Češi se naučili jednoduchý trik, jak zbytečně neutrácet za televizi
Pravděpodobně každý rád ušetří. Ne všichni ale při sledování televize myslí na to, jakou spotřebu jejich přístroj zrovna má. Existuje však několik triků, které mohou pomoci k tomu, aby energie spotřeboval méně. Na dovolenou v Karibiku tím nejspíš nenašetříte, nicméně každá koruna se počítá.
To, jakou spotřebu konkrétně váš televizor má, ze všeho nejvíce záleží na jeho stáří a typu. Využívání energie totiž přímo závisí na technologii, se kterou zařízení pracuje. Dnešní televize sice mají výrazně menší spotřebu, než ty, které si pamatujete ze svého dětství, i tak ale při denním používání patří hned za spotřebiči, jako je například lednice nebo sušička, k největším žroutům elektřiny.
Nejhůře vychází starší typy televizorů, jako například CRT televizor. Jedná se o ta stará a objemná zařízení, které možná mají doma vaši prarodiče. Podobné je to také u kdysi oblíbených plazmových televizorů.
Dnes běžné televize v obvyklém rozměru – tedy ne obrovské obrazovky přes celou stěnu, jaké můžeme vidět například ve sportbarech – mají spotřebu kolem 72 haléřů za hodinu. Při denním provozu, kdy program běží v zásadě jako kulisa na pozadí běžného dne, to tak měsíčně může generovat stokorunovou částku.
Snížení spotřeby začíná již při výběru televize
Co tedy dělat, pokud chcete spotřebu vašeho televizoru snížit? V první řadě je třeba na to myslet již při koupi přístroje. V prodejně, případně na internetu, si porovnejte všechny zvažované modely a vyberte si ten, který je nejšetrnější. I poté, co si již vysněnou televizi přinesete domů, se ale dá učinit řada opatření, která vám mohou ušetřit pár korun.
Pozor si dejte zejména na režim „standby“. Jedná se o situaci, kdy sice televizi ovladačem vypnete, ale ona je stále v pohotovosti připravena kdykoliv začít znovu hrát. Protože je stále zapojená do zásuvky, spotřebovává nemalé množství elektřiny i přesto, že je obrazovka černá.
Řešením je pokaždé, pokud se zrovna na nic nedíváte, jednoduše zařízení vytáhnout ze zdi. A to hlavně v případě, kdy například na delší dobu odjíždíte na dovolenou. Některé typy televizorů ovšem nejsou k tomuto kroku vhodné. Především displeje televizorů OLED totiž nemusejí snášet dobře, pokud je ihned po vypnutí vypojíte ze sítě. Mohou se poté rychleji opotřebovávat.
Televizor neslouží k poslechu rádia
Další chybou, kterou mnozí uživatelé dělají, je poslouchat prostřednictvím televize rádio. Přístroj sice tuto funkci podporuje, ale spotřebovává při tom mnohem více energie, než by využilo jakékoliv obyčejné rádio.
Některé chytré televizory mají také nainstalované určité aplikace, které mohou spotřebovávat elektřinu i v případě, že je zrovna nevyužíváte. Pozor si v tomto ohledu dejte zejména na YouTube. Pokud ho nutně nepotřebujete, zkuste ho z televizoru odebrat.
Také připojení k wi-fi je známou černou dírou na peníze. Zvažte proto, zda nutně potřebujete mít televizor připojený k internetu. Pokud ne, zakažte přístroji automatické připojení a v případě potřeby ho znovu spusťte manuálně.
Zdroje: Chip.cz, Televizniweb.cz, Allegro.cz