Jedni ho milovali, druzí vypínali televizi do 5 vteřin. Tohle byl největší kabaretní uragán socialismu
V našich končinách se během minulého režimu objevila celá řada jmen, na které vzpomínáme do dnes. Bezpochyby se mezi ně řadí Vladimír Menšík nebo Helena Růžičková, kdy oba tito zmínění jsou komediálními hvězdami minulé éry. Další skutečně výraznou postavou tuzemské komediální scény však byl vždy i Josef Dvořák. Toho si můžeme pamatovat z celé řady seriálů jako herce, ale i dabéra. Dnes již role nedostává a jeho minulost má temný škraloup.
Josef Dvořák patří mezi ta nejznámější jména českého showbyznysu. Jako herce ho musí znát snad každý a děti si ho mohou pamatovat jako hlas večerníčku o králících z klobouku. Svým hereckým a především komediálním umem se tak zapsal v srdci mnohých diváků, kteří ho dodnes oceňují. V posledních letech se po něm však tak trochu slehla zem a herec už prý tolik rolí nedostává. Může to být jeho temnou minulostí?
Český herec, kterého známe hlavně ze seriálů
Josef Dvořák se narodil 25. dubna 1942 v městě Horní Cerekev. Vyrůstal v Kadani, kde v letech 1965 až 1970 působil v místním Kladivadle. Mezi lety 1972 až 1990 působil ve známém Divadle Semafor a od roku 1990 je pak ředitelem Divadelní společnosti Josefa Dvořáka. Za svůj život se objevil ve stovkách televizních rolí. Ty nejznámější filmové role pak sehrál například v Jáchyme, hoď ho do stroje! nebo Černí baroni.
Josefa Dvořáka si však můžeme pamatovat hlavně ze seriálů, ve kterých účinkoval. Pomáhal tak budovat například legendární sérii Nemocnice na kraji města, kde ztvárnil roli pacienta Václava Pěnkavy. Nezapomenutelné jsou však i jeho role v pohádkovém seriálu Arabela či jako hlas seriálu Králíci z klobouku Bob a Bobek. A pro fajnšmekry je tu pak samozřejmě i legendární seriál Hospoda, kde se Josef Dvořák objevil jako kuchař František zvaný Kachna.

Temná minulost je stále tématem
Josef Dvořák se však dodnes potýká s temným stínem minulosti. Během komunistického režimu nebylo jednoduché se snažit působit jako známá osobnost a zpravidla jste se dostali do hledáčku tajné policie. StB údajně přistoupila i k Josefovi Dvořákovi, se kterým měla navázat spolupráci mezi lety 1982 až 1989. Informace vypluly na povrch poté, co Mladá fronta Dnes dopátrala archivní spis tajné bezpečnosti. Ten měl ukázat, že Josef Dvořák byl u tajné policie veden pod krycím jménem „Komik“.
S tajnou policií se měl údajně sejít jedenáctkrát a jeho rolí bylo donášení na své kolegy, hlavně ty z prostředí Divadla Semafor. Ředitel Jan Suchý byl totiž pro tehdejší režim nepohodlný a jakékoliv informace o něm byly vysoce ceněné. Josef Dvořák měl údajně rozhovory s tajnou policií iniciovat i sám. Dnes však veškerá takováto tvrzení rázně odmítá a nechce se o nich bavit.
Jiří Suchý ho na základě osobních sporů v kombinaci s těmito obviněními z divadla vyrazil. Usmířili se až po 20 letech. Suchý se k situaci kolem potenciálního donašeče vyjádřil tak, že o jeho spolupráci s StB nevěděl. Josef Dvořák byl však prý vždy jednoduchý kluk a Suchý uvedl, že si dokáže představit, že by jejich tlaku a výhružkám podlehl.

Dnes již role nedostává
V současné době se tak Josef Dvořák už příliš nesetkává s novými rolemi, ve kterých by mu bylo umožněno tříbit svůj komediální um. Zároveň se však zdá, že jemu samotnému to nevadí. V jednom z rozhovorů se například nechal slyšet, že by se měla dát šance zase mladým a talentovaným hercům. On sám prý preferuje divadlo, nebo živé besedy, kde má k dispozici živý kontakt s divákem.
Herec je prý hlavně rád, že se vysílají reprízy jeho seriálů. Manželka však má na jeho absenci rolí jiný názor. Nechala se slyšet, že si myslí, že jejímu muži hraní ve skutečnosti chybí. Zároveň však díky besedám a divadlu o diváky skutečně nouzi nemá. Josef Dvořák tak posledních pár let působí v divadle Gong v rámci inscenace S pydlou v zádech a republiku navíc objíždí se svými představeními.
zdroje: csfd.cz, medium.seznam.cz, cs.wikipedia.org