Praha ostrouhala. Nejvyšší a nejvýznamnější kostel Česka najdete v tomto městě
Na soutoku řek Radbuzy, Úhlavy, Úslavy a Mže se nachází metropole jednoho z českých krajů, v níž najdete naprostý architektonický skvost. Totiž gotickou katedrálu, která se pyšní nejvyšší kostelní věží v celé České republice.
Tento gotický chrám předčí slavnou Katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, kterou zadal císař Karel IV. věhlasnému staviteli Matyáši z Arrasu, později vystřídaného neméně věhlasným Petrem Parléřem. Stejně tak strčí do kapsy i katedrálu sv. Václava v Olomouci a další slavný gotický chrám – Katedrálu sv. Petra a Pavla v Brně. Vděčí za to jednomu důležitému architektonickému prvku. A to je výška jeho kostelní věže. Zatímco totiž Velká Jižní věž té Pražské měří „pouhých“ 96,6 metru a je tak až třetí nejvyšší v celém Česku, věž gotické katedrály, o níž je řeč, ji v tomto směru přečnívá téměř o 6 dalších metrů. Na frak dává tímto parametrem i katedrále v Olomouci, jejíž věž měří 100,6 metru.
Indicií je „Ošahánek“
Chrám s nejvyšší věží v České republice najdete přitom na náměstí Republiky v západočeském městě se 171 tisíci obyvateli, které je čtvrtým největším městem u nás. Má také dominantní postavení v průmyslu, vždyť v 19. století tady byl založen pozdější průmyslový gigant Škoda. A co víc, vaří se tu pivo, které proslavilo Českou republiku po celém světě. Pokud ještě stále netušíte, tady je ještě jedna indicie. Ikonou tohoto středověkého chrámu i města jako takového je totiž andělíček pro štěstí, umístěný na tamní kostelní gotické bráně. Místní ani turisté mu neřeknou jinak než „Ošahánek“. Tady totiž štěstí nenosí kominík, ale právě andělíček stejného jména. Kdo tak do tohoto města přijede, neváhá se za Ošahánkem vypravit a mezi dalšími podobnými andělíčky si sáhnout pro štěstí právě na něj. Teď už nejspíš budete vědět, že tím městem s nejvyšší kostelní věží v Česku je západočeská Plzeň. Slavný zdejší chrám sv. Bartoloměje se pyšní věží, sahající s trochou nadsázky až k Bohu do oblak. Měří totiž úctyhodných 102,26 metru.

Jedna z nejvýznamnějších katedrál celé Evropy
Tento architektonický i historický skvost je středověkou sakrální stavbou, výjimečnou v tuzemském i evropském kontextu. První zmínka o kostele pochází už z roku 1307. Do vypuknutí husitských válek byly vybudovány stěny trojlodí a kostel byl zastřešený stanovou střechou. Po válkách stavba pokračovala. Severní věž průčelí dosáhla své konečné výšky 102 metů až po požáru v roce 1836, jižní věž nebyla nikdy vybudována. Proč už po staletí bere dech věřícím i poutníkům? Je totiž jedním z nejvýznamnějších příkladů gotické architektury v zemi se všemi typickými architektonickými prvky církevních i světských staveb, postavených ve 13. a 14. století.
Vysoké klenby a děsivé chrliče
Kromě vysokých kleneb, ale i opěrných a lomených oblouků, symbolizujících ruce sepjaté k Bohu, je plzeňská katedrála bohatě zdobená drobnými prvky, vytvářenými šest století zpět rukama špičkových kameníků. Významné duchovní centrum středověku i dnešní moderní doby je bohatě zdobeno dekorativními kamennými fiálami nebo třeba chrliči vody. Ty ve středověku pořádně děsily, mají totiž často podobu démonů, monster a příšer. Tyto sochařsky zpracované žlaby sloužily k odvodu vody a tajícího sněhu ze střech a opěrného systému katedrál, měly ale také okrasnou funkci.
Věž s neopakovatelnou atmosférou
Věž tohoto skvostu má gotickou podobu, ale její střechu zdobí renesanční a barokní prvky. Ty byly ovšem přidány během oprav po požáru v roce 1835. Současná podoba katedrály pochází z 15. století, a když vyjdete na vrchol věže, otevře se vám nádherný pohled na statutární město Plzeň a překrásnou okolní krajinu. Uvnitř katedrály se nachází jedna z nejcennějších gotických soch u nás, unikátní mariánská socha Madony plzeňské s jemnými detaily, mistrně vypracovaná v tzv. krásném slohu. Fascinujícími detaily Katedrály sv. Bartoloměje jsou vitrážová okna a dech beroucí presbytář.

Když je hezky, je věž přístupná veřejnosti
Katedrála svatého Bartoloměje je přístupná celý rok, a to ve všedních dnech od 10:00 do 18:00 hodin, o víkendech a svátcích od 13:00 do 18:00 hodin. Na komentované prohlídky interiéru katedrály se můžete těšit vždy v úterý a v sobotu v 16:00 hodin. Vstupenky se prodávají v Turistickém informačním centru nebo přes portál Plzeňská vstupenka. Plzeňská kostelní věž je za příznivých povětrnostních podmínek otevřena denně do 18:30 hodin.
A co si nenechat ve městě ujít? Plzeň totiž nemá jen nejvyšší kostelní věž u nás, ale také největší synagogu u nás, třetí největší na světě. Relax slibuje i prohlídka nádherně zelené oázy na okraji města, kterou je Luftova zahrada. Mezi cenné stavební památky Plzně patří také renesanční radnice či barokní přestavby budov arciděkanství a františkánského kláštera.
Zdroje: plzen.eu, www.lideazeme.cz, www.kudyznudy.cz