Nemůžete spát? Tyto bylinky vás uspí lépe než prášky
Kvalitní spánek je klíčem k pevnému zdraví i psychické pohodě. Přesto s ním občas bojuje téměř každý – ať už kvůli stresu, rušivým myšlenkám nebo nevhodnému prostředí. Než sáhnete po lécích, vyzkoušejte sílu bylinek, které pomáhají tělu i mysli přirozeně usnout.
Špatný spánek čas od času potká téměř každého. Mnoho lidí má někdy problém s usínáním, jiní se zase častokrát probouzejí uprostřed noci. Příčinou mohou být dotěrné myšlenky, stres, onemocnění (například obstrukční spánková apnoe nebo spánkové paralýzy), rozhozený cirkadiánní (denní) rytmus, úplněk nebo nevhodné prostředí. V nejtěžších případech je na čase vyhledat radu doktora, který je oprávněn předpisovat léky na spaní. Pokud se u vás však problémy se spánkem objevují jen zřídka, silné léky nemusí být nejlepší volbou. Nejdříve je vhodné zaměřit se na spánkovou hygienu. Pomocnou podanou ruku mohou představovat například špunty do uší, meditace (nejen) před spaním nebo pravidelný pohyb. V neposlední řadě můžete sáhnout po různých čajových směsích. Jaké bylinky jsou pro tento účel vhodné? A jak si je vyrobit v pohodlí teplého domova?
Čaj z meduňky lékařské
Meduňka se stala součástí velkého množství zahrad. Jedná se o bylinku plnou zdraví prospěšných látek, která je mimo jiné známá pro svou uklidňovací schopnost. Přesně z toho důvodu si z ní můžete udělat čaj, který vám dokáže ulevit od nespavosti. Ačkoliv se meduňka řadí mezi bylinky se slabším vlivem na usínání, raději to s její konzumací nepřehánějte, pokud budete v blízké době řídit. Může totiž zpomalovat reflexy.
Jak si čaj z meduňky udělat? Dvě lžičky meduňky zalijte 500 ml horké vody (asi 90 až 95 stupňů Celsia) a louhujte asi 10 až 15 minut. Použít můžete nejen čerstvé, ale i sušené listy.
Denně se doporučuje vypít maximálně dva až čtyři šálky, avšak předávkování v žádném realistickém scénáři prakticky nehrozí. Z logického důvodu (mohli byste se cítit unavení) se nicméně pro jistotu vyvarujte pití tohoto čaje v ranních hodinách (to neplatí, pokud pracujete na noční směny).
Čaj z heřmánku
Další bylinku, která je poměrně dobře dostupná a zároveň pomáhá zkvalitnit spánek, představuje heřmánek. V tomto daru od samotné matky přírody se totiž nachází významný podíl antioxidantu zvaného apigenin. Ten se váže na specifické receptory v mozku, které dokážou snižovat úzkost a iniciovat spánek. Pozitivní vliv heřmánku na kvalitu spánku potvrdilo i několik vědeckých výzkumů. Jedna studie například zjistila, že lidé, kterým bylo v pečovatelských domech podáváno 400 miligramů heřmánkového extraktu, měli kvalitnější spánek oproti těm, kteří tento extrakt nekonzumovali. Druhá studie na ženách po porodu došla k podobnému závěru – akorát zde byl používán namísto heřmánkového extraktu čaj z této bylinky.
Jak si čaj z heřmánku udělat? Nejdříve si obstarejte květy heřmánku. Sbírají se zpravidla v průběhu května až září. Následně je usušte. Pak už je stačí pouze zalít horkou vodou (cca 95 stupňů Celsia) a nechat asi 5 až 15 minut louhovat.
Čaj z levandule
Vůně levandule patří k těm nejoblíbenějším vůbec. Disponuje uklidňujícími účinky a dokáže navodit velice příjemnou atmosféru. To samo o sobě dokáže zkvalitnit spánek – dle výzkumu může mít vůně v pokoji vliv dokonce i na podobu snů. Například nelibý pach dokáže zvýšit pravděpodobnost, že se budete potýkat s nočními můrami. Kromě voňavého prostředí však můžete s pomocí levandule vytvořit i skvělý čaj na spaní.
Jak si čaj z levandule udělat? Usušené květy levandule zalijte horkou vodou (cca 90 až 95 stupňů Celsia) a nechte odstát asi 5 až 20 minut.
Bylinky můžete zkombinovat a vytvořit obzvláště silnou čajovou směs
Když všechny tři zmíněné bylinky zkombinujete, vznikne velmi chutná čajová směs, která zkvalitní váš spánek. Stačí si obstarat sušené listy meduňky, levandule a heřmánku, zalít je horkou vodou a máte hotovo. Na litr čaje použijte dvě lžičky meduňky, jednu lžičku levandule a jednu lžičku heřmánku.
Zdroje: prozeny.cz rehabilitace.info mojezdravi.cz