Nelidské praktiky Hollywoodu: Filmy, které byli herci donuceni natočit proti své vůli
Z nesčetných důvodů, které se obvykle točí kolem plnění hereckých smluv a vyhýbání se soudním sporům, byli herci nakonec nuceni některé své filmy natočit, i když jim to bylo proti srsti.
Existuje spousta případů, kdy herci nepatřili k nadšencům do filmů, v nichž hráli, ani je natáčení nebavilo, ale v některých případech byli herci k účinkování ve filmu skutečně donuceni. Když herci otevřeně nefandí svým filmům, často se z toho dělají vtipy nebo memy, jako v případě Roberta Pattinsona v sérii Stmívání, ale někdy hercova nechuť k filmu nesouvisí ani tak s kvalitou, jako spíše s jejich smlouvami. Když je herec nucen natočit film, je to obvykle kvůli smlouvě, jejíhož podpisu nakonec lituje a která ho zavazuje ke smlouvám s velkými filmovými studii.
Počátky Hollywoodu se řídily studiovým systémem výroby filmů. Tento systém vytvořil „velkou pětku“ studií, která měla veškerou moc a vliv ve filmovém průmyslu na všechny aspekty produkce, včetně obsazování. Tento studiový systém, který šel ruku v ruce s vykořisťovatelským systémem hvězd, byl v roce 1948 na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu zakázán. Ačkoli se za 75 let od té doby mnohé změnilo, stále je zde další prostor pro růst, což dokazuje i současná stávka SAG-AFTRA v roce 2023. Doufejme, že to také znamená, že herci již nebudou smluvně nuceni natáčet filmy, kterých se nechtějí účastnit.
Gulliverovy cesty (Emily Blunt)
Ačkoli v době premiéry Iron Mana 2 v roce 2010 už byla uznávanou herečkou, role Black Widow změnila kariéru Scarlett Johanssonové a vystřelila ji mezi světové hvězdy. Tato role jí však nebyla vždy předurčena. Původně měla Black Widow hrát Emily Blunt, ale její smlouva se společností Fox jí v přijetí role zabránila. Průlomová role Bluntové přišla v roce 2006 ve filmu Ďábel nosí Pradu, který produkovala a distribuovala společnost Fox. Ta do smlouvy Bluntové přidala opci, jež by společnosti dávala právo obsadit herečku do některého z jejich připravovaných projektů. Uplynuly čtyři roky, než Fox tuto možnost uplatnil a obsadil Bluntovou do hlavní role po boku Jacka Blacka ve filmu Gulliverovy cesty.
Ačkoli se Bluntová snažila, aby byl Iron Man 2 natočen s její účastí, konflikty v časovém plánu, které vznikly kvůli Gulliverovým cestám, a smlouva, kterou předtím podepsala s Foxem, znamenaly, že místo toho musela hrát v odmítnuté dobrodružné fantasy komedii. Ačkoli Johanssonová byla nakonec pro roli Black Widow skvělou volbou a těžko si lze v této roli představit někoho jiného, bylo by zajímavé navštívit univerzum, kde by se Bluntová mohla ujmout role Nataši Romanoffové.
Armageddon (Bruce Willis)
Film, ve kterém byl Bruce Willis nucen hrát, se naštěstí stal hitem, ale to neznamená, že by do něj šel, i kdyby ho společnost Disney nežalovala. Poté, co jeho chování při natáčení Disneyho filmu Brawler na Broadwayi vedlo k ukončení produkce, mu společnost dala na výběr, zda bude čelit žalobě ve výši 17,5 milionu dolarů, nebo podepíše smlouvu na tři filmy pro Disneyho s výrazně sníženým honorářem. Prvním z těchto tří filmů byl Armageddon, který se stal nejvýdělečnějším filmem roku 1998. V rámci této smlouvy si Willis zahrál také ve filmech Šestý smysl (1999) a The Kid (2000).
Zejména díky úspěchu Šestého smyslu se smlouva s Disney nakonec vyplatila ve Willisův prospěch a upevnila jeho pozici jednoho z největších kasovních trháků 90. let. Nebýt neúspěchu filmu Rváč z Broadwaye, diváci by možná přišli o některé z Willisových nejikoničtějších rolí.
