Nikola z Výměny manželek má po piercingu trvale poškozený mozek a je odkázána na pomoc druhých
Ve slavné reality show Výměna manželek se v roce 2016 představily dva páry, které toužily zjistit, jak pevné základy má jejich vztah a co by mohly vylepšit. Jedním z těchto párů byla Blanka z Velké Bíteše se svým partnerem Vladimírem a jejich dětmi. „Zajímá mě, jak se žije jinde. Třeba zjistím, že rodina bude tak skvělá, že budu chtít doma něco změnit, anebo nebude – a budu ráda, že je to doma tak, jak je,“ těšila se Blanka.
Do nové domácnosti si Jitka, která nahradila Blanku, vzala na starost roční Soničku a šestnáctiletou Nikolu z prvního manželství, která z účasti ve Výměně manželek nebyla vůbec nadšená. „Ze začátku byla vzpurná, nepřístupná. Teď už věřím, že mě bere. Přirostla mi k srdci,“ popsal Vladimír potíže v soužití s Blančinou nejstarší dcerou.
Příběh rodiny nabral po natáčení show Výměna manželek tragický směr
Avšak právě v době, kdy se v televizi vysílala epizoda s Blankou a její rodinou, se stalo něco, co nikdo nečekal. Nikola, která byla do šestnácti let úplně zdravá, milovala vaření a čas trávila se svým psem, náhle velmi onemocněla. Vše začalo poměrně nevinně – piercingem v jazyku, který neměla od rodičů povolený.
Tři dny po jeho aplikaci mladé dívce jazyk otekl natolik, že začaly silné bolesti a horečky, které však nasvědčovaly pouhému nachlazení. Následně začaly epileptické křeče. Infekce, která se rozvinula z piercingu, způsobila závažný zánět mozku, který měl devastující následky. Vlivem virové encefalitidy se mladá Nikola dostala na mentální úroveň malého dítěte.
„Nikča je na mentální úrovni malé holky. Skládá Lego Duplo, kreslí a srovnává pastelky podle barev. Ale třeba neví, jak použít lžičku. Nechápe, že blyštivé předměty se ze země nezvedají nebo že cizí lidé jsou cizí a nemá se jich dotýkat, ani když na ni promluví. Což je problém, protože je opravdu velice kontaktní,“ uvedla dívčina maminka.
„Když dostala první velkou epileptickou křeč, odvezla ji záchranka. Pak se probrala a vypadalo to, že bude v pořádku. Jenže brzy se znovu rozkřečovala. To už musela být převezena do větší nemocnice, kde jí byla odhalena virová encefalitida, tedy zánět mozku. Následně byla Nikča uvedena do umělého spánku,“ uvedla maminka mladičké Nikoly pro iDNES.cz.
Mladé dívce ze show Výměna manželek dávali lékaři 10% šanci na uzdravení
„Jedná se o onemocnění, které způsobuje velká skupina enterovirů. Onemocnění má většinou dvoufázový průběh, takže se může podobat klíšťové encefalitidě, ale je mírnější a většina onemocnění dopadne bez následků.“ Takové štěstí však bohužel mladá Nikola neměla.
Nikole museli lékaři provést tracheostomii, aby jí mohli pomoci dýchat. Snažili se zastavit křeče a probudit ji z umělého spánku. Během této doby dívka dvakrát dostala sepsi a jednou prodělala zástavu srdce. Lékaři mladé slečně dávali 10% šanci na přežití. Nikola však svůj boj vyhrála. Po čtyřech měsících se ji lékařům podařilo probudit.
„Další měsíce se učila jen jíst, pít a chodit. Všechno znovu,“ popisuje Blanka Repa, matka dívky, těžkou cestu, kterou si její dcera musela projít. Poškození mozku bylo však obrovské a zanechalo Nikolu s trvalými následky.
Rodina uspořádala sbírku na platformě Donio
Nevlastní otec mladé Nikoly Vladimír založil sbírku na platformě Donio. „Peníze budou použity na nákup většího auta, aby se vlezl vozík, který Nikča využívá na výlety do přírody, kde čerpáme celá rodina potřebnou energii, k cestám k doktorům a na nákupy,“ popisuje Vladimír. Matka, která se vzdala dobře placeného zaměstnání, věnuje celodenní péči své nyní již pětadvacetileté dceři Nikole.
Sbírku pro nemocnou Nikču na Donio.cz naleznete zde.
Piercing je rozšířeným doplňkem spousty generací
Studie provedená v roce 2008 ve Spojených státech zjistila, že přibližně 14 % dospělých Američanů mělo alespoň jeden piercing mimo ušní lalůčky. Studie se zabývala nejen frekvencí piercingu mezi různými skupinami obyvatel, ale také souvisejícími zdravotními komplikacemi a sociálními aspekty. Výsledky studie ukazují, že piercing je poměrně rozšířený mezi dospělou populací a stal se součástí moderní kultury ve Spojených státech.
V Německu byl v roce 2010 proveden výzkum, který se zaměřoval na mladší generace. Výsledky ukázaly, že kolem 23 % žen a 8 % mužů ve věku 14–24 let mělo piercing. Tento výzkum byl publikován v německém časopise zaměřeném na dermatologii a estetickou medicínu.
V září 2006 šokovala doktorka Laumannová svět svou studií, která odhalila alarmující nárůst alergií na chirurgickou ocel mezi majiteli piercingů. Tento materiál, z něhož je mnoho piercingových šperků vyrobeno, se stává noční můrou především pro ženy – jedna ze čtyř majitelek piercingu se s tímto problémem potýká.
Ani drahocenné zlato není spásou: „Čtrnáctikarátové zlaté kroužky bývají častým zdrojem alergií. Viníkem není samotné zlato, ale nikl, který se do něj přidává. Jediným bezpečným řešením jsou šperky z čistého, čtyřiadvacetikarátového zlata, které obvykle alergické reakce nevyvolávají.“
Zdroj: iDNES.cz, Denik.cz, iDNES.cz