Kvíz: Jde o nejtěžší vědomostní kvíz roku 2025. Jeden bod je dobrý výsledek, dva body získá génius
Už jste slyšeli, že vědomostní kvízy jsou nejen zábavou, ale i parádním tréninkem mozku? Výzkumy vážně potvrzují, že pravidelné luštění podobných hlavolamů zlepšuje paměť a udržuje mozkové závity v kondici.
Zatímco běžný kvíz dá většina z nás levou zadní, ty opravdu zapeklité otázky, které jsme pro vás dnes nachystali, dokážou pořádně potrápit i zkušené znalce. Připravte se na pořádnou porci záludností z různých oborů. A když se vám podaří ulovit víc než dva body, máte důvod vytáhnout šampaňské.
Vědomostní kvízy si získávají stále větší oblibu
Ruku na srdce, není to v dnešní době, kdy máme všechny informace na jedno kliknutí v mobilu, docela příjemný pocit, když něco víme sami od sebe, bez pomoci strýčka Googlu? Odborníci, kteří se věnují téhle problematice, zjistili, že lidé milují kvízy hlavně ze tří důvodů. Za prvé, kdo by neměl rád ten sladký pocit, když trefí správnou odpověď a může se pochlubit?

Za druhé, i když se netrefíte, stejně se něco nového naučíte, a to úplně nenásilně, mezi řečí. No a ten třetí důvod je možná nejdůležitější. Kvízy jsou jako posilovna pro mozek. Když ho pravidelně procvičujete pomocí záludných otázek, bude vám spolehlivě sloužit i ve věku, kdy ostatní hledají brýle, které mají na hlavě.
Není kvíz jako kvíz
Určitě víte, že existují různé úrovně obtížnosti kvízů. Některé jsou tak jednoduché, že je zvládne i babička po třetí skleničce vaječňáku, jiné zase tak brutálně složité, že u nich zapláče i soutěžící z „Chcete být milionářem“. Náš dnešní kvíz jsme nacpali těmi nejpodlejšími záludnostmi, protože chceme vidět pot na čele i těch největších kvízových borců.
Tyto otázky jsou záměrně vybrány z různých vědních disciplín, historie či geografie. Nejsou to fakta, se kterými se běžně setkáváte, ale spíše informace, které znají pouze skuteční odborníci v daných oborech. Podle statistik z podobně náročných kvízů většina lidí získá nula až jeden bod. Jen asi 15 % účastníků získá dva body a pouhá 3 % získají tři nebo více bodů. Takže pokud jste získali alespoň jeden bod, jste nad průměrem.
Mýtus o chytrých Harvarďanech
Když se řekne nejtěžší vědomostní kvíz, mnozí si představí otázky, na které by odpověděli snad jen studenti prestižních univerzit, jako je Harvard. Jenže i tady je třeba být opatrný s předsudky. Víte, co je na Harvardu nejbizarnější? Podle nedávné studie se ukázalo, že jen asi 57 % studentů se tam dostalo díky svým studijním výsledkům. Zbytek, tedy celých 43 %, tvoří hlavně sportovní hvězdičky, děti absolventů, potomci velkých sponzorů nebo zkrátka děti zaměstnanců.

Zhruba tři čtvrtiny z těchto protekčních dětí by Harvard poslal k vodě, kdyby neměly rodiče s konexemi nebo tučným kontem, případně kdyby nebyly talentovanými sportovci. Tohle zjištění dost nahlodává mýtus o Harvardu jako líhni výhradně geniálních mozků. Zatímco míra přijetí na Harvard pro třídu 2025 byla pouhých 3,43 %, tedy nejnižší v historii školy, šance uchazeče se zvýšila sedmkrát, pokud jeho rodina darovala Harvardu peníze. Takže až si budete lámat hlavu nad našimi kvízovými otázkami, nezoufejte, pravděpodobně i mnozí studenti Harvardu by s nimi mohli mít problém.
Proč je dobré cvičit mozek?
Pokud jste v našem kvízu nezískali mnoho bodů, nezoufejte. Vědomostní kvízy totiž nejsou jen o tom, abyste předvedli, co všechno víte, ale také o tom, abyste se něco nového přiučili a procvičili si mozkové závity. Vědci už roky tvrdí, že pravidelné mentální cvičení dokáže zbrzdit stárnutí a poslat k šípku riziko demence. A kvízy jsou v tomhle směru naprostá bomba. Nutí vás lovit v paměti dávno zapomenuté informace a spojovat věci, které byste normálně dohromady nedali.