Theodore Rex (Whoopi Goldberg)
Držitelka ceny EGOT Whoopi Goldbergová je známá především díky své zářné kariéře na filmovém plátně, divadelních prknech a v denním televizním vysílání, ale kdysi si proti své vůli zahrála v nejdražším filmu, co nikdy nevešel do kin, Theodore Rex. Goldbergová uzavřela ústní dohodu o účinkování v komedii z roku 1996, v níž si měla zahrát policejní parťačku s dinosaurem, a když se pokusila z filmu vycouvat, producent Richard Gilbert Abramson ji zažaloval o 20 milionů dolarů. Případ byl rychle urovnán a Goldbergová souhlasila, že bude hrát ve filmu za 7 milionů dolarů místo původně dohodnutých 2 milionů, což jen zvýšilo vysoké náklady na film.
Čelisti 2 (Roy Scheider)
Po obrovském úspěchu filmu Čelisti, který se při své premiéře v roce 1975 stal nejvýdělečnějším filmem všech dob, bylo přirozené, že společnost Universal Pictures chtěla natočit pokračování. V prvních Čelistech hrál Roy Scheider policejního šéfa Martina Brodyho a podle smlouvy se studiem Universal měl natočit i další tři filmy. Poté, co s nimi natočil ještě jeden film, Mzda strachu, několikrát odmítl Čelisti 2. Přesto Universal trval na natočení pokračování Čelistí a vymyslel plán, jak Scheidera přimět k podpisu smlouvy. Podle deníku The Daily Jaws nabízel Universal Scheiderovi filmy, o kterých věděl, že je odmítne, a doufal, že tak Čelisti 2 budou atraktivnější. Poté, co tento plán selhal, Universal nakonec nabídl, že Čelisti 2 započítá jako dva filmy, což by znamenalo, že jeho smlouva se studiem bude splněna. Scheider souhlasil a pokračování bylo úspěšné, ale šéf Brody se nevrátil do Čelistí 3 ani do jejich pokračování, což ukázalo, jak neochotně hrál roli v Čelistech 2.
Sleduje tě vrah! (Keanu Reeves)
Keanu Reeves byl k účinkování ve filmu Sleduje tě vrah! přinucen kvůli činům svého přítele, což je velmi zvláštní příklad, kdy byl herec k natáčení filmu donucen. Film byl po uvedení v roce 2000 odmítnut, což Reeves pravděpodobně předvídal, když četl scénář. Poté, co Reeves vyjádřil svůj počáteční nezájem o film, jeho přítel a režisér filmu Sleduje tě vrah! Joe Charbanic zfalšoval jeho podpis na smlouvě. Reeves, který nebyl schopen padělání řádně prokázat a nechtěl se zaplést do dlouhého soudního sporu, souhlasil s natáčením filmu, pokud společnost Universal zredukuje jeho účast na propagaci filmu a zvýší mu plat. Ze strany Universalu nesměl Reeves zveřejnit, co se s Charbanicem přihodilo, až rok po uvedení Sleduje tě vrah! do kin ve Spojených státech. Film vynesl Reevesovi nominaci na cenu Razzie a v kinech si vedl špatně.
G. I. Joe (Channing Tatum)
Channing Tatum dal jasně najevo, že film GI Joe z roku 2009 nemusí, takže asi není překvapením, že film ani nechtěl natočit. Nelíbil se mu scénář a chtěl hrát Snake Eyes, ale místo toho mu byla nabídnuta role titulní postavy. Tatum roli sedmkrát odmítl, ale měl s Paramountem smlouvu na tři filmy, a poté, co mu studio pohrozilo žalobou, pokud film nenatočí, do filmu šel, i když velmi nerad. Aby se Tatum vyhnul účasti v pokračování, požádal, aby byl Duke v G. I. Joe: Odveta zabit.
Top Gun (Val Kilmer)
Iceman je jednou z nejslavnějších rolí Vala Kilmera, ale zajímavé je, že Kilmer původně ve filmu Top Gun nechtěl hrát. V roce 1986 Kilmer čerstvě absolvoval hereckou konzervatoř Juilliard a nebyl nadšený z natáčení akčního filmu, natož z filmu, jehož scénář byl podle jeho slov v dokumentu „hloupý“ a „válečný“. Kvůli smlouvě s Paramountem a společnému agentovi s hvězdou Top Gunu Tomem Cruisem byl nucen jít alespoň na konkurz. Navzdory Kilmerovým pokusům konkurz zahodit, roli dostal, což ho podle jeho slov „spíš vyvedlo z míry než nadchlo“. Po natáčení však Kilmerův názor na Top Gun změnila zkušenost s režisérem Tonym Scottem. Nakonec to pro Kilmera bylo spíše požehnáním než prokletím a v roce 2022 si emotivně zopakoval roli Icemana v trháku Top Gun: Maverick.
