Největší češtinářské perličky: Na tomto diktátu ze střední pohoří i dospělí. Pokud to dáte, jste génius

Čeština, náš mateřský jazyk, je plná krásy, ale i nástrah. Mluvíme o pravopisných chytácích, které dokážou potrápit i ty nejzkušenější pisatele. Ať už se jedná o zdánlivě jednoduchá slova jako „být“, nebo o záludnější výrazy jako „výjimka“ či „zhlédnout“, chyby se v textech objevují s železnou pravidelností. Proč je tomu tak? Důvodů je hned několik.

Jedním z nich je samotná komplexnost českého jazyka. Bohatá skloňování, časování a množství výjimek z pravidel tvoří propast, do které občas spadneme i my, rodilí mluvčí. Představte si například sloveso „být“ – kolik různých tvarů má v různých časech, způsobech a osobách! Není divu, že se v nich občas ztrácíme a píšeme „bysme“ místo „bychom“ nebo „by jste“ místo „byste“.

Na chyby může mít vliv i hovorová mluva

Dalším faktorem je vliv hovorové řeči. V běžné konverzaci často používáme zjednodušené či nespisovné tvary, které se pak nevědomky promítají i do psaného projevu. Kdo z nás nikdy nenapsal „s hranolkama“ místo „s hranolkami“? V mluvené řeči to zní téměř stejně, ale v psané formě se jedná o chybu, která může bít do očí.

Připravili jsme pro vás kvíz, který prověří vaše znalosti českého pravopisu. Nebojte se, nejde o žádné mučení. Kvíz je zábavnou formou, jak si zopakovat pravidla a zjistit, kde máte silné a slabé stránky. A kdo ví, třeba se i něco nového naučíte.

Tyto chyby pravděpodobně napsal alespoň jednou každý z nás

S, Z, nebo VZ? Toť otázka! Předpony s-, z- a vz- dokážou potrápit nejednoho Čecha. U slovesa „zhlédnout“ se často chybuje a píše se „shlédnout“. Předpona „s-“ ale značí směr shora dolů, dohromady nebo z povrchu pryč. Když se díváme na film, nedíváme se shora dolů, ani ho neskládáme dohromady. Proto je správně „zhlédnout“. Podobně je to se slovem „zhlédnout se v někom“ – obdivujeme ho, ne že se na něj díváme z výšky.

Tchýně, nebo tchyně? I když se vám možná zdá, že to dlouhé „ý“ tam patří, správně je „tchyně“ s krátkým „y“. Slovo je odvozené od slova „tchán“ přidáním přípony „-yně“, stejně jako „bohyně“ od „bůh“ nebo „žákyně“ od „žák“.

Holčička píšící do sešitu
Pravopis těchto slov jsme se učili již na základní škole, FOTO: Shutterstock

Viz – tečka, nebo bez tečky? „Viz“ není zkratka, ale rozkazovací způsob slovesa „vidět“. Proto za něj tečka nepatří. Pište tedy prostě „viz“, bez tečky.

Žehlicí prkno, nebo žehlící prkno? Žehlicí prkno slouží k žehlení, holicí strojek k holení, balicí papír k balení… Všimněte si krátkého „i“ před „-cí“. Tato přídavná jména se nazývají účelová a vyjadřují, k čemu daná věc slouží. Dlouhé „í“ by se psalo u přídavných jmen dějových, která vyjadřují děj, např. „žena žehlící prádlo“. Proto je správně „žehlicí prkno“, „holicí strojek“ a „balicí papír“.

Kvíz, který prověří váš pravopis

1. Vyberte správný tvar:

a) Shlédl jsem nový film.
b) Zhlédl jsem nový film.
c) Shlédnul jsem nový film.

2. Který tvar je správný?

a) Na výletě do hor se mi nejvíce líbila nádherná horská túra.
b) Na výletě do hor se mi nejvíce líbila nádherná horská tůra.

3. Vyberte správný tvar:

a) Půjdete se mnou do kina?
b) Půjdete semnou do kina?

4. Píše se zde y/i?

a) Mám pro tebe skvělý typ na večeři. Zkus novou italskou restauraci v centru.
b) Mám pro tebe skvělý tip na večeři. Zkus novou italskou restauraci v centru.

5. Vyberte správně napsanou větu:

a) Co byste si přáli k pití?
b) Co by jste si přáli k pití?
c) Co byjste si přáli k pití?

6. Která varianta je správná?

Viz. odstavec 3. Tam se dozvíte víc.
Viz odstavec 3. Tam se dozvíte víc.

7. Která věta je napsána správně?

a) Žena žehlící prádlo si zpívala.
b) Koupila jsem si nové žehlicí prkno.

Vyhodnocení kvízu

Správné odpovědi: 1b, 2a, 3a, 4b, 5a, 6b, 7a

Pokud jste odpověděli na:

0–2 správné odpovědi: Zdá se, že čeština a její záludnosti vám dávají trochu zabrat. Nezoufejte, s trochou cviku se brzy zlepšíte! Doporučujeme zopakovat si pravidla pravopisu.

3–4 správné odpovědi: Váš pravopis je na dobré cestě, ale stále je co zlepšovat. Zaměřte se na oblasti, kde jste chybovali, a zkuste si procvičit další příklady.

5–6 správných odpovědí: S češtinou si celkem rozumíte! Občasné chybičky se stávají každému, ale celkově máte dobrý přehled o pravopisu. Pokračujte v procvičování a brzy se stanete opravdovými experty.

7 správných odpovědí: Skvělá práce! Dokazujete vynikající znalost českého pravopisu. Gratulujeme, jste opravdovými mistry pravopisu!

Zdroj: Autor, studentmag.cz, mojecestina.cz, pravopisne.cz