stačí káva a pár ingrediencí z kuchyně
Existuje nepřeberné množství kosmetických přípravků, které slibují zlepšení stavu vaší pokožky. Jedním z těch nejznámějších je například peeling. Není navíc nic snadnějšího, než si ho vyrobit doma.
Jeho podstatou je zejména odstraňování odumřelých kožních buněk z povrchu pokožky. Tím snižuje nahromadění nečistot, bakterií a pročišťuje ucpané póry. Díky tomu velkou měrou přispívá k obnovení mladistvého a zdravého vzhledu pokožky. Může nicméně sloužit taktéž jako vhodná podpůrná metoda pro odstranění jizev po akné.
Peeling může být proveden několika různými způsoby – například chemicky, mechanicky či prostřednictvím vhodných enzymů. V neposlední řadě je možné jej provést i použitím přírodních látek. Jedním z ideálních kandidátů může být káva. Jak si po domácku vytvořit kávový peeling pro zdravou a pohlednou pokožku?
Na domácí kávový peeling budete potřebovat tyto ingredience
Než se budete moci pustit do tvoření domácího kávového peelingu, nejdříve si samozřejmě musíte obstarat veškeré ingredience. Patří mezi ně:
- Káva
- Kokosový olej
- Med
- Olej z čajovníku (tea tree oil)
- Mořská sůl
- Olivový olej
Káva
Asi nikoho nepřekvapí, že základní složkou kávového peelingu je káva. Můžete použít buď tu, která vám zbyla po pití, nebo úplně čerstvou. Volba je čistě na vás, ale sahejte vždy po mletých variantách. Taktéž dbejte na její kvalitu. Čím kvalitnější použitá káva bude, tím lépe pro vaši pokožku.
Jaká je úloha kávy v peelingu: Káva obsahuje celou řadu antioxidantů, ze kterých bude vaše kůže benefitovat. Zároveň má ideální strukturu a složení na to, aby odstraňovala odumřelé buňky.
Kokosový olej
Další složkou je kokosový olej. Pořídit ho můžete v každém dobrém obchodě se zdravou výživou. Najdete ho i ve většině supermarketů.
Jaká je úloha kokosového oleje v peelingu: Kokosový olej je skvělým bojovníkem proti bakteriím, virům a plísním. Zároveň obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek (například mastné kyseliny či vitamíny), takže udržuje pokožku zdravou. Nakonec dokáže do značné míry urychlovat hojení ran.
Med
O pozitivních přínosech medu na lidské zdraví věděli již naši dávní předkové. Nejlépe uděláte, když si tento přírodní zázrak koupíte od poctivého včelaře.
Jaká je úloha medu v peelingu: Med pohlcuje vlhkost, čímž přispívá k tomu, aby byla vaše pokožka hebká a měkká. Zároveň má antibakteriální a antivirové účinky.
Olej z čajovníku (tea trea oil)
Olej z čajovníku je často skloňován v souvislosti s léčbou nachlazení či chřipek. Může vám však posloužit i jako skvělá přísada do peelingu.
Jaká je úloha oleje z čajovníku v peelingu: Olej z čajovníku je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antiseptik. To v překladu znamená, že dokáže velmi efektivně ničit choroboplodné zárodky bakterií, virů či plísní. Často bývá doporučován například pro léčbu akné.
Mořská sůl
Mořská sůl se nachází v drtivé většině domácností. Pokud ji náhodou nemáte, koupíte ji prakticky v každém obchodě s potravinami.
Jaká je úloha mořské soli v peelingu: Sůl sama o sobě funguje jako skvělý peeling. K tomu navíc dokáže rozjasnit pleť a udržet pokožku hydratovanou. V neposlední řadě prokysličuje a prokrvuje pokožku.
Olivový olej
O pozitivních efektech produktů z olivovníku věděli již obyvatelé starověkého Řecka. V obchodě koukejte na extra panenské varianty olivového oleje.
Jaká je úloha olivového oleje v peelingu: Olivový olej je plný vitamínu E a zdraví prospěšných tuků. Pomáhá udržet pokožku svěží a podporuje její pevnost.
Jak peeling vyrobit
Máte všechny ingredience? Skvěle! Je na čase zahájit výrobu. Nejde o nic složitého.
- Rozpusťte 2 lžičky kokosového oleje a 2 lžičky medu.
- Přidejte 4 lžíce kávy a celou směs promíchejte.
- Přidejte 8 kapek oleje z čajovníku a 12 kapek olivového oleje.
- Výslednou směs pořádně promíchejte a uložte do uzavíratelné skleněné nádoby.
- Máte hotovo!
Zdroje: bylinkopedie.cz vaseplet.cz dobrysalek.cz nejenokosmetice.cz