Nejtragičtější dětská hvězda československého filmu. Všichni ho milovali, on zpustl a zemřel na AIDS
Kdo by neznal žákyni čarodějnické školy Saxanu z filmu Dívka na koštěti! Jedním lumpů, kteří Saxaně znepříjemňovali pobyt mezi lidmi, byl Čenda Bujnoch, kterého ztvárnil Michal Hejný. Tato role z něj udělala hvězdu, na kterou diváci dodnes vzpomínají.
Michal Hejný zlobil nejen před kamerou jako Čenda Bujnoch. Režisér Václav Vorlíček tvrdí, že zlobil i mimo natáčení. Nebyl sám. S Janem Krausem a Vlastimilem Zavřelem tvořili skutečnou partu rošťáků nejen před kamerou.
To je Čenda Bujnoch!
Na role trojice raubířů, Saxániných spolužáků ve světě lidí byl velký konkurs. Byli vybráni ti nejlepší. Kromě potřebného temperamentu měli také rebelskou vizáž. Václav Vorlíček vzpomíná na první setkání s Michalem Hejným, kterého obsadil do role Čendy Bujnocha. „Jakmile jsem ho uviděl poprvé, hned mi pro tu roli padl do oka.“
Rodiče malého herce byli vědci
Malému neposedovi Michalu Hejnému byla dána do vínku kromě temperamentu inteligence. Měl ji po kom zdědit. Oba jeho rodiče byli vědci. Jeho otcem byl botanik Stanislav Hejný a matkou rostlinná fyzioložka Liselotte Teltscherová. Rovněž měl mimořádný herecký talent, ten nasměroval jeho kroky na Státní konzervatoř v Praze.
Spolužák Simony Stašové
Na hudebně dramatickém oddělení Státní konzervatoře se setkal s mnoha zajímavými lidmi. Herectví se učil pod vedením Jaroslavy Adamové. Mezi jeho spolužáky patřily známé herečky Jana Paulová a Simona Stašová. Spolu s nimi se rozhodl po dvou letech studia na konzervatoři přejít na DAMU.
Na zkoušky ho připravovala Jiřina Bohdalová
Navzdory své bezstarostnosti si Michal Hejný uvědomoval nutnost pečlivé přípravy na přijímací zkoušky na DAMU. Ostych mu nebyl cizí, neváhal proto požádat o přípravu slavnou herečku Jiřinu Bohdalovou, matku Simony Stašové. Jiřina Bohdalová z něj byla nadšená a předpovídala mu nejen úspěch u přijímacích zkoušek, ale také úžasnou kariéru. Ta se bohužel nekonala.
Vyloučení z DAMU
Rebelská povaha Michala Hejného ho dostala do velkých problémů. Jednou z vyučujících byla zahořklá, ortodoxní komunistická funkcionářka Světla Amortová. Svoji nenávist neváhal dávat najevo každému, na koho si mohla dovolit. Studenti se jí snažili jít z cesty a mlčky snášely její nenávistné projevy. Michal Hejný byl však jiný, dostal se s ní do sporu, který vyústil v jeho vyloučení.

Emigrace do USA
Nespoutaného ducha mladého herce to táhlo do USA. V létě 1978 proto vycestoval na devizový příslib do Itálie a odtud pokračoval do Spojených států amerických. Důvodem jeho cesty byla především svoboda, která mu v tehdejším komunistickém Československu chyběla. Dalším důvodem bylo jeho přání setkat se s hereckou a muzikálovou hvězdou Barbrou Streisand.
Jak si vedl v USA?
Michal Hejný absolvoval v USA prestižní hereckou školu Lee Strasberga. Rovněž byl skvělým muzikantem a ovládal šest jazyků. Přesto se mu nepodařilo prosadit se v zemi neomezených možností. Brány Hollywoodu zůstaly pro něho zavřené.

Setkání s Barbrou Streisand
Jediný sen, který se mu splnil, bylo setkání s Barbrou Streisand. Na setkání ji zazpíval její slavnou píseň People z muzikálu Funny Girl. Herečce a zpěvačce se jeho výkon velice líbil a podobně jako Jiřina Bohdalová i ona mu předpověděla zářnou kariéru.
Smutný konec
Místo zářné kariéry se Michal Hejný dočkal tragického konce. Bezstarostně si naplno užíval života. V osmdesátých letech však řádila v USA epidemie AIDS. Jedním z nakažených byl Michal Hejný. Jeho zdravotní stav se začal rychle zhoršovat.
Nemoc ho připravila nejen o zdraví a energii. Vzala mu také všechny přátele. O AIDS se tenkrát moc nevědělo, kromě skutečnosti, že se jedná o smrtelnou nemoc. Všichni jeho přátelé se ze strachu z nemoci od něho odvrátili. Zůstal sám daleko od přátel i od domova. Jeho život vyhasl v pouhých 41 letech v americkém městě Oneonta.
Zdroj: csfd.cz, zeny.iprima.cz, cs.wikipedia.org