Nosíte kabelku na jednom rameni? Netušíte, jak moc vás za to páteř ve stáří potrestá
Nosit kabelku přes rameno křížem je často vnímáno jako módní barbarství. Pokud ji budete nosit pouze na jednom rameni, budete sice styloví, bohužel vám ale zdraví v budoucnu moc nepoděkuje. Může to mít na váš pohybový aparát poměrně zásadní vliv, a bohužel ne v pozitivním slova smyslu.
Přiznejme si to – ne vždy si chceme vzít batoh. K některému oblečení se příliš nehodí, a tak zvolíme raději velkou kabelku nebo brašnu. Většina z nás ji ale nosí pouze na jednom rameni, což je ze zdravotního hlediska problém.
„Nošení tašky přes rameno je pro páteř nezdravé. Dochází pouze k jednostrannému zatěžování páteře, které může vést – a často vede – k jejímu špatnému držení. Proto je stoprocentně zdravější a pro záda vhodnější nosit batoh, jelikož při jeho nošení je zátěž na záda rovnoměrně rozložená a není tedy důvod pro to, aby se páteř křivila,“ varuje například fyzioterapeutka Kateřina Pešlová.
Pokud neseme tašku na jednom rameni, dochází k tomu, že zatímco jedno rameno a s ním i příslušná polovina těla nám pod její hmotností poklesne, druhé rameno naopak vysuneme nahoru, protože se podvědomě snažíme tento nepoměr vyrovnávat. Díky tomu se také různé části našeho těla, jako například meziobratlové ploténky, zatěžují nerovnoměrně.
Nosit kabelku křížem příliš nepomůže
Pokud si tašku dáme přes rameno křížem, je to sice o něco málo lepší, ovšem nijak výrazně si nakonec přece jen nepomůžeme. Takové zatížení zase způsobuje nepřirozené vytočení trupu, které může později způsobit další dysbalance.
Dalším problémem je fakt, že kabelky často nosíme doslova narvané k prasknutí. Pokud máme na rameni malé psaníčko a v něm telefon, klíče a platební kartu, nelze nic moc namítat. Ovšem výsledky průzkumu, který provedli odborníci, jsou poměrně šokující.
Dokážete odhadnout, kolik váží průměrná kabelka? Její hmotnost se obvykle pohybuje kolem 2,5 kilogramů, ovšem výjimkou nejsou dokonce ani šestikilové brašny. A to už je skutečně pořádná zátěž. Lékaři apelují, že by člověk nikdy neměl v jakémkoliv zavazadle nosit více, než 5–10 procent vlastní váhy.
Raději batoh, než kabelku
„Pokud trváte na nošení tašky přes rameno, tak čím menší, tím lepší. Nošení velké tašky visící z jednoho ramene může způsobit, že se horní trapézový sval začne třást. K tomu dochází, když se rameno přizpůsobuje zvýšené zátěži,“ uvádí na svém webu chiropraktička Alex Newton.
„Pokud stále nosíte tašku přes jedno rameno, snažte se co nejčastěji měnit strany. Pomůže to rozložit váhu. Rovněž volte raději silný popruh než tenký, aby se nezařezával do ramene,“ doporučila.
Pozor by si měli dát hlavně školáci
Je mimochodem také zajímavým jevem, že obvykle dokážeme kabelku mnohem lépe nosit na jednom rameni, zatímco z toho druhého nám padá. To je způsobeno právě tím, že nemáme dokonalé držení těla a obvykle nemáme ramena v rovině. Tím, že ale preferujeme jen jednu stranu, tento problém nevědomky prohlubujeme.
Vyvarovat se používání tašek na jedno rameno by měli především školáci, kteří s sebou musejí nosit velké množství učebnic. Kromě toho dnešní mládež nemá příliš dobrou fyzičku, a tak jim jednostranná zátěž obzvlášť škodí.
„Kdyby měly děti kolem zad i jinde pevné svaly, záda by je bolela méně a navíc by jim méně hrozilo, že si je zkřiví nošením těžké tašky na boku,“ vysvětlila fyzioterapeutka Markéta Johnová.
Zdroje: Vitalia.cz, Denik.cz, Blesk.cz, Beestonchiropractic.co.uk