Nové daně 2025: Vláda rozhodla, že zaplatíte o desítky tisíc více
V lednu 2025 začínají platit nové daně a další pravidla pro podnikatele. Dané úpravy se týkají i DPH či výše odvodů. Zaměříme se ovšem také na další změny, abyste věděli, na co si dát případně pozor.
V roce 2025 začínají platit nové daně pro podnikatele. Týkají se především DPH (daně z přidané hodnoty), ale dochází také ke zvýšení odvodů pro živnostníky, a to dosti významné. Ačkoli se zaměříme především na tyto dvě úpravy, v závěru našeho článku ještě alespoň ve zkratce zmíníme i několik dalších změn, které se mohou přímo či nepřímo týkat podnikatelské činnosti.
Změny týkající se DPH
Zákon o dani z přidané hodnoty prochází dosti výraznými změnami, kterých je hned několik set. Nebudeme tedy uvádět ani zdaleka všechny, ale zaměříme se pouze na ty zásadní.
- Překročí-li váš obrat od ledna do prosince jednoho roku hranici 2 000 000 Kč a zároveň nepřesáhne 2 536 500 Kč, stanete se plátcem DPH od 1. ledna roku následujícího. Potenciální plátce tak už nebude počítat obrat za každých dvanáct předešlých měsíců, ale jen od prvního dne kalendářního roku.
- Výše zmíněná částka 2 536 500 Kč je nová hranice obratu, při jejímž překročení se daný subjekt musí stát plátcem DPH následující den. Povinnost plátcovství tak vzniká od druhé dne po překonání uvedeného finančního limitu.
- Dochází rovněž k prodloužení lhůty pro opravu základu daně, a to ze tří na sedm let.
- Zároveň dochází ke zkrácení lhůty pro uplatnění nároku na odpočet. Nově bude tato doba činit dva roky namísto původních dvou.
Zvýšení odvodů pro živnostníky
Další výraznou změnou, která vstoupila v platnost s prvním dnem nového roku, je zvýšení odvodů pro živnostníky. Ti budou s největší pravděpodobností překvapení dosti nemile. Odvody na zdravotní a sociální pojištění se totiž zvyšují opravdu výrazně. Zásadní nárůst se přitom týká především sociálního pojištění, které se zvýší téměř o jednu čtvrtinu, což může být pro některé méně výdělečné živnostníky skutečně velmi nepříjemná změna.
„V roce 2025 budou OSVČ s hlavní výdělečnou činností platit na sociálním pojištění 4 759 korun měsíčně, což je o 23,5 procenta více než v roce 2024. Minimální záloha na zdravotní pojištění se zvýší na 3 143 korun měsíčně, což znamená nárůst o 5,9 procenta oproti předchozímu roku,“ cituje daňovou poradkyni KODAP Barboru Jeníkovou web Forbes.cz.
Dané navýšení ještě více vynikne v porovnání s předešlými lety. Pokud vykonáváte svou živnost jako hlavní samostatně výdělečnou činnost, nově zaplatíte 7 902 Kč. V roce 2021 přitom tato částka činila 4 981 Kč. Kvůli letošnímu výraznému navýšení tak můžeme konstatovat, že během posledních čtyř let došlo k nárůstu minimálních odvodů pro živnostníky o zhruba 63 %.
Další změny, které se mohou týkat podnikatelské činnosti
Od 1. ledna 2025 nastávají i další změny, které se mohou nějakým způsobem týkat podnikatelské činnosti. V samotném závěru našeho článku se tedy ještě zaměříme na některé z nich.
- V roce 2025 se zvyšuje spotřební daň z tabáku. U cigaret a doutníků se jedná o 5 %, u zahřívaných tabákových výrobků (tzn. u elektronických cigaret) jde dokonce o 15 %.
- Nově se bude zvyšovat i spotřební daň z alkoholu. Navýšení bude činit 10 %.
- Od 1. ledna 2025 se také zvyšuje minimální mzda, a to o 1 900 Kč ze současných 18 900 Kč na 20 800 Kč. Tato změna má společně s průměrnou mzdou vliv na výši některých odvodů státu. Průměrná mzda je přitom pro letošní rok 46 557 Kč.
Upozorňujeme: ačkoli mnohé změny v novele zákona jsou platné od 1. ledna 2025, některé z nich budou mít odložený účinek. Vždy si tedy zjistěte, zda jsou konkrétní úpravy již aktuální, nebo se podle nich alespoň prozatím není třeba řídit.
Zdroje: BusinessINFO, Forbes, Kurzy, Seznamzprávy