Nejslabší finále české pohádky byl trapas. V dětství nám vzalo iluze o tom, jak má vypadat kouzelný příběh
Tato pohádka měla navázat na úspěch stejnojmenného prvního dílu. Místo toho nás všechny zklamala a zapsala se do povědomí jako nepovedené pokračování.
Pohádky jsme jako děti sledovali proto, že jsme u nich mohli nahlédnout pod pokličku šťastným koncům, ale také nereálným pohádkovým postavám a příběhům. Většina pohádek končila dobře a proto jsme je tolik milovali. Tahle jedna ale dobře nekončila, bylo to úplně naopak.
Jedná se o pokračování známé české pohádky, které sklidilo velkou vlnu kritiky. A není se absolutně čemu divit, jedná se totiž o poměrně nepovedený snímek. Sice neskončil špatně po stránce příběhu, ale po stránce provedení už ano. Viděli jste jej také?

Pohádka z pekla
Snímek, o kterém je řeč, jsme sledovali jako malí v televizi. Vyšel v roce 2001 a navazoval na úspěšnější první díl. Jedná se o pohádku Z pekla štěstí 2 od režiséra Zdeňka Trošky, která se divákům moc nelíbila. Své o tom říká i divácké hodnocení na portále Česko-Slovenské filmové databáze.
Pohádka si vysloužila velmi nízké hodnocení, které dosáhlo pouze 24 % celkem. Zároveň se film díky diváckým recenzím umístil jako 332. nejhorší film. „Pro malé děti možná zábavné (hlavně malý roztomilý dráček), ale scénář i herci už za moc nestojí,” vyjádřila se na csfd.cz uživatelka Galadriel.
Jak je z hodnocení jasné, snímek Z pekla štěstí 2 nepotěšil naprostou většinu diváků. Nejenom, že měl špatný konec, ale podle diváků se jednalo o snímek s naprosto chaotickými scénami. Všichni jsme čekali, že pokračování prvního dílu bude podobně úspěšné, ale takového scénáře jsme se více méně nedočkali.
Příběh diváky nenadchl
Ve druhém díle můžeme sledovat pokračování příběhu Honzy a Markýtky. Ti se stali šťastným královským párem. Ani ve druhém díle ale neměli klid. Začala je otravovat princezna Eufrozína, která využila několika lstí, včetně sedmimílových bot, aby mohla utéct z pekla. Následně se spojila s králem Brambasem a plánovala sesadit Honzu z trůnu.
Aby toho nebylo málo, na zámek se vetřela i Markýtky zlá sestra Dora. Jelikož tvrdila, že se napravila, dovolila ji Markýtka zůstat na zámku. To však ještě nevěděla, co si její sestra připraví. Chtěla se Markýtky zbavit a stejně tak i malého Honzíčka, syna Honzy a Markýtky. Honzu si naopak chtěla nechat jen pro sebe. A přesně to také udělala.
Mimo jiné Dora zařídila, aby Honza na všechno zapomněl, primárně pak na Markýtku. Mezitím se Markýtka ve skalách, kde uklouzla, seznámila s drakem Bucíkem a jeho matkou. Ti jí pomohli pomstít se tomu, kdo tam celou dobu páchal zlo. Nakonec měla pohádka šťastný konec, tedy alespoň ve scénáři.
Byl to velký mišmaš
Podle některých zdrojů se příběh proměnil ve směsici scén, ve které se nedalo pořádně vyznat. Scény postrádaly logickou návaznost a také prvky pohádky. Prolínalo se tam hned několik příběhů dohromady a kdo příběh pořádně nesledoval, ten se v něm rozhodně nemohl orientovat.
Mezi věci, které divákům nejvíce vadily, patří například nadměrné efekty nebo zvláštní chování postav. Efekty podle některých nepůsobily dobře, ba naopak je rušily. Co se týče hrdinů, s těmi měli problém se ztotožnit. V neposlední řadě si diváci stěžovali na humor, který byl ve snímku použit. Podle nich se totiž jednalo o velmi nucené používání humoru, které působilo místy až nevhodně.

Ztracené kouzlo
I když byl první díl dost úspěšný, o tom druhém se to říci nedá. Nedostatečná pohádková atmosféra a nemožnost se ztotožnit s postavami je pro mnohé velké sousto, které nedokážou spolknout. Některé portály dokonce uvádějí Z pekla štěstí 2 jako jednu z nejhorších českých pohádek. Bohužel ne vždy se člověk zavděčí všem a i když mohl tento snímek připadat Troškovi jako skvělý, je úplně v pořádku, že s ním někteří lidé nesouhlasí.
Jako malé děti jsme z toho neměli rozum a z pohádky jsme byli nadšeni. Byli v ní čerti, draci a další pohádkové prvky. V té době nás vůbec netrápilo, že některý z herců nepodává dvakrát dobré výkony nebo že je někde efekt navíc. Pro nás bylo důležité, že jsme se měli na co dívat a že nás to bavilo. Člověk se v dospělosti na pohádky podobného typu musí dívat s rezervou.
Zdroje: cs.wikipedia.org, csfd.cz, refresher.cz