Neodolatelné hranolky s křupavou krustou. Naučte se trik, který používají šéfkuchaři po celém světě
Hranolky jsou jedna z nejoblíbenějších příloh vůbec. Ty, které koupíme v obchodě mražené, ale často po připravení chutnají jako bláto. Těm z vaší oblíbené burgrárny se zkrátka nevyrovnají. My vám ale nyní prozradíme, jak si ty nejlepší hranolky na světě připravíte sami doma. Nemusíte se vůbec obávat – není na tom totiž nic složitého.
Jak přesně hranolky vznikly a především kde se tak stalo, se dodnes vedou spory. Většina zdrojů ale uvádí, že poprvé se začaly připravovat v 17. století v Belgii, kde jsou nyní považovány za jedno z národních jídel. O toto prvenství se s Belgičany ale rádi přou Francouzi, kteří tvrdí, že hranolky vznikly v Paříži.
V každém případě se v Belgii hranolky konzumují prakticky ke všemu a průměrný člověk jich zde za rok spořádá až neuvěřitelných 75 kilogramů, což je rozhodně více, než kolik dokáže ročně zkonzumovat Američan.
Hranolky zvládnete levou zadní i doma
Pokud jste někdy ochutnali pravé belgické hranolky prodávané v papírovém kornoutu, pak nejspíš víte, že chutnají trochu jinak než ty, které si můžete koupit v běžném rychlém občerstvení. Belgičané mají na jejich přípravu speciální postup, například je bez výjimky smaží v hovězím loji.
Připravit skvělé hranolky v pohodlí domova ale můžete i bez loje, stačí, když se budete držet osvědčených rad. Potřebovat nebudete nic speciálního, pouze brambory, ideálně varného typu C, rostlinný olej, solamyl a pánev wok. S tímto vybavením dokážete vyčarovat opravdu lahodnou hostinu pro pravé gurmány.
Jak na ty nejlepší hranolky
Nejprve je třeba připravit hranolky. Brambory oloupejte, poté z každé odřízněte špičku a prostřední část nakrájejte na tvar hranolků. Šířku si vyberte podle svých vlastních preferencí.
Následně přiveďte vodu k varu a osolte ji. Poté do ní hranolky vložte, dalším krokem bude totiž blanšírování. To znamená krátké povaření zhruba po dobu tří až čtyř minut. Jakmile s tím budete hotovi, slijte hranolky do cedníku a připravte jim teplotní šok ochlazením v ledové vodě.
Připravte si papírové utěrky a pomocí nich z hranolek pečlivě vymačkejte všechnu přebytečnou vodu. Vraťte je opět do mísy a posypte je několika lžícemi solamylu nebo jiného kuchyňského škrobu. Na množství ze čtyř větších brambor budou stačit dvě lžíce. Dobře promíchejte. Právě tento krok vám totiž zaručí křupavou krustu na povrchu hranolků.
Pánev wok zcela postačí
Smažit můžete v docela obyčejné pánvi wok. V ideálním případě to proveďte ve dvou krocích. Nejdřív hranolky krátce osmažte jen tak na sucho, poté odstavte a nechejte trochu zchladnout. Teprve poté je dosmažte v oleji.
Podávat je poté můžete libovolným způsobem, jaký máte rádi. Hodí se jak ke smaženému sýru, tak k masu. Parádu udělají i jako pochoutka k televizi, ke které nachystáte například zajímavý výběr omáček. Když už jste si dali takovou práci s přípravou, byla by totiž škoda tuto pochoutku zbytečně zabít pouhým kečupem.
Kupované hranolky neznamenají nutně tragédii
Jak je to vlastně s kupovanými hranolky? Ty mohou být opravdu vynikající, pokud jsou opravdu kvalitní. Mohou být už předsmažené, a proto vám ušetří moře času. Problém je ale v tom, že řada z nich, obzvlášť těch levnějších, ve skutečnosti obsahuje všechno možné, jen ne stoprocentní brambory. Z toho důvodu získáte buď blátivé kousky čehosi, nebo naopak vysušené škvarky.
Pokud vás tlačí čas, není na jejich použití pochopitelně nic špatného, ovšem pokud se plánujete vytáhnout před návštěvou, doporučujeme rozhodně ty domácí. I kdybyste k nim poté měli podávat již jen mražený smažený sýr, dokážou večeři opravdu pozvednout.
Zdroje: iReceptar.cz, Kucharkaprodceru.cz