Loupež po italsku (Edward Norton)
Dalším hercem, který dal veřejně najevo svou nechuť k jednomu ze svých filmů, je Edward Norton, který se v tisku soustavně negativně vyjadřoval o akčním filmu Loupež po italsku z roku 2003. Stejně jako Tatum podepsal po filmu Prvotní strach z roku 1996 smlouvu na tři filmy se společností Paramount, ale tři roky odmítal vše, co mu studio nabízelo. Podle serveru Slash Film, když Edward Norton hrál v Klubu rváčů společnosti Fox, místo aby splnil svou smlouvu, Paramount pohrozil, že bude společnost Fox žalovat.
Tato hrozba přiměla Nortona a Paramount k novému vyjednávání o smlouvě s tím, že Norton nyní musí pro studio hrát už jen v jednom filmu, ale nabídky nadále odmítal. Nakonec mu bylo osobně vyhrožováno žalobou, což vedlo k tomu, že sedm let po uzavření původní smlouvy mezi Paramountem a Nortonem hrál ve filmu Loupež po italsku. Film si vedl dobře, ale to neznamenalo, že se Nortonovi líbil výsledný produkt nebo skutečnost, že byl k jeho natočení donucen.
Ostrov hrdlořezů (Geena Davis)
V době, kdy Geena Davisová hrála ve filmu Ostrov hrdlořezů z roku 1995, už měla na kontě Oscara a hlavní role v jedněch z největších ženských filmů počátku 90. let – Helma a Louise a Velké vítězství. Bohužel spolupráce s jejím tehdejším manželem, režisérem Rennym Harlinem, málem znamenala konec její kariéry. Ve svých pamětech Dying of Politeness (Umírání ze slušnosti) Davisová otevřeně vypráví o své kariéře, několika manželstvích a katastrofě, kterou byl Ostrov hrdlořezů. Když Davisová souhlasila s natáčením Ostrova hrdlořezů, měla hrát po boku Michaela Douglase. Poté, co Douglas projekt opustil, chtěla odejít i ona, protože předpokládala, že film bude velkým propadákem, ale bohužel uvízla ve smlouvě. Ostrov hrdlořezů byl jednou z největších kasovních propadáků všech dob a jeho produkční společnost Carolco Pictures měsíc před premiérou vyhlásila bankrot. Teprve role ve filmu Stuart Little (1999) začala Davisové kariéře pomáhat k návratu, ale škody způsobené filmem Ostrov hrdlořezů cítí dodnes.
Desirée (Marlon Brando)
Marlon Brando je všeobecně uznáván jako jeden z největších herců 20. století, ale byl také proslulý svými výstřelky na place. Ve své biografii Somebody: The Reckless Life and Remarkable Career of Marlon Brando se dozvídáme, že Brando nechtěl hrát ve filmu Egypťan, protože si myslel, že jeho kolegyně Bella Darviová není dobrá herečka a že film bude nepovedený. Brando to řešil tak, že týden před plánovaným natáčením prohlásil, že role pro něj bude psychicky náročná, což vedlo ke zpoždění a k žalobě společnosti Fox na Branda. Nahradil ho Edmund Purdom, ale bitva s Foxem pokračovala. Hlavním producentem Egypťana byl Darryl Francis Zanuck, který měl pocit, že mu Brando dluží za zpackanou produkci. Foxova žaloba byla vyřešena, když přistoupil na kompromis a souhlasil s tím, že bude hrát ve filmu Desirée. Jeho výstřelky na place se však vymkly kontrole a Brando na protest proti tomu, že film vůbec musel natočit, začal vyvádět. Jeho špatné chování bylo v branži tak pověstné, že Paramount nechtěl Branda do Kmotra obsadit.
Zdroje: screenrant, movieweb, imdb, csfd