Tohle byl nejpodivnější princ československé pohádky. Vypadal spíše jako účetní z JZD, který ráno vstal levou nohou
Koho jiného obsadit do role ospalého a komického prince než Jiřího Lábuse? Představitel legendárního Rumburaka si roli podivínského prince Bachacha v pohádce „Princové jsou na draka“ užil jako nikdo jiný. Pohádka z roku 1980 je dodnes oblíbená hlavně díky hitům od dvojice Svěrák-Uhlíř, které zlidověly, a právě díky senzačnímu hereckému obsazení v čele s Menšíkem, Bohdalovou a Lábusem.
Když v televizní pohádce „Princové jsou na draka“ režisér Jiří Adamec v roce 1980 potřeboval obsadit roli prince, který by vypadal jako pravý opak toho, co si pod slovem princ představujeme, volba padla na tehdy ještě ne tolik známého Jiřího Lábuse. Namísto pohledného, statečného a sebevědomého mladíka se na obrazovkách objevil ospalý podivín, který vypadal, jako by právě odešel z kanceláře JZD, kde sčítal hektary obilí.

Princ Bachacha, jak znělo jeho jméno, byl naprostým protikladem tradičních pohádkových princů. Místo toho, aby bral meč a odhodlaně bojoval s drakem, si radši přispal. Navíc jeho účes odpovídající spíše inženýrovi ekonomie a celkové vystupování působily, jako by opravdu měl patřit raději za účetnický stůl než na zámek.
O čem vlastně pohádka byla?
Příběh pohádky „Princové jsou na draka“ je vlastně snem malého chlapce Martina Kubíčka. V černobílé realitě je Martin součástí obyčejné rodiny, ale když usne, ocitá se v barevném světě pohádek, kde on a jeho nejbližší hrají hlavní role. V tom snu je on a jeho starší bratr Honza, kterého ztvárnil mladý Jan Čenský, synem chudé vdovy, kterou hrála Jiřina Bohdalová.
Království krále (Vladimír Menšík) je ohrožováno drakem, který si žádá princeznu Lenku (Ivana Andrlová). Král je zoufalý a hledá možnosti, jak dceru zachránit, a tak posílá pro prince. Jenže přijede princ Bachacha, který rozhodně nevypadá jako spasitel království.
Malý Martin jako znalec pohádek nakonec přijde s řešením. V pohádkách přece vždycky vyhrává Honza nad drakem. Díky chytré lsti se nakonec drak zalekne a z království uteče. Samozřejmě nechybí ani láska mezi Honzou a princeznou, která v pohádce zpívá, hraje na elektrickou kytaru a chová se velmi moderně.
Zajímavosti z natáčení pohádky
Režisér Jiří Adamec celý film natočil za pouhé tři dny. Nešlo sice o celovečerní film, ale o televizní pohádku, což vysvětluje kratší dobu natáčení, i tak je to ale výkon, před kterým je třeba smeknout. Celým příběhem se line řada nádherných písniček od dvojice Svěrák-Uhlíř, které si lidé zpívají dodnes. Kdo by neznal „Dělání“, „Hlupáku, najdu tě“ nebo „Statistika“? Při natáčení to mezi herci zajiskřilo. Jan Čenský prý podlehl kouzlu Ivany Andrlové, která hrála princeznu Lenku. Jejich vzájemná přitažlivost byla na obrazovce tak viditelná, že spousta diváků byla přesvědčená, že spolu ti dva tvoří pár i v reálném životě.

Osobní i profesní život Jiřího Lábuse
I když v této pohádce hrál Jiří Lábus podivínského prince, rozhodně nejde o jeho nejznámější roli. Po dokončení studia získal angažmá v divadle Ypsilonka, kde setrvává dodnes. Kromě prince Bachacha ho diváci mají zafixovaného hlavně jako zlého čaroděje Rumburaka ze seriálu „Arabela“. Tahle role jej konečně dostala do širšího povědomí a otevřela mu cestu k dalším velkým projektům. Pak přišla spolupráce s Oldřichem Kaiserem v zábavném pořadu „Možná přijde i kouzelník“, který se v osmdesátých letech stal naprostým televizním hitem.
Z filmových rolí nesmíme zapomenout na postavu živočicháře Bédi v Troškových komediích „Slunce, seno…“ či roli strýce Jakoba v přepisu Kafkova románu „Amerika“, za kterou získal Českého lva. Jiří Lábus je také fenomenálním dabérem, který propůjčil hlas například Marge Simpsonové.
Zdroje: csfd.cz, idnes.cz, liberec.rozhlas.cz