Jedni ho milovali, druzí měli mráz na zádech. Tohle byl nejtemnější herec československého filmu
Jméno, které v jedněch vzbuzuje obdiv, v druhých naopak hrůzu, když si vzpomenou na jeho ikonické role. Především pak na tu jednu v legendárním snímku Spalovač mrtvol podle knižní předlohy Ladislava Fukse. Rudolfa Hrušínského lidé milovali pro jeho šarm a hloubku, zároveň ale dokázal pomocí jeho chladného pohledu navodit lidem husí kůži. Pojďte se podívat na nejtemnějšího herce českého filmu.
Rudolf Hrušínský měl opravdu široký herecký záběr. Zvládl hrát od veselých rolí, přes akčnější pasáže až po psychopatického Karla Kopfrkingla, otce od rodiny, ve kterém se zrcadlila lidská nátura a čisté zlo. Rudolf Hrušínský tuto stěžejní roli jeho kariéry zvládl bravurně mnohým se s jeho jménem bytostně spojuje. Pojďme se podívat, jak se z oblíbeného herce stal temný symbol českého filmu.
Hrušínský – Herec tisíce tváří
Narodil se již 17. října 1920 v Nové Včelnici jako jmenovec svého otce Rudolfa Hrušínského nejstaršího. Od malička se pohyboval po jevišti a vystupoval například v Osvobozeném divadle i v Národním. Během své více než bohaté kariéry nasbíral řadu zkušeností a prokázal je téměř ve všech možných rolích. Zvládal s přehledem veselé až komické role (Tři veteráni, Vesničko má středisková), hluboké charaktery (Rozmarné léto), ale právě i temné a děsivé role. Zlom přišel s ikonickou rolí roku 1968 v adaptaci románu Ladislava Fukse, kde jej Juraj Herz obsadil do role Karla Kopfrkingla ve snímku Spalovač Mrtvol. Tam Rudolf Hrušínský prokázal, že je skutečně mistrem ve svém oboru a ve stylu minimalismu ztvárnil jinak velmi náročnou postavu. Jeho tichý hlas a pronikavé pohledy dodnes nahánějí hrůzu. Byl to zkrátka herec, který dokázal zahrát to nejjemnější dobro, ale i ryzí zlo.

Spalovač mrtvol – Role, co mrazí dodnes
Rudolf se údajně měl obávat roli přijmout, jelikož se domníval, že jej pak diváci už jinak neuvidí. Pokud tomu tak bylo, měl do jisté míry i pravdu, jelikož Karla Kopfrkingla diváci už jen těžko dokáží přijmout s jinou tváří. Role laskavého otce, který se pod tíhou okolností mění v nelidské monstrum je studií šílenství a psychologickým hororem nejvyšší kvality. Po shlédnutí celého snímku měl dozajista nejeden divák noční můry. Spalovač mrtvol se těší velké popularitě dodnes a vysílá se nejenom u nás. Často se i v zahraničí používá jako ideální představení kvalit českého filmu. Těžko říct, jak by celý snímek dopadl, kdyby se Juraj Hertz rozhodl obsadit někoho jiného. Právě Hrušínského přínos dělá v očích mnoha diváků film jedinečným. Film byl ve své době v 70. letech dokonce vnímán samotným režimem jako příliš děsivý, a tak byl po nějakou dobu zakázán.

Dědictví nejtemnějšího herce
Rudolf Hrušínský nakonec ale prokázal svoje nezlomné herecké kvality a dokázal jeho ikonickou roli s grácií uzavřít a nechat v minulosti. Po Spalovači mrtvol prožil ještě úctyhodnou hereckou kariéru a byl dokonce v roce 1990 oceněn Českým lvem za celoživotní přínos pro český film a národ. Kromě filmové herectví se do konce života aktivně věnoval i divadelním představením, režírování a scénáristice. Je dokonce autorem jedné vlastní divadelní hry s názvem První případ. V roce 1994 bohužel odešel do hereckého nebe. Nechal tu po sobě však dva syny, Jana a Rudolfa, kteří oba kráčeli ve stopách svého otce a vydali se na svoje vlastní herecké kariéry.
Zdroje: csfd.cz, wikipedia.org, filmovyprehled.cz