Největší záhada Karlštejna, která nedá historikům spát: Co se skrývá za tajnými chodbami?
Hrad Karlštejn – majestátní symbol české historie tyčící se nad údolím řeky Berounky. Již téměř sedm staletí střeží tento kamenný obr vzpomínky na slavnou éru vlády otce vlasti Karla IV. a ukrývá mnohá tajemství, která dodnes nedávají spát historikům a badatelům.
Karlštejn byl od počátku budován jako nedobytná pevnost a bezpečná schránka pro korunovační klenoty Svaté říše římské. Karel IV. věnoval stavbě hradu mimořádnou pozornost a snažil se, aby svou monumentalitou a propracovanou architekturou zastínil i sídla slavných přemyslovských králů. Důmyslný systém opevnění, mohutné hradby a věže společně vytvářejí dokonalý obranný komplex, který odolal i těm nejurputnějším obléhatelům.
Ovšem Karlštejn není jen nedobytnou pevností. Jeho zdi ukrývají i mnohá staletá tajemství, která lákají zvědavce z celého světa. Jednou z největších záhad hradu je komplexní síť tajných chodeb a skrytých místností, jejichž účel zůstává dodnes tajemstvím.
Ikonická studna funguje úplně jinak, než se předpokládalo
Představte si, že stojíte na nádvoří hradu a hledíte do temné díry, která se před vámi otevírá. Tušíte, že se jedná o onu pověstnou „studnu“, ale netušíte, co vás čeká, když se do ní spustíte. Kastelán hradu, pan Jaromír Kubů, se této výzvy nebál a na vlastní kůži okusil tajemství karlštejnského podzemí. Jak sám popisuje, spustit se do hlubin „studny“ je zážitek na celý život. Lano se pomalu odvíjí a vy klesáte hlouběji a hlouběji, až se ocitáte v hloubce 80 metrů pod povrchem.
I když se hrad nachází pod úrovní blízkého potoka, dělníci při jeho hloubení nenarazili na vydatný pramen. Aby zajistili přívod vody, byla proražena štola, která spojila potok a Studniční věž. Tento unikátní systém byl klíčový pro zásobování hradu vodou a zůstával nejstřeženějším tajemstvím, protože odhalení slabiny by znamenalo snadnou cestu pro nepřítele. Stačilo by přerušit dodávku vody, nebo dokonce otrávit potok, a hrad by čelil vážnému ohrožení.
Ze studny vede spletitý systém chodeb
Ale tím objevování nekončí. Z hlavní šachty „studny“ totiž vybíhá spletitý systém chodeb a štol, které byly ručně vytesány do skály. Tyto chodby, vysoké sotva 1,2 metru, sloužily k jedinému účelu – přivádět do „studny“ vodu z nedalekého potoka. Středověcí stavitelé totiž při hloubení šachty nenarazili na vydatný pramen, a tak museli vymyslet náhradní řešení.
A tak se zrodil unikátní systém, který neměl v tehdejší době obdoby. Voda z potoka byla štolami přiváděna přímo do „studny“, odkud byla pomocí důmyslného šlapacího kola vytahována nahoru na hrad. Byla to skutečná technologická perla středověku, která zajišťovala Karlštejnu stálou zásobu pitné vody.
Ovšem existence tohoto systému byla přísně střeženým tajemstvím. Kdyby se totiž nepřítel dozvěděl o této slabině hradu, stačilo by přerušit přívod vody nebo otrávit potok. Proto byl vstup do „studny“ bedlivě hlídán a štoly byly známy jen hrstce vyvolených.
Studna nebyla jediným překvapením
Při rekonstrukci hradu v 19. století, kterou vedl slavný architekt Josef Mocker, se dělníci pustili do ambiciózního úkolu obnovit a zachovat tento historický klenot. Při přípravě zdi na novou omítku se však stalo něco nečekaného. Jakmile dělníci začali rozebírat zeď, vyvalil se na ně překvapující nález – zlatý a stříbrný poklad.
Poklad se skládal ze 387 předmětů, které byly pečlivě zdokumentovány a zkoumány. Mezi nalezenými artefakty byly knoflíčky, oděvní doplňky, malé nádobky na pití a další klenoty.
Zlaté a stříbrné předměty byly pravděpodobně ukryty jako náhradní zdroj finančních prostředků v případě nouze nebo jako symbolický poklad, který měl chránit hrad a jeho obyvatele. Každý z těchto předmětů byl cenný nejen materiálně, ale také historicky a kulturně. Odborníci se domnívají, že tyto předměty mohou pocházet z různých období a mohou být spojeny s významnými událostmi v historii hradu.
Zdroj: cesky.radio.cz, eurozpravy.cz