Nejvíc podhodnocený herec našeho dětství. Hrál všude, ale nikdo neznal jeho jméno. Chytří si ho vybaví
Jsou herci a herci. Jedni bývají z mnoha důvodů obsazováni především do hlavních rolí, druzí jsou velkými herci rolí malých.
A takových se v české filmografii a televizních filmech a seriálech objevovala vždycky celá řada. Ve dvacátém století se narodili, hráli a někteří v té době také odešli do hereckého nebe. Jiní z této staré gardy tvořili i ve století novém. A přesto, že se objevovali pouze ve vedlejších či malých rolích, na filmovém plátně i obrazovkách přímo zářili a dodávali uměleckému dílu tu pravou šťávu. A to není snadné. Když má herec ve vedlejší roli udržet krok s hlavními představiteli, vyžaduje to nesporně nejen velké úsilí, ale především talent.
Velcí herci malých rolí
Představte si, že k hercům vedlejších rolí musíme zařadit i Františka Filipovského. On, jehož talent přesahoval lidské chápání, nedostal ve filmu nikdy hlavní roli. Vždycky jen vedlejší, ovšem zato nepřehlédnutelnou. Během své herecké kariéry se pohyboval po boku velikánů českého filmu a divadla, ale – kdo ví, z jakých důvodů – na hlavní roli nikdy nedosáhl. I když možná za jeho hlavní roli lze považovat dabing; o tom, jak nadaboval Cruchota, se pochvalně vyjádřil i sám Luis de Funés (celé jméno herce bylo Louis Germain David de Funès de Galarza a byl španělského původu): „Je to lepší, než to dělám já sám.“ Anebo, jak pan Filipovský načetl pro Československý rozhlas hru Karla Poláčka Bylo nás pět či Mikulášovy patálie René Goscinnyho!
Nejvýraznější filmovou postavou Františka Filipovského je snad inspektor Mrázek ze seriálu Hříšní lidé města pražského. Hrál ovšem vždy po boku takových velikánů jako byl Jan Werich, Oldřich Nový, Jaroslav Marvan, Vladimír Menšík. Ale říct, že tito herci se někde objevili po jeho boku, to bohužel nelze. Inu, herec vedlejších rolí. A přitom Františka Filipovského řadíme k největším hercům své doby.
Ovšem na divadelních prknech byl jako doma. K tomu přispíval jeho herecký i hudební talent, který doplňoval svébytným komickým stylem. A tady vlastně hlavní roli měl – řadu let hrál geniálně Harpagona v Molièrově Lakomci. Divadelních rolí nastudoval kolem čtyřiceti. V televizi účinkoval v 17 titulech, přičemž některé byly seriály. Od roku 1939 do roku 1988 natočil 220 filmů. A samé vedlejší role, leč mistrovsky ztvárněné. Asi padesát dalších rolí bylo tak malých, že František Filipovský nebyl ani uveden v titulcích.
Obličej znáte, jméno většinou ne
K dalším hercům, které si spojíte s vedlejšími, ale zato častými rolemi, patří z těch dříve narozených Karel Effa, Jan Libíček, Karel Augusta, Milan Slepička, Jan Kuželka, Zdeněk Srstka, a mnoho jiných. A pokud si na ně nevzpomínáte, možná byste si dokázali vybavit herce, kteří se narodili později, řekněme koncem 20. a na počátku 21. století. I ty lze rozdělit na herce hlavních a vedlejších rolí. Jsou tu někteří, které si režiséři vybírají často, ale jen do malých rolí, takže je vlastně ani neznáme jménem. A oni čekají netrpělivě na svou příležitost.
Jedním z nich je herec, který se narodil v roce 1983. Objevil se ve vedlejších rolích v několika filmech i seriálech, ale jménem jste ho pravděpodobně vůbec neznali. Do popředí se dostal až v seriálu Dáma a král. Krále hrál Matěj Hádek, dámu Tereza Hofová, kterou by bylo možné, zařadit do stejné kategorie herců menších rolí. Až v tomto seriálu je Tereza vlastně hlavní postavou. A po jejich boku se ve druhé sérii objevil štíhlý zrzavý chlapík, na kterého si zajisté vzpomenete, že už někde hrál, ale: „jak on se jenom jmenuje?“
Ve zmíněném seriálu hraje postavu tajemného Milana, o němž se v dalších dílech dozvídáme víc a víc. A nakonec je to takové, že v několika epizodách je vlastně tou hlavní postavou on. Hercovo jméno je Michal Dalecký a objevil se v seriálech Expozitura, Ach, ty vraždy, Princip slasti, a také ve válečném dramatu Protektor. Protože je však herci teprve 42 let, hlavní role na něj ještě někde čekají. A že je talentovaný, o tom není pochyb. A i přes nevinný pohled by se možná hodil do role záporáka.
Na webu TVGuru můžete také nahlédnout do života Jitky Molavcové, jíž kartářka předpověděla, že její cesta nebude snadná.
Zdroje: Wikipedia, Wikipedia, Blesk